DOLAR 32,1774 0.07%
EURO 34,8888 -0.25%
ALTIN 2.496,56-0,25
BITCOIN 2254858-1,61%
İstanbul
22°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Helal Expo Fuarı 1 milyar euroluk iş hacmi yaratacak
645 okunma

Helal Expo Fuarı 1 milyar euroluk iş hacmi yaratacak

ABONE OL
07/11/2022 21:27
Helal Expo Fuarı 1 milyar euroluk iş hacmi yaratacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Helal Zirvesi Konsey Başkanı ve Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, bu yıl Cumhurbaşkanlığı Himayesinde 9’uncusu düzenlenen Helal Expo Fuarı’nın 1 milyar euro’luk iş hacmi yaratacağını söyledi.

Ete, “Fuarda Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile şirketlerin karşılıklı iş fırsatlarını değerlendirebilmeleri için özel bir B2B programı organize edildi. 500’e yakın satın alma profesyoneli stant açan markaların temsilcileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek” dedi.

Dünya Helal Zirvesi Konsey Başkanı ve Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, 24-27 Kasım tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan 9’uncu İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo Fuarı’nın 1 milyar euro iş hacmi yaratacağını söyledi. Bu yıl fuarda Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile şirketlerin karşılıklı iş fırsatlarını değerlendirebilmeleri için özel bir B2B programı organize edildiğini kaydeden Ete, “Bu özel program kapsamında gıda, kozmetik, makine, tekstil, teknoloji, ilaç gibi fuar katılımcı sektörleriyle ilgili 500’ e yakın satın alma profesyoneli, özel bir salonda stant açan markaların temsilcileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Bu toplantıların fuar katılımcıları için önemli ticari iş birliklerine vesile olmasını hedefliyoruz. Her yıl 400 ‘e yakın yerli ve yabancı firmanın stant açtığı, 10 bini yabancı 40 bine yakın ziyaretçinin ağırlandığı fuarda 1 milyar euro iş hacminin yakalanmasını öngörüyoruz” dedi.

30’A YAKIN START-UP YATIRIMCILARLA BULUŞACAK

Yunus Ete, İslam Ülkeleri Standardlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) koordinasyonu ve İslam Ticaretini Geliştirme Merkezi (ICDT) iş birliğiyle düzenlenen fuar kapsamında 2021 yılında olduğu gibi bu yılda start-up’ların projelerini gelen uluslararası yatırımcı kitlesine tanıtabilmesi için özel bir Start-Up Zone alanı ayrıldığını hatırlattı. Yunus Ete, şöyle devam etti: “Bu yıl 30’a yakın start-up projelerini bu alanda sergiliyor olacak. Bu alanda genç girişimcilere kendilerini anlatmaları sağlanırken işlerini geliştirmeleri için fırsat oluşturulacak. Helal Expo’da, dünyanın dört bir tarafından gelen akademisyen, yatırımcı ve girişimciler start-up alanında genç mucitler ile buluşacak. Helal Expo, Avrupa, Afrika, Balkan ve Latin Ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Uzakdoğu ve Körfez coğrafyasındaki 96 farklı ülkeden ziyaretçileri ağırlamaya hazırlanıyor. Böyle güçlü bir etkinlik içerisinde start-up’ların projelerini sergilemeleri, yatırım almaları adına önemli katkılar sağlayacağından start-up alanı Helal Expo içerisine dahil edilmiş olup, her yıl artan start-up katılımı ile devam etmektedir.”

TÜRKİYE PAZARI 150 MİLYAR DOLARI AŞTI

Dünya helal pazarına ilişkin bilgiler de veren Ete, pazarın dünyada beş yıl içinde 10 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşmasının beklendiğini vurguladı. Türkiye’nin bu alanda bir üsse dönüştüğünü ifade eden Ete, şöyle konuştu: “Her yıl düzenlediğimiz organizasyonumuzla ülkemizi hem dünya helal pazarının üssü haline getirdik hem de Türkiye’nin helal pazarından aldığı payı büyütmesine katkı sağladık. Türkiye’nin payı hali hazırda 150 milyar doları aştı. Finanstan gıdaya, turizmden tekstile, kozmetikten tıp, ilaç ve kimyaya kadar dev bir sektörü içine barındıran pazarın büyüklüğünün 7 trilyon dolar olduğu düşünüldüğünde burada çok büyük bir pasta olduğu görülüyor. Yani daha gidecek çok yolumuz var. Ülkemizde faaliyetlerine devam eden Helal Akreditasyon Kurumu’nun aktif çalışmaları ve düzenlediğimiz Helal Expo gibi etkinliklerle, Türkiye’nin helal pazarından aldığı payı beş yılda 400 milyar doların üzerine taşımayı hedefliyoruz.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r