DOLAR 32,2045 0.06%
EURO 35,0107 0.01%
ALTIN 2.499,36-0,43
BITCOIN 22961406,80%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

E-TİCARETTE UZMANLIK EĞİTİMİ BAŞLIYOR
274 okunma

E-TİCARETTE UZMANLIK EĞİTİMİ BAŞLIYOR

ABONE OL
26/06/2023 20:28
E-TİCARETTE UZMANLIK EĞİTİMİ BAŞLIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

E-TİCARETTE NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜ ARTACAK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) e-ticaret sektöründe, nitelikli insan kaynağını artırmak için harekete geçti.

TOBB’un koordinasyonunda; başta Trendyol, Yemeksepeti, Amazon Türkiye olmak üzere, Ideasoft, Ticimax, Hipotenüs, Askon Design Center ve TOBB ETÜ SEM’in işbirliği ve katkılarıyla 1 yıl içinde toplam 500 kişiye e-ticaret eğitimi verilecek. Proje Temmuz ayında başlayacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, e-ticarette nitelikli insan gücünü artırmak ve KOBİ’lerin dijitalleşme sürecine katkıda bulanabilmek için uzmanlık eğitimleri başlıyor. TOBB’un koordinasyonunda; başta Amazon Türkiye, Trendyol, Yemeksepeti olmak üzere, Askon Design Center, Hipotenüs, Ideasoft, Ticimax ve TOBB ETÜ SEM’in işbirliği ve katkılarıyla verilecek e-ticarette uzmanlık eğitimleri 17 Temmuz’da çevrimiçi platformda start alacak.

Proje ile 1 yıl içerisinde toplam 500 kişiye e-ticaret eğitimi verilmesi hedefleniyor. Bir eğitim grubunda en az 40 kişi olacak. Toplam 52 saatlik çevrimiçi eğitimin 34 saatini TOBB ETÜ Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) eğitmenleri, geri kalanını ise sektörde profesyonel olarak görev alan uzman özel sektör temsilcileri verecek.

-Başarılı katılımcılara sertifika verilecek

E-Ticarette Uzmanlık Eğitimi projesi, e-ticaret sektöründe nitelikli insan kaynağının artırılmasını, KOBİ’lerin dijitalleşerek e-ticarete başlamasını sağlayacak. Proje aynı zamanda, kişi veya işletmelerin satış kabiliyetinin ve hacminin artırılmasını destekleyecek.

TOBB Türkiye E-Ticaret Meclisi tarafından sahiplenilen proje, akademisyen ve sektör temsilcilerinin vereceği dersler ile katılımcılara hem teorik hem de pratik bilgiyi eş zamanlı verebilmeyi hedefliyor. Ayrıca, eğitimler hem e-ticaret alanında yeni iş kurmak isteyenler için hem de mevcut e-ticaret şirketlerinin istihdam ihtiyaçlarını karşılamak için önemli bir kapasite geliştirme kaynağı sunuyor. Proje sonunda yapılacak değerlendirmeye göre de başarılı olan katılımcılara TOBB ETÜ SEM’den sertifika verilecek.

-Depremzedelere, eğitimlere ücretsiz katılma imkânı

E-Ticaret Uzmanlık Eğitimi Projesi kapsamında, 6 Şubat’ta meydana gelen ve tüm ülkeyi yasa boğan depremden etkilenenler için de ücretsiz eğitim sağlanacak. E-ticarette uzmanlaşmak isteyen depremzedelere TOBB ETÜ SEM tarafından, önceden belirlenen kontenjan dâhilinde sınıflarda ücretsiz eğitim imkânı verilecek.

-E-ticaret firmalarından tam destek

Amazon Türkiye Pazaryeri Genel Müdürü Ediz Habip: “Küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek, Amazon olarak yaptığımız faaliyetlerin temel bir parçasını oluşturuyor. Bu doğrultuda Amazon Türkiye olarak TOBB Türkiye E-Ticaret Meclisi öncülüğünde hayat bulan E-Ticarette Uzmanlık Eğitimi programını desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz. E-ticaret sektöründe kariyerini geliştirmek isteyen uzmanları ve Türkiye’deki KOBİ’lerin dijitalleşme yolculuğunu güçlendirecek bu eğitim programının, sektörün gelişmesine ve daha fazla KOBİ’mizin e-ticaretin avantajlarından faydalanmasına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

Trendyol İcra Kurulu Üyesi Ozan Acar: “Sahip olduğumuz bilgi ve deneyimi paylaşarak Türkiye’nin dijitalleşmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Satıcılarımızın e-ticarete adaptasyonuna katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz eğitim platformumuz Trendyol Akademi ile onların e-ticaret gelişimine katkı sağlıyoruz. Öte yandan, afet bölgesindeki yerel üretici, satıcı ve esnafa katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiğimiz ‘Siparişin Umut Olsun’ programı ile deprem bölgesindeki işletmelere teknoloji ve e-ticaret danışmanlığı veriyoruz. TOBB ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği ile hem daha fazla KOBİ’mizin dijitalleşmesine ve e-ticarete adım atmasına destek sağlayacak hem de afet bölgesinin yaralarını dayanışmayla sarmaya devam edeceğiz.”

Yemeksepeti CEO’su Mert Baki:  “E-Ticarette Uzmanlık Eğitimi Projesi, TOBB Türkiye E-Ticaret Meclisi öncülüğünde e-ticaret sektöründe nitelikli insan kaynağını artırmayı ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) dijitalleşme sürecine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Ana destekçi olarak sunduğumuz maddi desteğin yanı sıra yöneticilerimiz de bu eğitimlerde ‘hızlı ticarette datanın yeri’, ‘hızlı ticarette iş ortaklarıyla ilişki yönetimi, iş ortağı deneyimi geliştirme ve büyüme stratejisi’, ‘hızlı ticarette ideal kullanıcı deneyimi tasarımı’ hakkında sunumlar yaparak katılımcılara bilgi ve deneyimlerini aktaracak.”

Askon Design Center Genel Müdürü İsmail Okan Konyalıoğlu: “TOBB ve iş ortaklarının katkıları ile hazırlanan bu program katılımcılarına teori ile güncel pratiğin harmanlanmış şeklini sunuyor olacak. Güncelde yaşanmış tecrübeler ışığında birebir soru sorma imkânını tanıyan bu programın hem bireyler için hem de dijital mecralarda konumlanmayı düşünen KOBİ’ler için bir fırsat olduğuna inanıyoruz”.

Hipotenüs Genel Müdür’ü Kemal Çatmakaş: “TOBB eğitiminde, 21 yıllık e-ticaret altyapı serüveni içinde bizim ya da müşterilerimizin yaşadığı deneyimleri de içinde barındıran vakalardan da bahsedeceğiz. Katılımcılara sadece bilgi değil aynı zamanda da kavramsal olarak eğitim sunacağız. Bu eğitim kapsamında anlatacağımız konular, Hipotenüs özelinde örneklendirilecek olsa da tüm e-ticaret ekosistemi için geçerli olan önemli detayları barındıracak.”

IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara: “E-ticaret ekosistemi her geçen gün büyüyor ve nitelikli işgücü ihtiyacı da buna paralel olarak artış gösteriyor. Ancak günümüzde milyonlarca istihdam potansiyeli uzman personel eksikliği sebebiyle kullanılamıyor. E-ticaret işletmelerinin de uzman personel ihtiyacı bulunuyor. Biz de IdeaSoft olarak e-ticaret sektöründe uzman iş gücü istihdamı için üniversitelerden sonra şimdi de TOBB ile işbirliği gerçekleştiriyoruz.”

Ticimax Kurucu CEO’su Cenk Çiğdemli: “Bu proje hem akademisyenler hem de sektör paydaşlarının birlikte gerçekleştireceği bir eğitim programı olarak, pratik ve teorik bilgiyi bir araya getiriyor. Bu özelliğinden dolayı, sektördeki önemli bir boşluğu dolduracaktır. E-ticarette uzman sıkıntısı önemli problem. Bu alanda istihdam açığı her geçen gün büyüyor. Bu projeyle hedeflerden biri de TOBB Türkiye E-Ticaret Meclisi öncülüğünde bu açığı hızla kapatabilmek.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r