DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22041130,10%
İstanbul
30°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ESDER, ESNAF EŞLERİ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRDİ
183 okunma

ESDER, ESNAF EŞLERİ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRDİ

ABONE OL
19/03/2023 22:40
ESDER, ESNAF EŞLERİ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, “Ülkemizde büyüğü ile küçüğü ile yaklaşık 2 milyon esnafımız bulunmakta. Bu esnaflarımızın da adı konulmamış, görülmeyen kahraman 2 milyon eşi var. Bu esnaf eşlerinin hepsi birer gizli kahramandır. Gecesini gündüzünü esirgemeyen esnaf hanımlarımızın, toplum içerisindeki yerini belirlenmesi için ESDER olarak bu projeyi başlattık. Bu adı konulmamış bu fedakâr kitlenin adının konulmasını arzu ediyoruz. 

İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü desteği ile ESDER’in esnaf eşlerinin yaşadığı sıkıntıları dile getirmek ve çözüm önerileri sunmak amacıyla yürüttüğü ‘Esnaf Eşleri Projesi’ doğrultusunda “Görülmeyen Kahramanlar Esnaf Eşleri” sempozyumu düzenlendi. İlci Otel’de düzenlenen sempozyuma; Türk Tarih Kurumu eski başkanı Refik Turan, ÇASGEM eski başkanı İsmail Akbıyık, akademisyenler, esnaflar ve eşleri katıldı.

mahmut çelikus ESDER, ESNAF EŞLERİ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRDİ
ESDER, Genele Başkanı Mahmut Çelikus

ESNAF EŞLERİ FEDAKÂRDIR

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus,  büyük fedakârlıklar gösteren esnaf eşlerinin hepsinin birer kahraman olduğunu ifade ederek, “Dini için, vatanı için, milleti için, çoluğu çocuğu için fedakarlık yapan insanlara kahraman denir. Genelde bu savaşta can verenlere, kan verenlere kahraman diyoruz. Yine gündelik hayatımızda da bir yaşam savaşı var. Burada da o fedakârlıkları yapan hanımefendiler vardır. Ben de bir esnaf çocuğuyum. Babam uzun yola giderdi bir hafta sonra gelirdi. Evin her şeyi annemdi. Evin annesi babası annemdi. Çoğu ailelerde de böyleydi. Özellikle küçük esnaf sabahın erken saatlerinde evinden çıkıyor gece geç saatlerde evine geliyor. Onun için büyük fedakârlıklar gösteren esnaf hanımlarının cumartesisi, pazarı, düğünü, bayramı olmaz. Böyle toplumsal hayatta sürekli fedakârlık eder ve eşinin yerini doldurur. Bu da yetmezmiş gibi bazen de eşinin dükkânına gider ona yardım eder” diye konuştu.

Ülkemizde büyüğü ile küçüğü ile yaklaşık 2 milyon esnafımız bulunduğunu dile getiren Çelikus, “2 milyon da esnaf eşi var. Bu 2 milyon esnaf eşlerinin hepsi birer gizli kahramandır. Adı konulmamış bu esnaf eşleri, hakikaten çilekeş, fedakâr, gecesi gündüzü olmayan kahramanlar. Gecesini gündüzünü esirgemeyen esnaf hanımlarımızın, toplum içerisindeki yerinin belirlenmesi için ESDER olarak bu projeyi başlattık. Bu adı konulmamış bu fedakâr kitlenin adının konulmasını arzu ediyoruz” dedi. 

Ankara Hacı Bayramı Veli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ayşe Canatan
Ankara Hacı Bayramı Veli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ayşe Canatan

ESNAF EŞLERİ HEM KAHRAMAN HEM KAHRİMAN

Daha sonra sempozyumun ilk oturumuna geçildi. Ankara Hacı Bayramı Veli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ayşe Canatan da konuşmasında, kendisinin de bir esnaf eşi olduğunu ifade ederek, görülmeyen esnaf eşlerinin hem kahraman hem kahriman olduğunu söyledi. Canatan, “Esnaf eşleri şimdiye kadar kendilerinden bahsedilmemiş bireylerdir. Esnaf eşlerine büyük görevler düşmektedir. Her gün programa uygun davranamayan esnaf, zaman zaman çok para kazanamıyor. Esnaf eşleri bu durumda çok önemli görev üstleniyor. Alışveriş, çocukların eğitimi, aile yakınlarıyla ilişkiler. Bunları eşler gerçekleştiriyor. Toplumun direği orta sınıftır. Esnaflarda orta sınıfın taşıyıcısıdır. Esnaf eşleri de görülmeyen taşıyıcılardır. Azı çoğa iliştirir, sistemin yürümesi için gayret gösterir. Sıkıntıları dert etmez, eşine yansıtmaz. Bu nedenle hem kahraman hem kahrimandırlar” şeklinde konuştu. Sempozyumun ilk oturumunda üniversitelerin sosyoloji bölümü öğrencilerinin esnaf eşleri konusundaki saha araştırması ve analizlerini sundular.

Sempozyumun ikinci oturumda da Ankara Hacı Bayramı Veli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan, esnaf eşlerinin çocuklarını, vatanına, milletine, ailesine, evlatlarına kültürel ve sosyal hayata hazırlamakta büyük rol üstlendiklerini söyledi. Sempozyumda konuşmacı olan esnaf eşleri de yaşamlarından örnekler anlattı. Sempozyum sonunda çekilen esnaf eşleri kısa filmi ilk gösterimi yapıldı ve esnaf eşlerine plaket verildi.

ESDER, ESNAF EŞLERİ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRDİ
ESDER, ESNAF EŞLERİ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRDİ

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r