DOLAR 32,1830 0%
EURO 35,0046 -0.01%
ALTIN 2.497,47-0,50
BITCOIN 22984356,88%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HALUK BAYRAKTAR KİMDİR ?
531 okunma

HALUK BAYRAKTAR KİMDİR ?

ABONE OL
10/08/2023 20:41
HALUK BAYRAKTAR KİMDİR ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1978 yılında İstanbul’da doğan Haluk Bayraktar, 2000 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nden lisans derecesini almıştır. 2002 yılında Columbia Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde işletme alanında doktora çalışmalarına başlamıştır. Aynı dönemde aile şirketi olan Baykar bünyesinde milli ve özgün insansız hava aracı sistemleri geliştirilmesine yönelik çalışmaların projelendirme aşamalarında mühendislik yöneticiliği görevini yürütmüştür.

Haluk Bayraktar ülkemizin envanterine giren ve çok sayıda ülkeye ihraç edilen milli insansız hava aracı platformları Bayraktar Mini İHA, Bayraktar TB2 SİHA, Bayraktar AKINCI TİHA ile Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olan Bayraktar KIZILELMA ve Bayraktar TB3 SİHA’nın kavramsal tasarım, prototip, test, üretim, iş geliştirme, eğitim aşamaları vb. ürün yaşam döngüsü kapsamında devam eden iş süreçlerinde görev almıştır. Halen Baykar Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

2017 yılında Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) Yönetim Kurulu Başkanı olan Bayraktar, 2018 yılında SAHA İstanbul Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmiştir. Yine 2018 yılında TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Haluk Bayraktar, bu görevlerine halen devam etmektedir. 

Bayraktar, 2019’da başlayan COVID-19 salgınına karşı Türkiye’de yürütülen mücadelenin özel sektör ayağında aktif olarak rol almıştır. Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğü SAHA İstanbul kümelenmesi ile çeşitli projelerin yürütülmesine ön ayak olmuş, bunun yanı sıra Baykar, Aselsan, Biosys ve Arçelik tarafından geliştirilen yerli yoğun bakım solunum cihazı projelerinde görev almıştır. Yerli ve milli imkânlarla üretilen yoğun bakım solunum cihazları bir ay gibi kısa bir sürede Sağlık Bakanlığı’na teslim edilmiştir. Bu cihazlar Türkiye tarafından imkânı olmayan birçok ülkeye hibe ve ihtiyaç duyan ülkelere de ihraç edilmiştir. 

Haluk Bayraktar, Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkilerin stratejik düzeye ulaşmasında sunduğu katkılardan dolayı Ukrayna Devleti tarafından I. ve III. Derece Devlet Nişanlarına layık görülmüştür. Ukrayna I. Derece Devlet Nişanı, 25 Ağustos 2020’de başkent Kiev’de bulunan Devlet Başkanlığı Sarayı’nda, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski tarafından takdim edilmiştir. 

Haluk Bayraktar ayrıca Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ların Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı’na da layık görülmüştür.

Haluk Bayraktar, 25 Nisan 2023 tarihinde Burkina Faso’nun barış, güvenlik ve terörle mücadele faaliyetlerine yönelik üstün ve istisnai katkılarından dolayı ülkenin en üst seviye ulusal nişanı olan Ordre de L’etalon Officier Madalyası ile taltif edilmiştir.

Bilimsel Yayınlar

Bayraktar, H., & Bayraktar, S. (2004). İdealden gerçeğe bir insansız uçak projesi. In Havacılıkta İleri Teknolojiler Konferansı (HİTEK). İstanbul: Hava Harp Okulu.
Bayraktar Mini İnsansız Hava Aracı Sistemi Bileşenleri ve Performans Analizi
Haluk Bayraktar, Selçuk Bayraktar, HASEM 06, Kayseri
Bayraktar Mini İnsansız Hava Aracının Tasarım Özellikleri
Haluk Bayraktar, Selçuk Bayraktar, Prof. Dr. Ünver Kaynak, SAVTEK 2006, ODTÜ
Bayraktar, H., & Kundak, N. (2004). Düşük Maliyetli Alıcılarla, İnsansız Hava Araçları için Geliştirilen Ataletsel Navigasyon ve GPS Entegrasyonu Uygulaması. In Havacılıkta İleri Teknolojiler Konferansı (HİTEK). İstanbul: Hava Harp Okulu.
Bayraktar, H., & Kundak, N. (2005). İnsansız Hava Araçları İçin Uçuş Kontrol Sistemleri ve Test Edilmiş Bir Uygulama. In National Automatic Control Meeting. İstanbul: İstanbul Teknik Üniversitesi.
Bayraktar, S., & Bayraktar, H. (2004). İnsansız Hava Aracı Projesi. İstanbul.
Bayraktar, S., & Bayraktar, H. (2005). İnsansız Hava Aracı Projesi 2004-2008. İstanbul.
İnak, Ö., Bayraktar, H., & Bayraktar, S. (2006). Çoklu İnsansız Hava Aracı Sistemleri Teknolojisi: Tasarım Ve Geliştirme Çalışmaları. In Savunma Teknolojileri Kongresi. Ankara.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r