DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21992293,50%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“İNSAN BEYNİ HACKLENEBİLİR.”
237 okunma

“İNSAN BEYNİ HACKLENEBİLİR.”

ABONE OL
10/06/2023 14:26
“İNSAN BEYNİ HACKLENEBİLİR.”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ünlü siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan’dan çok konuşulacak açıklamalar!

 İnsan beyninin hacklenebileceğini ifade eden Demircan, yapay zekayı da tehlikeli kılan şeyin yine insan beyni olduğunu belirtti.

Manşetteyiz Dergisinin Haziran sayısına röportaj veren Osman Demircan, ‘Yapay zeka tehlikeli mi?’ sorusuna, “Yapay zeka tehlikeli değil. Bunu net bir şekilde söyleyebilirim, en azından bugün tehlikeli değil. Sosyal medya da 10 yıl önce tehlikeli değildi, bugün çıktı tehlikeleri. Yapay zeka yeni yeni hayatımızda… İlerleyen zamanlarda neye evrileceğini hep birlikte göreceğiz. Bugün işin konuşulmayan kısmı yapay bilinç ve bilince sahip olan insan! İnsanoğlu bir bilince sahip olduğu için, yapay zekayı da insan yarattığı için orada tehlike gündeme gelebiliyor. Yapay bilinçte de senin benim gibi fikir üretebilen, karar verebilen, olasılıkları olan bir bilinçten bahsediyoruz. Tehlikeli olan bu! İnsanlığın sonunu yine insan getiriyor. Hal böyle olunca, insanı yok edersek insanlığın sonu gelmeyecek gibi bir önermeyi mantıklı bulabilen bir yapay bilinç bence çok tehlikeli olabilir. Zaten filmlere de konu olan kısım bu. Dolayısı ile şu anda hala yapay bilinç olmadığı için yapay zeka adına bir tehlikeden bahsedemeyiz. Ama yapay bilinç aşamasında gelindiğinde iş değişebilir. Şu anda bilinçli olan hala insan!” dedi.

Elon Musk’un geliştirdiği ve insanlar üzerinde test için FDA’dan onay aldığı Neuralink beyin implantı hakkındaki düşüncelerini de belirten Demircan, “Düşünceyle cihazları kontrol edebileceğimiz ile alakalı ürünleri anlatırken artık canlı deneylere geçileceğini ifade etmişti Elon Musk. Burada kimsenin görmediği bir şey vardı. Yan tarafta bir makine duruyordu ve o makine insan beyin zarına o neuralink cihazını dikebilecek olan makineydi. Yani insan beynine o zarla bir şey dikebilecek makineyi icat etmiş adam. Yapay zekadan daha tehlikeli olan şey bu. Neuralink benim beynime eğer takılırsa, sonuç olarak işte bu noktada endişelenmeye başlıyor olabiliriz. Ben de bir yapay zekaya entegre bir şekilde çalışırsam, bu demek oluyor ki, ben yapay zekadan öğreneceğim yapay zeka benden öğrenecek. Karşılıklı öğrenirken yapay zeka artık bilinci de öğrenmeye başlarsa, bu büyük sorun olacaktır düşüncesindeyim. Bunlar şu an için uç şeyler ancak gerçekleşmesi de zor değil.” Şeklinde konuştu.

İNSAN BEYNİ HACKLENEBİLİR.

Osman Demircan insan beyninin de hacklenebileceğini ifade ederek, “Eğer bu tarz bir cihaz insan beynine takılırsa kesinlikle hacklenebilir. Olmayan görüntüler bana kopyalanabilir mi derseniz, eğer benim kafamda böyle bir implant varsa, emin değilim ama kopyalanabilir de. Öte yandan böyle bir implant insan beynindeki olumsuz verileri silebilme özelliğine de sahip olabilir. Bu son derece olumlu bir şeye de dönüşebilir. Ama olaya sadece yapay zeka olarak bakmamak lazım. Yapay zeka, robotik teknoloji, metavers… Üçü birbiri ile karıştığı zaman aslında nasıl bir tehlike yaratacak? Bunu irdelemek lazım. Robotik teknoloji ile robotlar üretiliyor, robotlara bütün savaş tekniklerinin öğretildiği yapay zeka hükmedecek ama yapay zekayı da insan yönetecek. İnsan bunu nerede yönetecek? Metavers gözlüğünü takacak ve robotun ya gördüğü ekranı görüyor olacak ya da gerçekten sanal olarak yaratılmış savaş alanını görüyor olacak. Teknolojinin ilk evrildiği yer genelde savaş teknolojileri oluyor.” Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r