DOLAR 32,1826 -0.01%
EURO 35,0002 0.4%
ALTIN 2.451,23-0,41
BITCOIN 2243939-0,44%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

GEBKİM, “ENDÜSTRİ TESİSLERİNDE DEPREM” SEMİNERİ DÜZENLEDİ
6511 okunma

GEBKİM, “ENDÜSTRİ TESİSLERİNDE DEPREM” SEMİNERİ DÜZENLEDİ

ABONE OL
18/05/2023 22:36
GEBKİM, “ENDÜSTRİ TESİSLERİNDE DEPREM” SEMİNERİ DÜZENLEDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin ilk Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olan GEBKİM, sektöre artı değer katmaya devam ediyor. Sahip olduğu teknoloji, alt yapı, eğitim ve çalışanlarına sağladığı sosyal imkânların yanı sıra toplumsal olaylar karşısındaki hassas tavrıyla da örnek bir OSB olan GEBKİM, “Endüstri Tesislerinde Deprem” semineri gerçekleştirdi.

Hayati açıdan olduğu kadar ekonomik açıdan da yıkıcı etkilere sebep olan depremlere karşı endüstri tesislerinde alınması gereken önlemler, alanında yetkin isimlerle masaya yatırıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan GEBKİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı; sahip olduğu alt yapı ve imkânlarla OSB’lerin deprem gibi afetlerde halka yardım açısından hayati önem taşıdığını belirtti.

GEBKİM OSB, 6 Şubat’ta yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinin ardından bir yandan bölge halkının yaralarını sarmak için yaptığı çalışmalara devam ederken diğer yandan deprem gerçeği ile yaşamayı öğrenmek noktasında adımlar atıyor. Yıkıcı depremlerin en yakıcı tarafı can kayıpları olsa da ekonomik anlamda da ciddi hasarlar veriyor. GEBKİM OSB Yönetimi, bu gerçekten hareketle sanayi cephesinden deprem gerçeğini irdelemek üzere “Endüstri Tesislerinde Deprem” seminerini gerçekleştirdi. Çok değerli uzman isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı seminerde ülkemizin deprem gerçeği ve bu konuda sanayicilerin atması gereken adımlar ele alındı.

Büyük deprem felaketinde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Endüstri Tesislerinde Deprem Semineri’nin açılış konuşmasını GEBKİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı yaptı. Aracı’nın konuşmasının ardından GEBKİM OSB Çevre Mühendisi-İSG Uzmanı Cem Kılınç, GEBKİM OSB’nin hayata geçirdiği Acil Müdahale Yazılımı ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.  Seminerin alanında yetkin konuşmacıları sırasıyla; Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi-AKOM (Afet Koordinasyon Merkezi) Üyesi Prof. Dr. Şerif BarışKocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mücahit OpanDeprem Mühendisi-Allianz Türkiye Teknik ve Risk Mühendisliği Direktörü Dr. Ceyhun Eren ve Jeoloji Mühendisi-Darhan Yapı ve Endüstri San. Tic. A.Ş. Support Dizayn & Sismik Askılama Uzmanı Eray Acan oldu.

Yaşanılan deprem felaketinin unutulmaması ve bu büyük felaketten çok önemli dersler çıkarılması gerektiğini söyleyen GEBKİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı; “6 Şubat’ta yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen deprem felaketi, büyük bir yıkıma ve 50 binin üzerinde insanımızın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Depremlerde yıkılan binalar, şehirler, yaşanan acılar ve kaybedilen hayatlar, hepimizi derin bir üzüntüye boğdu. Şu an hepimizin kalbi bölgede atıyor. Ancak yaşanılan acıların unutulmaması ve bu acıların tekrarlanmaması için ders çıkarılması gerekiyor. Ülkemizde daha önce de çok büyük yıkımlara sebep olan depremler oldu. Ve ne yazık ki yeterli ders çıkarılamadı. Hareket eden canlılar içinde en zayıf olan insandır. İnsanı ayakta tutan şey ise beynimiz sayesinde yarattığımız ilim ve bilimdir. Bilime ve bilimin söylediklerine arkamızı döndüğümüzde böylesine büyük yıkımlar yaşıyoruz. Yapılaşmada mutlaka bilimin söylediklerine kulak vermeliyiz. Depremin ülkemiz ekonomisi ve sanayisine etkileri de yine üzerinde durmamız gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Binaların sadece yapısal olarak depreme dayanıklı olması yetmiyor ve bütünsel bir bakışla yapısal olmayan risklere karşı da önlemler önem kazanıyor. Yapısal olmayan riskler, sanayi tesislerinin uzun süre kapalı kalmasına ve üretim yapamamasına neden oluyor. Depremde yolların kapanmasının, deprem bölgelerine yardımların ve arama kurtarma ekiplerinin ulaşmasını nasıl zorlaştırdığını gördük. Ulaşım, enerji hatları ve altyapının da depreme hazır olması lazım. Sanayinin ve ekonominin çarklarının dönmesi, deprem bölgelerinin toparlanmasında çok hayati bir rol üstleniyor” dedi. 

GEBKİM OSB’nin katılımcı firmaların destekleri ile deprem bölgesine ilk saatlerden itibaren yardım ulaştırdığını belirten Vefa İbrahim Aracı sözlerine şöyle devam etti; “Gıda, su, giysi, sağlık malzemeleri, hijyen ve temizlik ürünleri, çadır, konteyner, battaniye gibi acil ihtiyaçlar yanında arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere iş makinelerini bölgeye sevk ettik. GEBKİM İtfaiye Ekibimiz, tam donanımlı ekipmanları ile Kocaeli’nden deprem bölgesine giderek arama kurtarma çalışmalarından görev aldılar. Tüm Türkiye gibi enkaz altından kurtarılan her canımız ile bir nebze de olsa teselli bulduk. Ekibimiz, fedakârca çalışmaları ile Cumhurbaşkanlığı tarafından Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası ve Nişanına da layık görüldü. Bu vesileyle hepsine bir kez daha teşekkür ediyorum. Hatay’da Antakya, Kırıkhan, Defne ve Altınözü ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kampüsü’nde kurduğumuz 300’ün üzerinde ahşap ev ile depremzede vatandaşlarımızın rahat bir ortamda barınmalarına katkı sağladık. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Her fabrika bir kaledir” sözünün değerini unutmamak gerekir. GEBKİM OSB olarak deprem bölgesinde yaptığımız çalışmaları aktarmamın sebebi eğer OSB’ler çok iyi organize edilirse deprem gibi afetlerde halka yardım açısından nasıl hayati önem taşıdığının altını çizmek istememdir. Tüm OSB’ler depreme karşı güvenli, tüm kurallara uygun binalara sahip olmalı, ruhsatsız kaçak yapılara kesinlikle izin verilmemeli. Sadece güvenli yapılar inşa etmek de yetmez arama kurtarma çalışmaları ve deprem sonrası faaliyetler için tüm sanayicilerimizin hazırlık yapmaları büyük önem arz ediyor.”

GEBKİM Başkanı İbrahim Aracı’nın ardından söz alan GEBKİM OSB Çevre Mühendisi-İSG Uzmanı Cem Kılınç, Acil Müdahale Yazılı Projesinin detaylarını şu sözlerle aktardı; “Acil Müdahale Yazılımı Projesi, GEBKİM ve kimya sanayimiz için önemli bir ihtiyaca yanıt verirken ülkemiz genelindeki OSB’lere ve sanayi kuruluşlarına da örnek oluşturuyor. Proje kapsamında; insansız hava aracı ile izleme yapan yazılımdan, eğitim ve seminerlere kadar pek çok faaliyet gerçekleştirdik.  Acil Durum Yazılımı sayesinde yangın ve afet durumlarında acil durum ekipleri en kısa sürede olaya müdahale edebilecek. Acil durum ihbarı alındığında, insansız hava aracı acil durum bölgesine uçuş gerçekleştirecek ve acil durum ekipleri olay yerine gelmeden görüntü aktaracak. Bu sayede acil durum ekipleri olay yerine ulaşmadan olayın büyüklüğü, konumu ve doğru müdahale noktalarına tablet, mobil uygulama ve bilgisayar üzerinden karar verecek. Ayrıca, kriz merkezi insansız hava araçlarının aktardığı görüntüler yardımıyla olayın tüm detaylarına hâkim olabilecek. Böylece ekiplerin doğru yönlendirilmeleri ve etkili müdahaleyi zaman kaybetmeden yapmaları sağlanacak. Ayrıca acil durum ekipleri, sanayi tesislerinde ihtiyaç duydukları tüm bilgilere web ve dijital ortamda ulaşabilecek. Acil Durum Yazılımı Projesi’nde, afetlere hazırlık amacıyla; Acil durum planı, koordinasyonu, acil durum ekiplerinin eğitimi, yangın risklerinin değerlendirilmesi, yangına müdahale, kimyasallarla güvenli çalışma, temel ilkyardım gibi 16 farklı başlıkta eğitimler gerçekleştirdik. Proje kapsamında 1.800’den fazla kişi bu eğitimlerden yararlandı.” 

Seminerde; sanayide deprem bilinci ve alınması gereken önlemler, deprem bölgesinden izlenimlere dayanarak endüstriyel yapılarda atılması gereken adımlar, endüstriyel binalarda deprem risk yönetimi, endüstriyel tesislerde yapısal olmayan riskler ve yapısal olmayan elemanların depremden korunması başlıkları öne çıktı. Firmaların depreme hazırlıklı olması açısından ufuk açıcı olan seminer katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Konuşmaların ardından soru-cevap bölümü ile interaktif bir ortam oluşturulan seminerde katılımcılar merak ettiği sorulara yanıt buldu. Konuşmacılara verilen plaketin ardından seminer tamamlandı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r