DOLAR 32,1933 0.1%
EURO 34,8953 -0.29%
ALTIN 2.461,34-1,66
BITCOIN 22463660,16%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

163 okunma

ESDER GENEL BAŞKANI MAHMUT ÇELİKUS: “Ahilik; İki Kanatlı Kalkınma Modelidir”.

ABONE OL
07/09/2022 21:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çelikus; Ahiliği iki kanatlı kalkınma modeli olarak tanımlayarak, bu modelde lonca; “Marka ve Memnuniyet” olarak tüketici haklarına dikkat çeker. Usta–Çırak silsilesi halinde yüzyılı aşan meslekler ve ürünler sergileyen Ahilik, sahip olduğu bilgi ve birikimi bugüne yansıtarak iki kanatlı kalkınma anlayışıdır. Fütüvvet yaklaşımıyla; “İşçi-İşveren İlişkileri”nin geliştirilmesini çalışma hayatına yeniden yansıtan, kalite boyutunda ise; “üretim ve hizmet standardı” olarak üretime yeniden kazandıran bir modeldir. Günümüzde yerli ve milli anlayışımız bu kazanımlardan beslendiği ölçüde gelişmektedir. Zor dönemlerin ve tıkanıklıkların yaşandığı günümüzde, yeni fırsatlara iki kanatlı kalkınma penceresinden bakabilmeliyiz. “Ahilik ve Fütüvvet” birikimini yeniden değerlendirmeliyiz”. ifadelerinde bulunmuştur.

Sözlerine Ahiliğin yapı taşlarını açıklayarak devam eden Çelikus; “Ahilik, bir organizasyonel yapılanma, değerler bütünü, fikir ahlak ve meslek hareketi, yüzyıllar süren gelişim ve olgunlaşma sürecidir. Sosyo–ekonomik düzene, kültüre, yaşam biçimine, felsefe, metodolojiye, sisteme dönüşen bir öğretidir. Dini, ahlaki, mesleki, ticari, sosyal ve askeri yönleri başta olmak üzere çok boyutlu olup Ahi Evran–ı Veli tarafından kurumsallaştırılmış ve sistematize edilmiştir. Günümüzün esnaf ve KOBİ’lerimize bu açıdan ışık tutan Ahilik, maddi ve manevi kazanç bütünlüğünü sağlamayı hedefler. Kısacası, yaşama ile çalışma arasındaki dengesizlikleri gidererek ticari hayatta kardeşliğe erişilmesine katkı sunar, dayanışma ve yardımlaşmayı geliştirir.”  

Ahilik teşkilatının yeniden hayata geçirilmesi durumunda Türkiye’nin şaha kalkacağını savunan Çelikus, bu sistemin Selçuklu ve Osmanlı döneminde sosyal adalet, barış ve ilerlemenin teminatı olduğunu vurguladı. Çelikus, ahilik geleneğinin tam anlamıyla yaşatıldığı dönemlerde Türk milletinin idari, askeri ve ekonomik anlamda dünyanın en güçlü devleti haline geldiğine dikkati çekerek, “Uygulaması ve güzel sonuçları olan ahilik teşkilatının günümüzde hayata geçirilmemesi için hiçbir sebep yok. Yeter ki samimiyetimizi, aklımızı ve ruhumuzu ortaya koyalım” değerlendirmesinde bulundu.

Kardeşliği esas alan bu kültürün tanıtılması ve yaşatılması için ESDER olarak, 25 yıldır Ahilikle ilgili etkinlikler tertiplediklerini ve Ahilik Haftası kapsamında yurtiçinde ve yurtdışında kutlamalar  düzenlediklerini vurgulayan  Çelikus, ahilik anlayışının, esnafa yol göstermeye devam ettiğini belirtti. Çelikus; sözlerini; başta tüm esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere tüm halkımızın Ahilik Kültür Haftasını en içten duygularımla kutluyorum diyerek noktalandırdı.

 

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r