DOLAR 32,1892 0.09%
EURO 34,8771 -0.32%
ALTIN 2.460,27-1,70
BITCOIN 2239644-0,13%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

96 okunma

GES’E 5 MİLYAR DOLAR DOLARLIK YENİ YATIRIM DOPİNGİ

ABONE OL
19/09/2022 01:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’yi GES sektöründe bölgesinde adeta bir yatırım ve üretim üssü haline getirecek yeni kararlarla ilgili bir açıklama yapan GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir, ‘’Cumhurbaşkanımızın sektörümüze yönelik yeni teşvik ve desteklerinin ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun geçtiğimiz günlerde açıkladığı, GES Sektörünün önünü açıçı nitelikte bir dizi karar sektörümüz açısından çok sevindirici. Yeni kararlar çerçevesinde güneş ve rüzgâr enerjisi yatırımları için 2787 MW’lık kapasitenin EPDK’ya bildirilmesi, sektöre yeni yatırımcılar ve üreticiler kazandıracak. Ülkemiz yeni yatırımlarla, uluslararası alanda çok daha efektif hale gelecektir. Sektörümüze hem yeni bir soluk hem de yeni bir bakış açısı getirecek yeni kararlar, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltacaktır’’ diye konuştu.

‘’TÜRKİYE GES SEKTÖRÜ ULUSLARARASI BİR MARKA OLMA YOLUNDA İLERLİYOR’’

Güneş enerjisi yatırımcılarına sağlanacak vergi istisnası ve prim desteği gibi teşviklerin sektörde yatırımları artıracağına inandıklarını da kaydeden GENSED Asbaşkanı Özdemir, ‘’EPDK’nın rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımları için yeni kapasite kararı ile sanayiciler ve tarımsal sulama abonelerinin lisanssız elektrik üretim yatırımlarının sözleşmedeki güçlerinin iki katına kadar ulaşabileceğine yönelik kararlar, sektörde büyük sevinçle karşılandığını söyledi. Güneş ve rüzgar enerjisi yatırımcılarına KDV istisnası ve gümrük vergisine ilave olarak yüzde 30 oranında vergi indirimi ve 6 yıl boyunca sigorta prim işveren hissesi desteği sağlanacak olmasının pandemi sonrası böyle bir teşvik sektörü oldukça rahatlatacağını da söyleyen GENSED Asbaşkanı Özdemir, Türkiye’nin GES ekipman üretim maliyetleri konusunda ekonomik fiyatlarla rekabetçi bir üretim çizgisinde olduğunu, Türk GES sektör üreticilerinin uluslar arası bir marka olma yolunda ilerlediğini  kaydetti.

TARIMDA 100 MİLYAR TL’YE YAKIN YENİ GES PROJELERİ

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin geçtiğimiz günlerde, Türkiye çapında 100 milyar liraya yakın GES ile tarımsal sulama projesi yatırımlarının gerçekleştirileceğini açıklamasıyla ilgili de konuşan GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir, ‘’Yeni gelişmeler ışığında Türkiye’nin her yerinde yeni GES’lerin yapılacak olması sektörümüzü heyecanlandırdı. Çiftçilerin elektrik maliyetlerini azaltmak ve fazla elektrik üretimlerini de satarak gelir elde etmesine imkân tanıyacak yeni gelişme, sektörümüze heyecan kattı. Proje ile Türkiye yeni 1.000 MW’lık bir kurulu güç kazanım daha elde edecek’’ dedi. 

Son gelişmelerin Türkiye’de GES sektörünü yatırım merkezi yapacağının da altını çizen GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir şunları söyledi: ‘’Lisanssız güneş enerjisi üretimi konusunda alınan son kararlar da Türk GES sektörünün cazibesini daha da artıracak. Özellikle lisanssız güneş enerjisi üretimi adına çok sevindirici gelişmeler var. Kararlar, Türkiye’nin en büyük ticaret partneri olan Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat kapsamında sınırda karbon vergileri uygulamaya hazırlandığı bir dönemde sanayi işletmeleri için müjde anlamına geliyor. Ülkemizde güneş enerjisi yatırımları her geçen gün çok daha cazip hale geliyor.’’

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r