DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22260170,17%
İstanbul
20°

AZ BULUTLU

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

GÜSOD Başkanı ŞAHAN: Sektörün geleceği için özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları yeniden düzenlenmeli
149 okunma

GÜSOD Başkanı ŞAHAN: Sektörün geleceği için özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları yeniden düzenlenmeli

ABONE OL
30/06/2023 17:41
GÜSOD Başkanı ŞAHAN: Sektörün geleceği için özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları yeniden düzenlenmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özel güvenlik sektörünün en köklü ve önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan Güvenlik Servisleri Organizasyon Derneği (GÜSOD) Başkanı Turgay ŞAHAN, büyük bir emek ve özveriyle hizmet veren özel güvenlik görevlilerinin 26-30 Haziran Özel Güvenlik Günü ve Haftası’nı kutladı. Gerek yasal düzenleme gerekse çeşitli genelgeler ve çalıştay raporları ile sektörün güçlenmesini destekleyen kamu otoritelerinin gayret ve çabalarının biliniyor olmasına rağmen; özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları ve çalışma koşullarının 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri kapsamında yeniden ilave düzenlemelerle güçlendirilmesinin gerektiğinin altını çizen ŞAHAN, konuyu farklı açılardan ele aldıklarını, vefat ve yaralanma durumunda tazminat ödenmesinin, SGK iş tanımları listesine özel güvenlik sektörü başlığı eklenmesinin, sektörü olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.

19 yıl önce özel güvenlik hizmetlerinin yasal çerçevesini belirleyen ve 26 Haziran 2004’te yürürlüğe giren Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun çerçevesinde 26-30 Haziran, Özel Güvenlik Günü ve Haftası olarak kutlanıyor. Sektörün doğru çalışma ilkeleri ve asgari standartlarını oluşturma hedefiyle faaliyetlerini gerçekleştiren Güvenlik Servisleri Organizasyon Derneği (GÜSOD) Başkanı Turgay ŞAHAN, zor şartlar altında görevlerini yerine getiren 355 bini aşkın çalışanın Özel Güvenlik Günü ve Haftası’nı kutladı. GÜSOD Başkanı ŞAHAN, Özel Güvenlik Günü ve Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, sektörün başta gelen sorunları arasında yer alan özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları konusunda iyileştirilme yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Sektörün; asıl sermayesinin insan gücü olduğunun da altını çizen ŞAHAN, “Kamu düzeninin korunmasında genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olarak çalışan ve huzurun, güvenin, asayişin, can ve mal emniyetinin temininde önemli görevler üstlenen özel güvenlik görevlileri, kendi görevli oldukları alanların özelliğine ve koşullarına bağlı olarak riskli ortamlarda ve zor şartlarda görev yapıyor. Kamu otoritelerinden alınan verilere göre, 355 bini aşkın özel güvenlik görevlisi istihdam ediliyor. Bu alanda çalışmak isteyenler, özlük hakları açısından bir beklentide olduklarından sektörü geçici olarak tercih ediyor ve riskin daha az, çalışma koşullarının ise daha iyi olduğu sektörlere geçiş yapıyor. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri yasası ve ilgili Yönetmeliği kapsamında, özlük haklarının yeniden düzenlenmesi, fazla mesai ücretlerinin yükseltilmesi, genel tatil ücretlerinin ve yıllık izin haklarının artırılmasıyla birlikte özel güvenlik görevlilerine vazife malullüğü hakkının tanınmasının da gerekli olduğunu düşünüyoruz. Gerek yasal düzenleme gerekse çeşitli genelgeler ve çalıştay raporları ile sektörün güçlenmesini destekleyen kamu otoritelerinin gayret ve çabalarının biliniyor olmasına rağmen özel güvenlik görevlilerinin vefat etmesi ve yaralanması durumunda tazminat ödenmesi ve SGK iş tanımları listesine özel güvenlik sektörü başlığı eklenmesinin, sektöre çok olumlu katkılarının olacağına inanıyoruz” dedi.

“ALAN EĞİTİMLERİYLE SEKTÖRDEKİ İSTİHDAM SORUNUN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR”

Öte yandan özel güvenlik görevlilerine hizmet verdikleri alanla ilgili uzmanlık eğitimlerinin verilmesi gerektiğinin de önemine dikkat çeken ŞAHAN, “Belirlenen alanlarda uzmanlık eğitimlerinin planlanmasıyla sektörde çalışan özel güvenlik görevlileri hem ihtisaslaşmış olacak hem de özlük hakları konusunda iyileştirme çalışmalarının yolu açılacaktır. Özellikle günümüz şartları göz önüne alındığında bu eğitimlerin eksikliğini daha fazla hissediyoruz. Son dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’nın bu konuda üniversite ve eğitim kurumları ile yaptıkları çalışmalar heyecan verici. İhtisaslaşma ve alan eğitimleri sayesinde hem sektörümüzde yaşanan hızlı sirkülasyonun önüne geçilmiş olacak hem de istihdam sorunu azalacaktır” diye konuştu

Açıklamalarının ardından huzur ve güvenlik konusunda kolluk kuvvetlerinin büyük destekçisi olan ve güvenle yaşamamıza katkı sağlayan özel güvenlik görevlilerine cesaretleri ve her zorluğa rağmen verdikleri emekleri için teşekkür eden ŞAHAN, sektörde hizmet veren herkesin 26-30 Haziran Özel Güvenlik Günü ve Haftası’nı kutladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r