DOLAR 32,5548 0.14%
EURO 35,1302 0.32%
ALTIN 2.447,280,62
BITCOIN 2124588-0,42%
İstanbul
26°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
İSO VE SKD Türkiye’den Şirketlere “Döngüsel Ekonomi” Desteği
273 okunma

İSO VE SKD Türkiye’den Şirketlere “Döngüsel Ekonomi” Desteği

ABONE OL
16/08/2023 13:02
İSO VE SKD Türkiye’den Şirketlere “Döngüsel Ekonomi” Desteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SKD Türkiye ve İstanbul Sanayi Odası ortaklığında 2022 yılından bu yana yürütülen, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında desteklenen, Döngüsel Ekonomi ve Kaynak Verimliliği Platformu Projesi (DEKVEP) tamamlandı. Proje çerçevesinde 3 sektörden 21 şirkete döngüsel ekonomiye geçiş ve kaynak verimliliği için destek sağlandı.

İklim krizi ile mücadelede kritik eşiklerin öngörülenden önce aşılması ile yaşamsal kaynaklar tükenme noktasına geldi. Bu noktada net sıfır karbon ve yeşil dönüşümü hızlandırmak üzere AB Yeşil Mutabakatı gibi dünya ticaretini iklim krizine göre düzenleyen uygulamalar devreye alınmaya başladı. İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) ve İstanbul Sanayi Odası iklim krizi ile mücadelede güçlenmek ve uluslararası ticarette rekabet üstünlüğü sağlamak için, ülkemizde döngüsel ekonomiyi iş dünyasının iş yapış şekli haline getirmeyi hedef edindi. 

Türkiye iş dünyasının dönüşümü için çok sayıda projeyi hayata geçiren iki önemli kurum SKD Türkiye ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) ortaklığında yürütülen, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “Döngüsel Ekonomi ve Kaynak Verimliliği Platformu Projesi 2022 yılında başladı. 18 ay süren ve 14 Ağustos Pazartesi günü kapanışı gerçekleştirilen projede 3 sektörden 21 şirkete döngüsel ekonomiye geçiş ve kaynak verimliliği için destek sağlandığı açıklandı.

İstanbul sanayinde tekstil, plastik ve beyaz eşya sektörleri ile değer zincirlerinde kaynak verimliliğinin ve döngüselliğin artırılmasını amaçlayan proje kapsamında; şirketlere, döngüsel ekonomi, değer zincirinde kaynak verimliliği, sürdürülebilirlik, temiz üretim gibi AB Yeşil Mutabakatı’yla ilgili konularda birebir analiz, danışmanlık ve eğitim hizmetleri verildi. Eylem planları ve uygulamaya yönelik iş birlikleri oluşturuldu. Düzenlenen seminerler ile 400’ün üzerinde şirketten, 800 kişiye ulaşılırken, gerçekleşen eğitim ve sertifika programlarından 150’ye yakın profesyonel yararlandı.

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile T.C. Ticaret Bakanlığı’nın da katılım sağladığı kapanış etkinliğine sektör temsilcilerinden Mete Plastik, Yorglass, Ezka Tekstil iyi uygulama örnekleri ile katkıda bulundu.  

SKD Türkiye Genel Sekreteri Konca Çalkıvik, Proje’nin kapanışında yaptığı konuşmada, proje sayesinde elde edilen başarıyı şu sözlerle dile getirdi: “İklim krizi ile mücadelede döngüsel ekonomi kaçırılmaması gereken önemli bir fırsat. Döngüsellik oranı dünyada ve ülkemizde potansiyelinin epey gerisinde. Ülkemizde de AB Yeşil Mutabakat uyum sürecinde sürdürülebilirlik politikaları ile desteklenen Döngüsel Ekonomi Eylem Planı ve stratejik önceliklerimiz arasında yer alan atık yönetimi hem çevresel hem de ekonomik boyutuyla iklim krizi ile mücadelede iş dünyası için büyük fırsatlar barındırıyor. Bu nedenle, İstanbul sanayiinde 3 önemli sektöre döngüselliğin ve kaynak verimliliğinin artırılmasına destek olmak bizim için kıymetli bir kazanım.  Diğer yandan 400’ün üzerinde şirketten profesyonellere döngüsel ekonomi, kaynak verimliliği, karbon ayak izi ve AB Yeşil Mutabakatı konularında eğitimler ve seminerler yaparak farklı sektörlerde farkındalık yarattık ve kapasite gelişimine katkı sağladık. DEKVEP SKD Türkiye’nin somut adımlar ve ölçülebilir çıktılar üretme hedefi doğrultusunda gerçekleşen bir proje oldu.”

İstanbul Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Burçin Değirmencioğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi: “AB Yeşil Mutabakatına uyum için enerji verimliliğinin artırılması, yenilenebilir enerjiye geçişin hızlandırılması ve çevre dostu teknolojilerinin kullanılarak emisyonları azaltacak tedbirlerin alınması sektörlerimiz için en büyük pazar halindeki Avrupa’da rekabet gücümüzün korunması adına büyük önem taşımaktadır. Odamız ve SKD Türkiye ortaklığında İstanbul Kalkınma Ajansımızın desteğiyle yürüttüğümüz “Döngüsel Ekonomi ve Kaynak Verimliliği Platformu Projesi” kapsamında yürütülen temiz üretim ve döngüsellik analizleri doğrultusunda firmaların bu alanlara yönelik gelişim ve fırsat alanlarının belirlenmesi, önerilerin geliştirilmesi ve firmalarda bu alanlardaki faaliyetlerin sürdürülebilirliğinin sağlanmasını hedefleyerek bir dizi çalışma gerçekleştirdik. DEKVEP projemizin yanında İSO olarak üyelerimizin yeşil dönüşümü için farklı projeler ve çalışmalar yürütüyoruz. Bu sayede AB Yeşil Mutabakatı’nın sanayi firmalarımız için bir engel olarak görülmesinden ziyade yeşil dönüşüm ile birlikte AB pazarındaki fırsatlara odaklanmak istiyoruz.”

DEKVEP Hakkında

DEKVEP ile İstanbul sanayinde tekstil, plastik ve beyaz eşya sektörleri ile değer zincirlerinde kaynak verimliliğinin ve döngüselliğin artırılmasına katkı sağlamak amaçlıyor. Projede ayrıca sürdürülebilirlik, temiz üretim ve AB Yeşil Mutabakatı konularında ülkemizdeki kurum ve kuruluşların bilgilendirilmesi hedefleniyor.

Bu amaç ve hedefler çerçevesinde 18 aylık proje döneminde İstanbul sanayinde tekstil, plastik ve beyaz eşya sektörleri ile değer zincirlerinde kaynak verimliliğinin ve döngüselliğin artırılması amaçlandı. Bu hedefler çerçevesinde hedef sektörlerin temsilcileri ile değer zincirlerinde yer alan şirketlere yönelik çok sayıda eğitimler, seminerler, çalıştaylar düzenlendi. Proje yararlanıcısı 21 şirket için döngüsel ekonomi ve kaynak verimliliği konularında kapsamlı analizler, etüdler yapıldı, raporlar düzenlendi ve geri bildirimler verildi. Böylelikle şirketlerin sürdürülebilir üretime geçişlerine katkı sağlandı. 

Proje çıktısı olarak tekstil, plastik ve beyaz eşya sektörleri için hazırlanan eylem planları ve yol haritaları ile sektörlerin döngüselliğe geçişine hız kazandırılacak.

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Hakkında:

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), 2004 yılında 13 özel sektör temsilcisinin öncülüğünde kurulmuş ve sadece kurumsal üyelik kabul eden bir iş dünyası derneğidir. Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nin (WBCSD- World Business Council for Sustainable Development) Türkiye’deki bölgesel ağı ve iş ortağı olan SKD Türkiye, bu iş birliğinin beraberinde getirdiği sürdürülebilirlik birikimini de çalışma grupları faaliyetleri aracılığıyla üyeleriyle ve çeşitli platformlarda paydaşlarıyla paylaşır. Hâlihazırda, SKD Türkiye çatısı altında, Türkiye’nin GSYH’nin %23’ünü temsil eden ve 1,1 milyon kişiye istihdam sağlayan 34 farklı sektörden 140 üye şirket bulunuyor.

İstanbul Sanayi Odası Hakkında:

İstanbul Sanayi Odası, 1952 yılında kurulmuş kar amacı gütmeyen, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. 22 bini aşan üye sayısı ile Türkiye’nin en büyük sanayi odasıdır. İstanbul Sanayi Odası’nın üyelerine; mevzuattan kaynaklanan ve raporlama sorumluluğuna istinaden hizmet verdiği gibi, üyelerinin rekabet gücünü artırmak amacıyla eğitim, bilgilendirme ve danışmanlık hizmetleri ile sanayinin rekabet gücünü artırmayı hedeflemektedir.

İSO’nun sürdürülebilirlik vizyonu “Sanayi şirketlerinin, küresel değer zincirinde yüksek katma değer üretmelerine ve rekabetçi sürdürülebilirlik yetkinliklerini artırmalarına destek olmak”tır. Bu vizyon doğrultusunda İstanbul Sanayi Odası’nın sürdürülebilirlik çalışmaları altı tematik alana odaklanmıştır: İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Sanayi, Sanayin Dayanıklığı, Döngüsel Ekonomi, İşin Geleceği, Güvenli Çalışma Ortamı, Sürdürülebilir Finans. Sürdürülebilirlik alanında stratejik öneriler geliştirmek amacıyla Sürdürülebilirlik ve Koordinasyon Şubesi ile “İSO Sürdürülebilirlik Platformu” kurulmuştur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r