DOLAR 32,1826 -0.01%
EURO 35,0002 0.4%
ALTIN 2.451,23-0,41
BITCOIN 2243939-0,44%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

TGTV ve İDSB’nin Gönüllü Teşekküller Zirvesi N. Bilal Erdoğan’ın kapanış konuşmasıyla sona erdi.
1122 okunma

TGTV ve İDSB’nin Gönüllü Teşekküller Zirvesi N. Bilal Erdoğan’ın kapanış konuşmasıyla sona erdi.

ABONE OL
29/01/2023 21:21
TGTV ve İDSB’nin Gönüllü Teşekküller Zirvesi N. Bilal Erdoğan’ın kapanış konuşmasıyla sona erdi.
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın ve İslam Dünyası STK’ları Birliği’nin Kartepe Green Park Hotel’de 28-30 Ekim tarihlerinde her iki kurumada üye derneklerle gerçekleştireceği ve 2023 ve sonrası vizyonunu belirleyecek olan “Kapasite Gelişimi ve İşbirliği” zirvesinin ilk toplantısı yapıldı. TGTV ve İDSB’nin Gönüllü Teşekküller Zirvesi‘ne 70 STK’dan yaklaşık 200 kişi katıldı. Çalıştay sonuç raporu okunduktan sonra kapanış konuşmasını N. Bilal Erdoğan yaptı.

Kartepe Greenpark toplantı salonunda gerçekleşen ilk toplantıya TGTV İcra Kurulu Başkanı Mehmet Yıldız, TGTV Kurucular Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut ile İDSB Genel Sekreteri Eyüp Akbal başkanlık etti.

Zirvenin ilk toplantısında bu camiada kuşak çatışması olmadığı ortaya çıktı;

Açılış konuşmasıyla başlayan tanışma toplantısında, toplantıya katılanların arasında 1944 doğumludan 2001 yılı doğumluya kadar her yaştan gönül dostlarının bulunması dikkat çekti.

Kendini tanıtmak için kürsüye çıkanların en küçüğünde en büyüğüne kadar bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etmeleri ile dile getirdikleri konuların tümünün birbiriyle örtüşmesi aslında tüm kuşakların kucaklaşması gerektiği ve bir arada ve aynı hedefte buluşupçalışabileceklerini gösteren bir tabloyu yaşandı.

İlk akşam gerçekleşen tanışma toplantısı tüm katılımcıların kendini tanıtması ve mensubu oldukları dernek ve vakıfların faaliyetlerini anlatmasının ardından sona erdi.

Zirvenin ikinci günü “STK’lar arası Kapasite Gelişimi ve İşbirliği” konulu Panelle başladı.

Panele Hayrat Vakfı YKÜ’si Metin Uçar’ın Moderatörlüğünde gerçekleşen panelde TÜRGEV YKB’nı DR. Fatmanur Altun, Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş ile Necmi Sadıkoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Panel konuklarının sunumlarının ardından katılımcıların soruları cevaplandırılıp konularla ilgili katkıları paylaşıldı.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV), İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları (İDSB) iş birliğinde 28-30 Ekim 2022’de Kocaeli, Karatepe’de gönüllü teşekküller zirvesi yaptı.  Zirve sonrasında yayımlanan bildiride sivil toplum kuruluşların gençleştirilmesi, sosyal medya, mülteciler, insani yardım ve din eğitimi konularında kararlar alındı.

Zirvenin kapanış oturumunu TGTV Kurucular Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut, Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Mehmet Yıldız ve İDSB Genel Sekreteri Eyüp Akbal yönettiği toplantıda, kapanış konuşmasını İlim Yama Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı N. Bilal Erdoğan’ın yaptı.

70 STK’dan 150 temsilcinin katıldığı zirvede TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Fatmanur Altun’da “Değişen ve Dönüşen Dünyada Gönüllü Kuruluşlar” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Zirvenin ikinci günkü toplantısında, İlim Yama Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı N. Bilal ERDOĞAN bir konuşma yaptı.

“SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI YENİLENMELİ” 

 N. Bilal Erdoğan, konuşmasında sivil toplum kuruluşlarının yenilenmesine dikkat çekti:  “Hayır kaynaklarının çok kısıtlı olduğunu hepimiz biliyoruz. STK’lar yapacakları iş birliği ile çok yönlü kaynak, imkân, tesis ve uzman paylaşımının planlanması gerekir” dedi.

Kurucular Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut’un okuduğu sonuç bildirgesi ile zirve tamamlandı.

OKUNAN BİLDİRGEDE ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

GENÇLEŞTİRME

Gönüllü kuruluşların gençleştirilmesi için her kurum öncelikli olarak genç gönüllü kaynağına ulaşmasını kolaylaştıracak çalışmalar yapılması gerektiği ifade edilen bildiride sivil toplum kuruluşları ile gençler arası ilişkilerde güvenini pekiştirip, iletişimi güçlendirecek iyileşme çalışmaları yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

SOSYAL MEDYA

Zirve bildirisinde, gönüllü kuruluşların, sosyal medyayı planlı kullanma konusunda farkındalık çalışması yapılması gerektiği ve STK’larda sosyal medya okur yazarlığı eğitimi ve yönetimi çalışmaları başlatılması gerektiğine değinildi.

OLUMSUZ MÜLTECİ ALGISI

Gönüllü kuruluşların, mülteciler ve olumsuz mülteci algısına karşı, fikir, söylem ve faaliyet birliği oluşturmak üzere bir platform kurmaları gerektiği ifade edildi.

İNSANİ YARDIM

İnsani yardım çalışmalarında gönüllü teşekküller arasında koordinasyonun sağlanması toplantıların düzenli ve disiplinli bir şekilde sürdürülmesi gerektiği ve “kriz anı iş birliği” ortak çalışmalarına ivedilikle başlanması gerektiği vurgulandı.

DİN EĞİTİMİ

Din Eğitimi hizmeti veren gönüllü kuruluşların, diyanet teşkilatı ile koordinasyonlarının güçlendirilmesi gerektiği ve yapılacak iş birlikleriyle toplumumuzun geleceği olan gençlerin din sömürgecisi marjinal ve terör gruplarının eline düşmesi engel olunabileceğinin altı çizildi.

GÖNÜLLÜ TEŞEKKÜLLER ZİRVE SONUÇ BİLDİRİSİ

28-30 EKİM 2022
KARTEPE

Gönüllü Teşekküller zirvesinde, “Değişim ve Dönüşüm Çağında Gönüllü Kuruluşlar”, “Gönüllü Teşekküller Arası İş Birliği ve Yönetimi”, “Topluma Fayda Ortak Noktasında” Gönüllü Kuruluşlar ve Siyaset Kurumu Arasındaki İletişim ve İş Birliği” konularında açık oturum gerçekleştirilmiştir. Gençleştirme, Sosyal Medya, Mülteci Algısı, İnsani Yardım ve Din Eğitimi konularında iş birliği arama toplantıları ile “Gençlerle Gönüllü Kuruluşlar Sohbeti” yapılmıştır.

Gönüllü Teşekküller Zirvesi çalışmaları sonunda aşağıdaki sonuçlar elde edilmiş olup, katılım sağlayan gönüllü kuruluş temsilcilerimiz bu çalışmanın çok olumlu olduğu ve devam ettirilmesi gerektiğini bildirmişlerdir.

Tüm katılımcılarımızı saygıyla selamlıyor, şükranlarımızı sunuyoruz

ULAŞILAN SONUÇLAR

GENÇLEŞTİRME      

Gönüllü kuruluşların gençleştirilmesi için her kurum öncelikli olarak genç gönüllü kaynağına ulaşmasını kolaylaştıracak şu çalışmaları yapmalıdır.

 1. Gönüllü teşekkül faaliyetlerinin, genç nüfusta karşılık bulması için güncel ve yeni alanlara öncelik verilmelidir.
 2. Gençlerin gönüllü kuruluşlara olan güvenini pekiştirip, kurumla iletişimini güçlendirecek iyileşme çalışmaları yapılmalıdır.
 3. Gençlerin yönetim organlarında yer almasını, kurala bağlayan kurumsal mevzuat düzenlemesi yapıp, gençlerle uyumlu çalışma modeli geliştirmelidir.

Gönüllü kuruluşlar arası iş birliği ile aşağıdaki çalışmaların yapılması uygun bulunmuştur.

 1. Gönüllü kuruluşlar iş birliğinde gençlere yönelik vakıf/dernek rehberlik hizmeti geliştirilmelidir.
 2. Gönüllü kuruluşlar ortak koordinasyonuyla gençlik meclisi istişare toplantıları düzenlenmeli gençlerle fikir-tecrübe aktarımı ve sorunları konuşma ortamı hazırlanmalıdır.
 3. Gönüllü kuruluşların daha fazla genç gönüllüye ulaşması için, MEB ile program uygulayacak ortak programlar geliştirilmelidir.
 4. Gençlik ile ilgili akademik programları destekleyecek ortak burs ve staj programı geliştirilmelidir.
 5. Gönüllü kuruluşlar iş birliği ile gençlere yönelik sosyal faaliyetler düzenlenmelidir.

SOSYAL MEDYA

 1. Gönüllü kuruluşlarımız, sosyal medyayı planlı kullanma konusunda farkındalık ve sosyal medya okuryazarlığı eğitimi ve yönetimi çalışmaları başlatmalıdır. Bu eğitim hizmeti için iş birliği yapılmalıdır.
 2. İçerik üretecek dijital atölyeler kurulmalıdır.
 3. Gönüllü kuruluşlar sosyal medya planlamacıları ve içerik yöneticileri istihdamı yapmalıdır.
 4. Yerli ve milli sosyal medya araçlarının geliştirilmesi için ortak çalışmalar yapılmalıdır.
 5. Sosyal medyayı etkili kullanan kuruluşlar bir araya gelerek, diğer kurumlara eğitici eğitimi çalışması yapmalıdır.
 6. Gönüllü kuruluşların sosyal medya donanımını artırmak için iş birliği ile dijital dönüşüm ofis kurulmalıdır.
 7. TGTV üyeleri sosyal medyada birbirlerini takip edip dayanışma içinde olmalıdırlar.
 8. Gönüllü kuruluşlar sosyal medya araçlarına bütçe ayırmalıdırlar.
 9. Kurumların sosyal medya departmanı çalışanları belirli periyotlarla iş birliği arama ve geliştirme toplantıları yapmalıdırlar.
 10. Sosyal medyada algı operasyonlarına karşı iş birliği yapılmalıdır.

MÜLTECİ ALGISI

 1. Gönüllü kuruluşlarımız, mülteciler ve olumsuz mülteci algısına karşı, fikir, söylem ve faaliyet birliği oluşturmak üzere bir platform kurmalıdırlar.
 2. Gönüllü kuruluşlarımız kendi etki alanı içinde, olumsuz mülteci algısını azaltma çalışması yaparak, yabancıların ve mültecilerin ülkemizde bulunma sebepleri ve ülkemize katkıları üzerine hatırlatma ve bilgilendirmeler yapmalıdırlar.
 3. Raporlama, anket çalışmaları ve  saha araştırmaları yapılmalıdır.
 4. Gönüllü kuruluşlar, olarak göçmen düşmanlığı üzerinden yapılan siyasete tepki göstermelidirler.
 5. Gönüllü kuruluşlarımız, mültecilere ait STK’larla iş birliği çalışmaları yapmalıdırlar.

İNSANİ YARDIM

 1. Gönüllü teşekküller arasında koordinasyonun sağlanması için ortak güçlü bir sekretarya kurulmalıdır. İnsani koordinasyon çalışmaları ve toplantıları düzenli ve disiplinli bir şekilde sürdürülmelidir.
 2. İnsani yardım çalışması yapan gönüllü kuruluşlar, “kriz anı iş birliği” ortak çalışmalarına ivedilikle başlamalıdır.
 3. İnsani yardım çalışmalarında uzun süreli iş birlikleri için kuşatıcı projeler üzerine arama çalışmaları başlatılmalı, insani yardım kuruluşları arasında ziyaretleşme ve istişare toplantıları başlatılmalıdır.

DİN EĞİTİMİ

 1. Gönüllü kuruluşların din eğitimi faaliyetlerinde kaynakların verimli kullanılması adına diyanet teşkilatı ve gönüllü kuruluşlar koordineli bir şekilde çalışmalıdır.
 2. Halk eğitim müdürlükleri ve Kuran eğitim veren STK’lar arasında iş birliğine gidilmelidir.
 3. Din eğitimi veren gönüllü kuruluşlar, bürokratik engellerle karşılaşmaya devam etmektedir. Bu tür engellemelerin sona ermesi için iş birliği yapılmalıdır.
 4. Din eğitiminde, ailelerin de çocukları teşvik edip özendirmesi için gönüllü kuruluşlar iş birliği yaparak, aile, öğrenci ve eğitimciler arasında koordinasyon sağlamalıdır.
 5. Gönüllü kuruluşlarımız aracılığıyla verilen din eğitimi ülkemiz için son derece elzemdir. Din eğitimi alanında çalışan gönüllü kuruluşlarımız, toplumumuzun geleceği olan gençlerin din sömürgecisi marjinal ve terör gruplarının eline düşmesi engellenmelidir.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı & İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği 30.10.2022 Kocaeli, Kartepe

GÖNÜLLÜ TEŞEKKÜLLER ZİRVESİNDEN 4-6 YAŞ DİN EĞİTİMİNE DESTEK ÇIKTI! 4-6 YAŞ DİN EĞİTİMİ YAYGINLAŞTIRILMALIDIR.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları iş birliğinde 28-30 Ekim 2022’de düzenlenen gönüllü teşekküller zirvesinde önemli kararlar alındı.

Zirvenin “Din Eğitimi İstişaresi” bölümünde din eğitimini destekleyen faaliyetler gösteren gönüllü kuruluş temsilcileri bir araya geldi. Kur’an kursları, imam hatip okulları ve 4-6 yaş din eğitimi veren kurumlardaki eğitim ve uygulamaları üzerine yapılan görüşmelerde;

 “4-6 yaş grubunda yapılan din eğitiminin oldukça verimli olduğu ve öğrencilerin milli ve manevi yapımıza uygun davranışları öğrenip, uyguladıkları gözlemlenmiş olup, 4-6 yaştaki din eğitiminin desteklenmesine ve yaygınlaştırılmasına devam edilmelidir” ortak kanaatine varılmıştır.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV), İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları (İDSB) iş birliğinde 28-30 Ekim 2022’de Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde 2 gün süren “Gönüllü Teşekküller Zirvesi” zirvesinde, gönüllü kuruluşlarının, çalışma alanlarını ilgilendiren önemli konular uzmanlar eşliğinde açık oturumlar ve istişare toplantıları ile ele alındı.

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde 2 gün süren zirvede, sivil toplum kuruluşlarının (STK) çalışma alanlarını 70 STK’dan 150 temsilcinin katıldığı zirvenin ilk gününde TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Fatmanur Altun, “Değişen ve Dönüşen Dünyada Gönüllü Kuruluşlar” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

İlke Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş da aynı gün “Gönüllü Teşekküller Arası İş birliği ve Yönetimi” başlıklı bir sunum yaptı.

Günün ikinci bölümünde 5 farklı konuda gönüllü kuruluş temsilcileri, istişare toplantıları yaptı. İlgilendiren önemli konular uzmanlar eşliğinde açık oturumlarda ele alındı.

Din Eğitimi İstişaresi toplantısı, TGTV Yönetim ve İcra Kurulu üyesi Abdulkadir Yazıcı ve Prof. Dr. Sinan Yılmaz’ın yönetiminde yapıldı. Prof. Dr. Sinan Yılmaz tarafından hazırlanan sonuç raporunda gönüllü kuruluşlar, 4-6 yaş din eğitiminin desteklenmesi ve yaygınlaştırılmasının elzem olduğu ve Kur’an eğitiminin Halk Eğitim Müdürlükleri tarafından da verilmesi gerektiğinde görüş birliğine varıldı.

Hazırlanan raporda,

4-6 yaşa din eğitiminden sonra İlkokul 4. Sınıfa kadar din eğitimi kesintiye uğramaktadır. Din eğitiminin az da olsa kesintisiz olması, verilen eğitimlerin sürdürülebilir olması açısından son derece önemlidir.” Denildi.

İslam dininin, Türk toplumunun bir gerçeği olduğunu görmezden gelenlerin, “din eğitiminin gereksiz olduğu” gibi zararlı düşüncelerinin toplumun birlik ve beraberliğine zarar verdiğinin altı çizildi.

Son 20 yılda din istismarcısı gruplar tarafından tuzağa düşürülen dindar insanların terör eylemlerinin bir aracı haline getirildiği tespitinin yer aldığı raporda, Diyanet İşleri Başkanlığı ve akredite olmuş STK’lar aracılığıyla verilen din eğitiminin son derece elzem olduğu ve bunun topluma çok iyi bir şekilde anlatılması gerektiği vurgulandı.

Necmettin Bilal Erdoğan

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP
  300x250
  300x250r