DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2166395-1,11%
İstanbul
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
176 okunma

F İSTANBUL AMBALAJ SEKTÖRÜ İHRACATINDA ÖNEMLİ BİR KÖPRÜ

ABONE OL
11/06/2022 03:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu kapsamda, Federal Fuar ve Kongre Yönetimi şirketi tarafından düzenlenen F İstanbul Gıda, İçecek, İşleme ve Ambalaj Fuarı, 5-7 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkez’inde gerçekleştirilecek.

Türkiye ekonomisi için önemli bir köprü oluşturacak fuar, ambalaj sektörü ihracatında önemli paya sahip Avrupa, BDT, Kuzey Afrika ve Orta Doğu başta olmak üzere sektör profesyonellerini buluşturacak.

40 ÜLKENİN KATILIMI HEDEFLENİYOR

‘İhracat Platformu’ uygulamasıyla ihracat yapacak katılımcı firmalarına Avrupa, BDT, Kuzey Afrika ve Orta Doğu başta olmak üzere 40 ülkeden 6000’nin alıcı arasından ürünlerini talep edenleri fuardan önce görme ve iletişime geçme imkânını sağlayacak.

Gıda sanayisinin tüm paydaşlarının katılımına açık bir fuar olan F İstanbul’da; ambalaj malzemeleri, ambalaj ve gıda işleme makineleri ve gıda katkı firmaları 4.holde ürünlerini sergileyecek.

Türkiye’nin toplam ihracatında önemli bir rol oynayan ambalaj sektörü ihracat rakamları her yıl artış gösteriyor. Açıklanan verilere göre, Birleşik Krallık, Almanya ve Irak en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında yer alırken bu sırayı ABD, İsrail, İtalya, Fransa, Hollanda, Mısır ve İran takip ediyor.

En çok ihracat yapılan ürün gruplarına bakıldığında, yüzde 66 ile plastik ambalaj sektörü ilk sırada, yüzde 23 ile kâğıt karton ambalaj ikinci ve metal ambalaj grubu yüzde 7 ile üçüncü sırada yer aldı. Cam ambalaj yüzde 3 iken, ahşap ambalaj sektörünün payı ise yüzde 1 olarak gerçekleşti.

SÜRDÜRÜLEBİLİR AMBALAJ ÜRETİMİ ARTACAK

Sağlık bilincinin giderek artmasıyla önem kazanan sürdürülebilirlik kavramı gıda sektöründe de kendine yer bulmaya başladı. Her yıl, ülke ekonomisinin iki katı büyüyen ambalaj sektöründe yapılan çalışmalar ile önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir ambalaj ihracatında artış yaşanması bekleniyor.

Türkiye ihracatının önemli bir payını oluşturan gıda sektöründeki Türk firmaları da ambalaj sektöründe sürdürülebilir büyüme için çalışmalar başlattı. Sürdürülebilir ambalaj üretiminde beklenen artış ile, 2030 yılında sektör büyüklüğünün 50 milyar dolara, ihracatın ise 20 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

F İSTANBUL İLK YILINDA ÜLKE KATILIMLARIYLA DAHA GÜÇLÜ

F İstanbul Fuarı ihracat yapmak isteyen ve yurt dışına açılım yapmak isteyen tüm üretici ve aracı firmaların katılımına açık. Türkiye katılımcılarının dışında Endonezya, Hindistan, Rusya, Belarus, Özbekistan, İran ve Libya ülke katılımları ile fuarda yer alacak. Aynı zamanda Ukrayna, Mısır, Sudan, Kenya, Azerbaycan, Bulgaristan, Hırvatistan, Kazakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere 40 ülkenin katılım göstereceği fuara, 6 binin üzerinde profesyonel alıcı bekleniyor.

TOBB izni ile İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuar, T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Orman ve Tarım Bakanlığı ve KOSGEB tarafından destekleniyor. Fuar, aynı zamanda birçok yabancı ülke kurum ve kuruluşlar tarafından destek kapsamında bulunuyor.

Fuar Künyesi

Fuar Kısa Adı             : F İstanbul

Fuar Adı                     : F İstanbul- Gıda, İçecek, İşleme ve Ambalaj Fuarı 2022

Tarih                            : 5-7 Temmuz 2022

  (5 Temmuz ön izleme günüdür ve sadece ön kayıtlı alıcılar giriş    yapabilmektedir.)

Ziyaret Saatleri          : 10:00- 18:00 (5 Temmuz günü 12.00)

Fuar Alanı                  : İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy (2- 4- 8 Holler)

Organizatör               : Federal Fuar ve Kongre Yönetimi Limited Şirketi

 

 

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r