DOLAR 32,3096 0%
EURO 35,1778 0.61%
ALTIN 2.405,02-0,40
BITCOIN 21860120,27%
İstanbul
28°

AÇIK

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
Finansal teknoloji sektöründe dev satın alma iyzico, Paynet’i satın alıyor
179 okunma

Finansal teknoloji sektöründe dev satın alma iyzico, Paynet’i satın alıyor

ABONE OL
08/05/2024 09:31
Finansal teknoloji sektöründe dev satın alma iyzico, Paynet’i satın alıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de 120 binden fazla e-ticaret sitesinin ödeme alt yapısını sunan, milyonlarca son kullanıcıya sahip yerli girişim iyzico, Türk finansal teknoloji şirketi Paynet’i 87 milyon Amerikan dolarına Arena Bilgisayar’dan satın almak için imzaları attı. Ülkemiz teknoloji sektöründe iki Türk şirketi arasında gerçekleştirilen en büyük satın almalardan biri olma özelliğini de taşıyan bu anlaşma, iyzico’nun Türkiye pazarındaki konumunu sağlamlaştırarak Türkiye finansal teknoloji pazarının büyümesi ve gelişmesinde de büyük rol oynayacak.

Türkiye’nin başarılı ve öncü finansal teknoloji şirketi iyzico, bayi ağı kanalında tüm kredi kartına taksitli tahsilat fikriyle tohumları atılan Paynet’i, Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketlerinden olan Arena Bilgisayar’dan satın alıyor.

120 binden fazla üye işyeri ve 6 milyon bireysel kullanıcısı ile iyzico, yenilikçi teknolojileriyle sahip olduğu zengin ürün portföyüne Paynet’in B2B ve B2B2C ödeme ve tahsilat alanındaki tecrübelerini ekleyerek, üye iş yerlerinin büyümelerindeki yol arkadaşlığını daha da güçlendireceğini belirtiyor.


Ödemeler dünyasına 2013 yılında yeni bir soluk kazandıran ve finansal teknoloji sektörünün büyümesinde önemli rol oynayan iyzico’nun CEO’su Orkun Saitoğlu; “Bu satın alma ile iyzico sunduğu ürün yelpazesini genişleterek rekabetçi finansal teknoloji sektörünün güçlü bir oyuncusu haline gelecek. Prosus’un küresel alanda sahip olduğu konumu ve hedeflerini de göz önüne alarak iyzico’nun 10.yılında orta vadeli bir strateji açıklamıştık. Bu stratejimiz ile üye iş yerlerimizin büyümesine rehberlik etme ve dijital dönüşüm süreçlerinde tamamlayıcı hizmetler sunmanın yanı sıra son kullanıcılar için de alışveriş deneyimini uçtan uca sahiplenip ödeme opsiyonlarını çeşitlendirmeyi hedefledik. Paynet ile attığımız bu güçlü adım ve onların B2B ödeme ve tahsilat alanındaki tecrübelerini iyzico bünyesine katmak, mevcut stratejimiz ışığında yaptığımız bir satın alma oldu. Finansal hizmetleri demokratikleştirmek ve herkes için erişilebilir kılma vizyonu ile yolumuza devam ediyoruz. iyzico, bu vizyonu sürdürmeye ve Paynet satın almasıyla yarattığı sinerji ile de finansal teknoloji sektörüne liderlik etmeye devam edecek.’’


Paynet’in B2B ve B2B2C alanında Türkiye’nin öncü finansal teknoloji şirketi haline gelmesini sağlayan iş modelini geliştiren ve gerekli organizasyonu kuran Arena Grup CEO’su Serkan Çelik; “Öncelikle Arena Grubu olarak, teknoloji sektöründe Türk girişimciler tarafından kurulmuş iki Türk şirketi arasındaki en büyük satın alma işlemini iyzico gibi saygın bir kuruluş ile birlikte gerçekleştirmiş olmaktan duyduğumuz mutluluğu ifade etmek isterim. Paynet’i sektörede özel kılan en önemli kabiliyeti B2B ve B2B2C alanındaki uzmanlığı ve tecrübesidir. Paynet, kendi sektörlerinin devleri olan büyük şirketler ile onların KOBİ iş ortakları ve bu iş ortakları ile son kullanıcı tüketiciler arasında hem sanal hem de fiziksel dünyada gerçekleşen her türlü ödeme ve diğer finansal işlemleri tek bir platform üzerinde dijitalleştirmektedir. Bu dijitalleştirme hizmetini birbirlerinden çok farklı sektör ve iş modellerinde faaliyet gösteren müşterilerimiz için zaman ve fiziksel mekan sınırlamaları olmaksızın

gerçekleştirebilmek ve bunu olabilecek en gelişmiş teknolojik çözümler ile  hızlı ve düşük maliyetle sağlamak Paynet’in en büyük  başarısıdır. iyzico’nun B2C ve Paynet’in B2B ve B2B2C alanlarındaki tecrübelerinin ve teknolojik kabiliyetlerinin birleşmesi ile ortaya çıkacak finansal teknoloji şirketinin Türkiye için dünya çapında bir başarı hikayesi yaratacağına olan inancımı belirtmek isterim.”

Hisse devirleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Rekabet Kurulu onayları dahil gerekli yasal süreçlerin tamamlanması ve satın alma sözleşmesinde yer alan koşulların karşılıklı olarak yerine getirilmesini takiben tamamlanacaktır. Bu işlemde Paynet ve Arena’nın münhasır finansal danışmanlığını Odin Financial Advisors üstlenmiştir. 

iyzico hakkında:

Finansal teknoloji şirketi iyzico, paydaşları için yenilikçi ödeme çözümleri ve güvenli alışveriş deneyimi sunar. KOBİ’ler için 24 saatten kısa sürede hızlı ve kolay bir entegrasyon sağlayan iyzico, kurumsal ve bireysel satıcıların web sitesi ya da sosyal medya üzerinden global olarak online ticaret yapabilmesine imkân sağlar. iyzico teknolojisi, yerli ve yabancı para birimleriyle peşin ya da taksitli ödeme alınmasını sağlarken,  7/24 canlı destekle tüketicilerin e-ticaret siteleri üzerinde güvenli alışveriş deneyimi yaşamasını mümkün kılar. 2013 yılında kurulan iyzico, 120 bin üye işyeri ile 20’den fazla sektörde hizmet verirken, 6 milyon dijital cüzdan kullanıcısı 130 milyardan fazla yıllık işlem hacmiyle Türkiye’nin lider finansal teknoloji şirketlerinden biri olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Arena hakkında:

Türkiye’nin lider teknoloji sağlayıcısı olan Arena Grubu en yenilikçi teknoloji ürün ve çözümlerinin ülkemizin her bir noktasına dağıtımını gerçekleştirmektedir. 2023 yılında 1,2 milyar Amerikan Doları değerinde teknoloji ürünün ve hizmetlerinin satışını gerçekleştirmiş olan Arena Grubu, kurulduğu 1991 yılından itibaren dünyanın önde gelen teknoloji geliştiricilerinin ürün ve çözümlerinin bireysel ve kurumsal tüketiciler ile buluşmasını sağlamakta ve Türkiye’nin her bir ilçesine kadar yayılmış olan iş ortakları ile birlikte ülkemizin dijitalleşmesine önderlik etmektedir. Arena Grubu ana iş kolu olan teknoloji ürünleri dağıtımı dışında tamamen Türk yazılımcı ve mühendislerden oluşan kendi ekipleri ile Finansal Teknolojiler (Paynet), Yapay Zeka ve Robotik Süreç Otomasyonu (AutoMind), Kullanılmış Teknoloji Ürünleri Yenilenmesi (GoPlus) ve Yeşil Enerji (Arena Enerji) gibi pek çok alanda yenilikçi ve sektör lideri girişimlerde bulunmakta, kendi ürün ve hizmetlerini geliştirerek pazara sunmaktadır.

Paynet hakkında;

20 yılı aşkın sektör tecrübesine sahip olan Paynet, ödeme sistemleri konusunda Türkiye’nin öncü girişimleri arasında yer almaktadır. 2000’li yılların başlarında Arena Grubunun kendi iş ortakları ile gerçekleştirdiği B2B işlemlerde kredi kartı ile tahsilat yapma fikriyle tohumları atılan Paynet, bugün inşaat malzemelerinden otomotive, gıda ürünlerinden petrokimya ürünlerine kadar pek çok farklı sektörlerde faaliyet gösteren 30.000’den fazla işletmenin finansal süreçlerini dijitalleştiren lider bir finansal teknoloji şirketi haline dönüşmüştür. Merkez bankası tarafından lisanslandırılmış olan Paynet; PaynetMobile, PayLink, PayPOS, PayKredi, PaySmart, PayQR, Açık Bankacılık ve Tedarikçi Ödemeleri gibi pek çok ürün ve hizmeti geliştirerek müşterilerinin ve son kullanıcıların hizmetine  sunmuştur. Tamamen kendi ekipleri ile geliştirdiği yenilikçi ve güvenilir çözümleriyle üye iş yerlerinin ödeme akışını kolaylıkla, yer ve zaman sınırlaması olmadan yönetmelerini sağlayan Paynet, B2B ve B2B2C ödeme hizmetleri alanında Türkiye’nin Pazar lideri konumundadır.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r