DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21550330,61%
İstanbul
17°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

EMLAKJET’İN ARAŞTIRMASINA GÖRE;“KONUT ARAMALARI SATILIKTAN KİRALIĞA DÖNÜYOR”
488 okunma

EMLAKJET’İN ARAŞTIRMASINA GÖRE;“KONUT ARAMALARI SATILIKTAN KİRALIĞA DÖNÜYOR”

ABONE OL
18/11/2022 19:59
EMLAKJET’İN ARAŞTIRMASINA GÖRE;“KONUT ARAMALARI SATILIKTAN KİRALIĞA DÖNÜYOR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevrimiçi konut platformu olan Emlakjet de, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık ilanlardan oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler yayımladı. Özel araştırmada satılık ve kiralık arama trendleri incelendi. Sonuç doğrultusunda konut aramaları satılıktan kiralığa dönmeye başladı. Sebebi ise, bütçe kriterlerine göre ev bulamamak oldu.

Yıllık Kiralık Konut Fiyatları Eylül Ayında Düştü

Emlakjet verilerine göre eylül ayında Türkiye’de satılık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 4 artarken yıllık artış ise yüzde 199 oldu. Kiralık konut fiyatlarında ise eylül ayında yüzde 10’luk bir düşüş yaşanırken, yıllık artış yüzde 152 olarak tespit edildi. Bursa, yüzde 229 seviyesinde artış ile yıllık satılık konut fiyat artışında ilk sırayı alırken, yıllık kiralık konut fiyat artışında ise Antalya yüzde 186’lık artış ile ilk sırada yer aldı. Böylece geçtiğimiz ayın verilerine göre her iki kategoride de birinci olan İstanbul, tahtını bu iki şehre bırakmış oldu.

Yıllık fiyat artışlarında tahttan inen İstanbul, aylık satılık konut fiyat artışında yüzde 10’luk artışla eylül ayında lider oldu. İzmir’de aylık %25 azalma görülürken diğer büyük şehirlerde ortalama fiyatlar sabit seyretti. Eylül ayında toplam konut aramaları içinde Emlakjet kullanıcılarının yüzde 54’ü satılık konut ararken, kiralık aramaların oranı ise yüzde 46 oldu. Kiralık ve satılık konut arama verilerine göre eylül ayında İzmir’in Buca ilçesi en çok aranan ilçe oldu. Buca’yı sırasıyla Bursa’nın Osmangazi ve Gaziantep’in Şahinbey ilçeleri takip etti.

Satılıktan Kiralığa Geçişte Temel Neden Bütçe

Emlakjet’in eylül ayına özel olarak gerçekleştirdiği araştırma dosyasında satılık ve kiralık ev arama trendleri değerlendirildi. Emlakjet kullanıcılarına yöneltilen sorular doğrultusunda kiralık ev arayanların yüzde 20’sinin, kiralık ev aramadan önce satılık ev aradığı tespit edildi. Emlakjet kullanıcılarının yanıtladığı ankette, önceden satılık konut arayıp daha sonra kiralık konut arayışına başlayan kullanıcılar bunun sebebine yüzde 53 oranla “Bütçeme uygun ev bulamadım” yanıtını verdi. Ev kriterlerine uygun ev bulamamak ise yüzde 38 ile ikinci sırada yer aldı.

Tolga İdikat: “Artan fiyatlar ve stok sorunu satılık ev alma kararını etkiliyor”

Araştırma verilerini değerlendiren Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, “Konut aramalarında satılık veya kiralık tercihi hem oturmak için hem yatırım için arama yapan kullanıcılarda çeşitli kriterlere göre değişiyor. Satılıktan kiralığa geçiş hakkında yayınladığımız anket sonuçlarına göre, kullanıcıları beşte biri satılık ev alma planını erteleyerek kiralık eve yöneliyor. Satılık ev ararken kiralık eve yönelen kullanıcıların temel sebebinin ise yüzde 53 ile bütçe kriterlerine uygun evi bulamamak olduğunu tespit ettik. Aranan ev kriterlerine uygun evin bulunamaması ise %38 ile ikinci sırada yer alıyor. Artan fiyatlar ve gayrimenkuldeki arz talep dengesizliği kiralık arayan kullanıcılar için 2021 yılının ikinci yarısından itibaren belirgin bir problem olmuştu. Güncel veriler ise satılık daire arayanlar için de artan fiyatların ve konut stoğundaki azalmanın ön plana çıkan sorunlar olduğunu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r