DOLAR 32,6036 0.27%
EURO 34,8037 0.38%
ALTIN 2.409,57-0,94
BITCOIN 21559240,12%
İstanbul
17°

PARÇALI BULUTLU

16:54

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İbrahim Zorlu, Doğa Dostu Bez Çantalar Üreterek Dünyayı Korumaya Devam Ediyor!
1744 okunma

İbrahim Zorlu, Doğa Dostu Bez Çantalar Üreterek Dünyayı Korumaya Devam Ediyor!

ABONE OL
26/12/2022 09:23
İbrahim Zorlu, Doğa Dostu Bez Çantalar Üreterek Dünyayı Korumaya Devam Ediyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İklim değişimi, Küresel kirlenme, Çevreyi koruması, geri dönüşüme uyumluluğu ile geçmişte de toplumların tercih ettiği ve günümüzde kullanılması için tüm kurum ve kuruluşların önerdiği bez çantanın Türkiye’deki lider kuruluşu Çınar Bez Çanta A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Zorlu ile ticarete atıldığı tarihten bu güne girişimciliği ve sektörde nasıl lider olduğunu konuştuk. Çınar Bez Çanta Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Zorlu’ya ilk önce girişimcilik nedir ve sizin girişimleriniz nelerdir ticaret hayatınızı da içine alarak esnaf bülteni dergisi okurlarına ve yeni girişimcilere rehber olması için anlatır mısınız diye sorduk?

Öncelikle derginizde bize yer ayırdığınız için teşekkür ederim. Söze girişimcilikle ilgili düşüncelerim ve ilk ortaklık teklifimi nasıl aldığımı anlatarak başlamak istiyorum;

“Genelde Girişimcilik denildiği zaman bir iş bulmak, bir sermaye bulmak, bir sektöre girip dev bir yatırımcı ile iş birliği yapman gerekir gibi bir algı var. Kesinlikle böyle değil. Üniversite eğitimim sırasında bir ihracat firmasında ön muhasebe ve ihracat sorumlusu olarak çalıştım. 2011 yılında Örgün üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra bir kurumda çalışmaya başladım. 3 yıl bu kurumda çalışma serüvenim devam etti. Çalıştığım dönemlerde bez çantanın geleceği var mı yurt dışında bez çanta ile ilgili şirketler ya da pazarı var mı diye araştırmalar yapmıştım. Benim bu bilgi ve birikimim oluştuğu sıralarda, bez çanta sektörünün içinde çok geçmiş zamanlarda araştırmasını yapmış ürünlerle alakalı bayağı bir girişimlerde bulunmuş ama ciddi anlamda büyüme sağlayamamış bir ağabeyimizle tanıştık.

Sektör ve ürünle ilgili bilgimiz, araştırmalarımız sayesinde o abimizle ilişkimiz sürekli hasbihal ve diyalog halinde devam etti. Yanına ziyarete gittiğimde bu işi nasıl geliştireceği ile alakalı sürekli istişare ediyorduk. Sonrasında oda benim bilgi ve tecrübeme inanarak bana “Ben üretimini yapayım sen bu işin pazarlamasını ve satışını yap işi beraber yürütelim olur mu?” diye ortaklık teklif etti.

2014 yılının mart ayından Haziran’a kadar 3-4 aylık süreç geçti. Bu süreçte pazarlama, İş tanımı vs. ile alakalı serüvenimizde bizimle yol yürüyecek birkaç personel alımı yaptık. Tabii biz o zamanlar sektör nedir, sezon nedir bilmiyoruz işle alakalı çok bilgimiz yok. Sürekli iş ve sipariş arayışındayız.”

HER SEKTÖRDE ÜRÜNLERİN AZ SATILDIĞI VE ÇOK SATILDIĞI ZAMANLAR VARDIR

Haziran temmuz ve Ağustos gibi bir tatil sezonu varmış. Tabii bunu sonradan öğrendik. Bizim bu aylar çok yoğun geçmediği için çok ciddi maddi sıkıntıya düştük. Zaten Paramız yoktu ve eksiden gidiyorduk. İşe girerken 2.000 TL vardı onu da ilk yaptığımız işte kaybettik, sıfıra sıfır eksiye devam eden bir şirket haline gelmiş olduk. Bu abimiz ” helalleşelim ya iş sana kalsın ya da satalım borçları ödeyip kapatalım” dedi. Ben de bu işin süreci ile alakalı ne yapabiliriz diye başka birkaç kişiyle istişare ettim.

Bir işletmenin kâra geçebilmesi için en az bir yıl, bir buçuk yıl gibi bir süreç geçmesi lazım. 5-6 ayda bir işle alakalı yorum yapmak doğru değil. Çünkü elde edilen verileri masaya yatırıp olumlu olumsuz yorumlar geliştirmek için belirli bir süreye, deneyime, piyasa bilgisine ihtiyaç var.

Ağabeyin borçlarını üstlenerek şirketi kendi üstüme almış oldum. İlk ortaklığımda kardeşlik hukukunu bozmadan ayrılmış olduk. Başarı kişiden değil Allah’ın nasip etmesinden kaynaklıdır. Eylül ayında okulların açılması ile sektörde ciddi bir hareketlilik başladı. Siparişler arttı. Bulunduğumuz alan çok küçük bir alandı. 2015 Ocak ayında farklı bir alana geçtik ilk ofisimiz 6 m² bir alandı. Çalışan sayısı 1-2 kişiydi.

SEKTÖR AÇIĞINI YAKALAYAN HER FİRMA FARKINI ORTAYA KOYARAK ÖNE GEÇER

Sektörde nasıl bir farklılık oluşturabiliriz ile alakalı ciddi bir ARGE yaptık. Kumaşa baskı konusunda ciddi sıkıntılar olduğunu tespit ettik.

Herkes en az 1000 adetten aşağı üretim yapılamayacağını söylüyordu. Biz de bir araştırma yaptık ve dijital baskı teknolojileri ile alakalı %100 pamuğa baskı yapan bir teknik bulduk.

Bu tekniği kimse bilmiyordu, farkımızı bu teknik ile ortaya koyduk ve 1 adetten 1000 Adede kadar tüm üretimi yapabileceğimiz bir alan oluşturduk. Daha az üretip daha kazançlı bir yöntemdi bu. Bu bizim diğer firmalardan farkımız ve sıçrama noktamız oldu. Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) başkanı Mehmet Koç’un sürekli söylediği “Girişimciliğin 2. Kurallarından biri diğerlerinden farklı olmak” kuralına uymuş olduk.

Sonra bez çanta sektöründeki neredeyse birçok firma ile bizzat tanıştım ne yapıyorlar, nasıl yapıyorlar, ne kadar kapasiteleri var diye analiz ettim. 2014-2015 yıllarında sektörde birkaç tane büyük firma vardı. Diğerleri orta ve küçük ölçekli firmalardı. İyi bir üretim yapılabilirse, iyi bir müşteri memnuniyeti sağlanırsa ciddi bir şekilde yol alabileceğimizi gördük. Ciddi bir PR ve reklam çalışması yaptık, bu piyasada dijital pazarlama yapan belki de ilk firmalardan biriyiz. Bu farklılıkla ve hızlı büyüme ile diğer firmalardan her geçen gün daha öne geçtik.

POŞET YASASI BEZ ÇANTA SEKTÖRÜNÜN BÜYÜME NOKTASI OLDU!

İkinci kırılma noktamız ise şu oldu. Gümüşhane’de bir akrabamız belediye başkanlığı yapıyordu. Ve ısrarla ” gel buraya bir atölye aç memleketteki insanlar faydalansın kadın istihdamına destek ol” dedi. Bizi Gümüşhane’de yatırım yapmaya teşvik etti. Biz de Gümüşhane Özkürtün ilçesinde bayan istihdamını önceleyerek bir atölye açılışına başladık. 2018’in mayıs ayında başladık, kurslar eğitimler derken 4-5 aylık bir süreç geçti. Çalışanları eğittik, makinaların bakım kurulum vesaire neredeyse 10. ayda üretime hazır hale geldik. Ancak tecrübesiz bir hamle ile üretim kapasitesini %100 artırdık fakat satış pazarlama aynı seviyede artmayınca sorun yaşadık.

Orada çalışanların çalışacağı işi bulamıyoruz ciddi anlamda maliyet yükü oluştu, buradan oraya nakliye yükü oldu. Bizim sürekli istişare ettiğimiz bir danışma kurulumuz vardır 3 arkadaşla oturduk dedik ki ” Biz Gümüşhane’ye bu yeri açtık ama birçok arkadaşın de söylediği şey şu ki; Anadolu’ya bir firma yatırım yapmaya başlarsa kendi sonunu hazırlar. Aklımıza bu senaryolar geldi sonumuz mu geliyor, erimeye mi başladık ” dedik.

Çünkü para kazanmak bir yana, cepten harcayarak sermaye eritmeye başladık. Yılbaşında herkese zam yapmamız lazım, oradaki personelleri devam ettirip ettirmemekle alakalı bir gündemimiz var devam etsek mi yoksa %50 küçülmeye mi gitsek?”  Diye düşünürken 31 Aralık 2018’de süreci biraz daha bekletme kararı aldık. Biz bir şekilde Besmele ile başlayalım gerisi Allah’ın takdiridir dedik, tüm personelin zamlarını yaptık ve hiçbir personel çıkarmadık. Aradan iki gün geçti.

Poşet yasasının çıktığı ilk günlerdi, telefonum çaldı. TRT Haber kanalı röportaj yapmak için Bez Çanta üreticisi arayışına girdiklerini söyledi. Bir saat sonra canlı yayın yapmak için atölyenize gelebilir miyiz dediler Ve yayına çıktık. Arkasından NTV, TV Net ve bir sürü kanallarla röportajlar canlı yayınlar yaptık. Belki milyonlar harcasak yapamayacağımız bir reklam olmuş oldu.

Bir anda piyasanın en tanınır bez çanta firması Çınar Bez Çanta oldu. Allah’ın yardımı ile hem sermaye hem kapasite hem de iş gücü olarak 2018-2020 yılları arası ciddi bir büyüme gerçekleşmiş oldu. Farklı birçok sektörde de girişimimiz oldu. Kaz çiftliği, Maske üretim tesisi, Turizm işletmeciliği, Oyun şirketi gibi.

E-TİCARET VE E-İHRACATTA SEKTÖRÜN LOKOMOTİF FİRMASIYIZ

Bir girişimcinin başarılı olabilmesinin en önemli etkenlerinden biri de şu ki, bir işi kurmak değil Önemli olan o işi devam ettirebilmektir. Biz diğer güçlü firmalarla rekabet alanında birçok yenilik ortaya koymuş olmasaydık bu başarıyı elde edemezdik. Bu yeniliklerden biri de E ticaretti. E-ticarete 2019’un mart ayında girdik, ilk 3-4 ay hiç hareket olmadı. “Kim e-ticarette bir çantaya 20-30 TL verip 10 TL kargo parası öder? E-ticaret risktir bu kadar risk almaya değer mi” diyenler oldu.

Birçok eleştiri yapılmasına rağmen günümüzde E-ticarette bez çanta sektöründe en çok satış yapan ve şu anda da E-ihracatta yine en başarılı satışlar yapan bir firma haline geldik. E-ihracatta da hiçbir eleştiri almamanın ve başarının gururunu yaşıyoruz. Dijital satışta sektörün lokomotif firması haline geldik.

Bir şeye niyetlenip istikrarlı, kararlı ve ısrarla devam etmek gerekir. Şimdiki gençlerin yoğunlukla merakını uyandıran dijital platformlar, e-ticaret gündemleri var. Gençler mal bulurum internete koyar satarım para kazanırım diye hayal kuruyorlar. Hâlbuki durum bu kadar kolay değil. Bir işe girmeden stratejiyi belirlemek lazım. Nasıl yapacaksın, ürün tedariği nasıl olacak ve hangi platformda satış olacak, kendi siteni kuracak mısın ve bunu devam ettirebilecek enerjiye sahip misin?

Bu sorulara cevap verebilen gençlerimizin %90’ı başarılı olmuştur. Israrcı ve sabırlı olmak lazım, çok çalışmak lazım daha da Büyüdükçe daha da çok çalışmak gerekiyor. Biz 2014’ü ARGE olarak düşünürsek 2015 yılında kurulmuş bir şirket olarak 6 yılda bez çanta sektöründe Türkiye’deki ilk firmalardan biri haline geldik. Dijital platformda sektörün lokomotif firması haline geldik.  Hala ARGE çalışmalarımız geniş bir kadro ile devam ediyor. Yeter mi yetmez çünkü başarı varsa devam ettirmek lazım.

TÜRKİYE’DE BEZ ÇANTA PERAKENDE SATIŞ MAGAZASI AÇAN İLK FİRMAYIZ

İnternette satılan, neden perakende mağazalarda ya da başka yerlerde satmasın? Acaba Mağazacılık sektörüne girebilir miyiz? Bez çanta mağazalarda karşılık bulur mu? Bunu test etmek için İstanbul’un belirli bölgelerine stantlar kurduk. Bez çanta satış stantlarına rağbet olduğunu görmüş olduk. 70 âdeti geçen stant sayısına ulaşınca bez çanta mağazası açmaya karar verdik. Türkiye’de ilk bez çanta mağazasını Ankara’da Hamamönü’nde açtık. İstanbul’da ise çok farklı bir konseptte, genel merkez binamızın giriş katında Bagg & Cafe adı altında çanta ve kafe hizmetini birleştirerek müşterilerimizin beğenisine ve hizmetine sunduk.

Şunu söylemek gerekir ki her geçen gün işi öğreniyor uzmanlaşıyoruz ama çoğumuz istişareyi unutuyor. İş ve sektörle alakalı istişareler yapmak lazım. İstişarede rahmet vardır Allah (c.c) bu rahmeti bizzat tattırdığını başarı sonunda görmüş oluyoruz.

GİRİŞİMCİLİK TÜRKİYE’NIN EN ÖNEMLİ MESELESİDİR.

Gençlerimiz genelde kolay yoldan zengin olmanın peşindeler. Bitcoin alayım zengin olayım ya da paramı altına, dolara yatırayım iki katına çıksın diyorlar. Başarı acaba bu mudur? Yoksa girişimci bir gencin Allah ona vermiş olduğu nimeti başarabileceği noktalarda kullanarak hem kendisine hem topluma hem de ülke ekonomisine katkıda sağlaması mıdır başarı.

Tartışmaya bile gerek yok. Biz 5-6 yıllık bir firmayız, İstanbul’da merkezimiz. Gümüşhane’de üretim tesisimiz. Şu an 102 çalışma arkadaşımız var. 5-6 yıllık süreçte 102 kişinin istihdam edilmesine yani ekonomisine katkı sağlamış olmak ve bunun akabinde Türkiye’deki işsizlik oranlarının azalmasına ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamaktan dolayı gururluyuz.

Girişimcilik Türkiye’nin en önemli meselesidir. Tabii büyük iş adamları var, büyük işletmeler var, yurt dışından yatırımcılar gelebilir ama girişimcinin çok değerli fikrini başarıp bunu sürdürülebilir bir noktaya getirdiğinde ucu bucağı belli olmayan çalışan kitlesine ve ekonomiye katkı sağlayacak noktaya gelmesi çok daha mühimdir.

İBRAHİM ZORLU KİMDİR?

1989 yılında Gümüşhane’de doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Gümüşhane’de tamamladım. Üniversite için İstanbul’a geldim. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi 2007 girişliyim. Evliyim iki tane kızım var.  Girişimci İş Adamları Vakfı Gençlik başkanlığı, TGSP Yönetim Kurulu Üyeliği, Orfamder yönetim Kurulu Üyeliğine halen devam etmekteyim. ÇINAR BEZ ÇANTA A.Ş, Bagg.com.tr,  BAGAND gibi markalarımız ile faaliyet göstermekteyiz.

ÇINAR BEZ ÇANTA A.Ş HAKKINDA

ÇINAR BEZ ÇANTA, reklam, tanıtım, ambalaj ve promosyon alanlarında doğaya zarar vermeyen ürünler üretmeyi ilke edinerek “Doğa Dostu Bez Çanta Üreterek Dünyayı Koruyoruz” mottosuyla faaliyetlerini gelişimini ve büyümesini kesintisiz sürdürmektedir. İstanbul ve Gümüşhane’de yer alan atölyeleri ile yılda gerçekleştirdiği 6.000.000’luk üretim kapasitesini her geçen gün arttırmakta ve müşteri taleplerine en hızlı şekilde cevap vermektedir. Üretim atölyelerinde çağın gerektirdiği yüksek teknoloji ürünü makinaları kullanarak yüksek katma değer sağlayan ürünler üretmeyi hedeflemektedir. Türk kadınının üretimde yer almasına katkıda bulunmak, ekonomik faaliyetlere ve sosyal hayata katılmalarını sağlaması amacıyla, Gümüşhane atölyesi kadın işçi ve yöneticiler tarafından çalışma faaliyetlerini sürdürmektedir.

,

Kâğıt ambalaj ve poşet ürünlerinin her yıl milyonlarca ağacın yok olmasıyla doğal çevreye verdiği zarar ve plastik ürünlerinin yol açtığı çevre kirliliği düşünüldüğünde, Çınar Çanta faaliyet göstermiş olduğu sektör itibariyle doğal çevrenin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Kâğıt ve plastik poşet kullanımının kısıtlanması ile ÇINAR BEZ ÇANTA Ürün Gamını genişleterek müşterisine çok daha fazla seçenek sunmaya başlamıştır.

Her sektöre, her ürünün taşınması ve ambalajlanmasına için uygun kumaş renk ve baskı tasarımlarıyla müşterilerine çok özel ham bez çanta, tela çanta, nonwoven çanta, ip büzgülü sırt çantası, fuar çantası, plaj çantası ve promosyon çantaları üretimi gerçekleştirmektedir.

ÇINAR BEZ ÇANTA; “Ham Bez, Tela, Kanvas ve Gabardin kumaşlar dâhil her türlü kumaştan çevreye duyarlı, doğa dostu farklılaştırılmış ve yenilikçi ürünler de üretmektedir.”

Çevreye Duyarlı Doğa Dostu ÇINAR BEZ ÇANTA A.Ş. ürünlerine www.cinarbezcanta.com    www.bagg.com.tr   adreslerinden ulaşabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.