DOLAR 32,5350 0.03%
EURO 35,0787 0.14%
ALTIN 2.433,710,06
BITCOIN 2108597-0,69%
İstanbul
29°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
İGA İstanbul Havalimanı Geleceğin Teknolojilerini Bugünden Destekliyor
353 okunma

İGA İstanbul Havalimanı Geleceğin Teknolojilerini Bugünden Destekliyor

ABONE OL
24/12/2022 12:52
İGA İstanbul Havalimanı Geleceğin Teknolojilerini Bugünden Destekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İGA ile İTÜ ARI Teknokent, güçlerini birleştirerek, Sivil Havacılık ve Havalimanı İşletmeciliği alanındaki girişimleri desteklemek amacı ile başlattığı İGA Hub Girişimcilik Programının 2022 yılı girişimleri, Big Bang Start-Up Challenge final sahnesine çıktı. 200’ün üzerindeki başvuru arasından 76 girişim değerlendirilip, 18 tanesi desteklendi. Bu girişimlerden 10 tanesi ise Big Bang Start-Up Challenge final sahnesine çıkmaya hak kazanırken, 6 girişim de toplamda 800 bin TL olan ödüle İGA tarafından layık görüldü. 

Sivil Havacılık ve Havalimanı İşletmeciliği alanında teknolojik gelişmeleri bugünden yakalamak amacıyla İTÜ ARI Teknokent ile İstanbul Havalimanı tarafından 2022 yılının ilk çeyreğinde hayata geçirilen programa 200’ün üzerinde teknoloji alanında girişim projesi başvurusu yapıldı. Yapılan başvurular İTÜ Çekirdek değerlendirme kurulu ve İGA yöneticileri tarafından takım, pazar büyüklüğü ve ticarileşmeye yakınlık boyutları gibi farklı kriterler çerçevesinde değerlendirildi. İlk değerlendirme aşamasında 76 girişim projesi jüri karşısına çıkarak, değerlendirme kuruluna proje sunumlarını gerçekleştirdi. 76 girişimden 18 girişim, eğitimler, mentorluk programları ve yatırımcı görüşmeleri ile desteklenmeye hak kazandı. 

Ödüller takdim edildi

İGA Hub Girişimcilik Programı kapsamında 18 girişime tam donanımlı çalışma ortamı, İTÜ Çekirdek girişimcilik eğitimleri, İGA yöneticilerinden mentorluk, İGA – İTÜ ARI Teknokent’in iş ağı, yatırımcı buluşmaları ile perks ve prototipleme laboratuvarı destekleri verildi. Big Bang Start-Up Challenge final sahnesine çıkan 6 girişim projesi toplam 800 bin TL İGA ödülü, eğitim, mentorluk ve ücretsiz ofis kullanımı gibi ek faydalara da hak kazanmış oldu.

Girişimcilik dünyasının en büyük etkinliği olan Big Bang Start-Up Challenge final sahnesine çıkan 10 girişimden bir tanesi olan Eyes of Solar, İGA İstanbul Havalimanı’ndan almış olduğu desteğin yanında Enerjisa şirketinden de 100 bin TL ödül aldı. “Top 20” girişimleri içerisinde yer alan Walkers projesi ise Anadolu Efes tarafından verilen 75 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. Yine “Top 20” girişimleri arasına giren, From Your Eyes, İGA ödülü haricinde AXA Sigorta ve Petrol Ofisi’nden toplamda 300 bin TL’lik ödül aldı. 

Bu ödüllere ek olarak İTÜ Çekirdek destekleri ile 10 girişime toplamda 3 milyon 175 bin TL destek almaya hak kazandı.

Desteklenen girişim İGA’da kullanılmaya başlandı

Geçtiğimiz yıl Big Bang Start-Up Challenge final sahnesinde 110 bin TL ödül ile desteklenen The Clico girişimi, bu yıl İGA İstanbul Havalimanı’nın operasyonel süreçlerinde kullanılmaya başlandı. The Clico; markalara ürünleri ve hizmetleri hakkında gelen müşteri geri bildirimlerini toplayıp; doğal dil işleme metotları ile anlamlı iç görülere dönüştüren uçtan uca online itibar yazılımı. 2022 yılı Big Bang Startup Challenge final sahnesinde desteklenen girişimler 2023 yılında İGA’da ticarileşmesi sağlanması hedefleniyor.

Teknoloji odaklı girişimlere davet…

Big Bang Start-Up Challenge final sahnesine çıkan girişimcilere 800 bin TL’lik İGA ödülünü takdim ettiklerini aktaran İGA İstanbul Havalimanı CEO Danışmanı Melih Mengü, program kapsamında hedefledikleri Sivil Havacılık ve Havalimanı İşletmeciliği alanında teknoloji odaklı girişimlerin artırılmasına yönelik çalışmaları destekleyeceklerini hatırlattı. “Geçen yıl Big Bang Start-Up Challenge final sahnesinde desteklediğimiz ‘The Clico’ girişimini bu yıl süreçlerimizde kullanmaya başladık. İGA Hub Girişimcilik Programı ile İGA süreçlerine teknoloji ve inovasyon odaklı girişimleri entegre ederek, destek olmaya devam edeceğiz. Final sahnesine çıkan tüm girişimcilerimizin başarılı bir şekilde ticarileşme süreci geçirmelerini diliyorum. Sektörümüze sağlayacakları katkılardan dolayı da şimdiden teşekkür ediyorum” diyen Mengü, yeni dönemde yerli yabancı tüm girişimcileri İGA HUB’a davet ederken, İGA İstanbul Havalimanı’ndaki süreçleri birlikte geliştirerek, dünyanın diğer havalimanlarıyla paylaşmak istediklerini sözlerine ekledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r