DOLAR 32,5615 0.14%
EURO 35,0605 0.18%
ALTIN 2.453,680,88
BITCOIN 21314230,15%
İstanbul
26°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
123 okunma

E-TİCARETİN DAVOS’UNDA HEDEF TÜRKİYE’DE E-TİCARETİ BÜYÜTMEK İÇİN 1 MİLYON B2B BULUŞMAYA ARACILIK ETMEK

ABONE OL
31/05/2022 17:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya e-ticaretinin devlerini İstanbul’da bir araya getiren “e-ticaretin Davos”u World E-Commerce Forum’da, Türkiye e-ticaretini geliştirecek somut adımlar atılıyor. 34 ülkeden 20 bine yakın katılımcıyı ağırlayan forumda, Türkiye e-ticaret hacminin kısa sürede 2,5 milyar dolardan 5 milyar dolara çıkartacak potansiyelin altı çizildi. Aynı zamanda dünya e-ticaretinin yeni yol haritasının da belirleneceği, gelecek vizyonu ve trendlerin masaya yatırılacağı forum kapsamında bu büyümenin gerçekleştirilebilmesi için atılması gereken adımlar da açıklandı.

Türkiye’nin e-ticaret potansiyeli yüksek

Ticaret Bakanlığı, Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER) ve E-Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) gibi farklı sektörlerden kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenen World E-Commerce Forum’un ana iş ortaklığını Meta, ana sponsorluğunu İş Bankası üstlendi. Forumun ikinci gün programlarında, dünya ihracatında yüzde 6 paya sahip olan e-ihracat payının Türkiye’de henüz 0,6 seviyesinde olduğu vurgulandı. Ayrıca, bu payın yüzde 1’e çıkartılmaması için büyük bir potansiyel olduğuna işaret edildi. Yüzde 1’lik paya denk gelen 5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için tek gereken şeyin ise “cesaret ve iletişim” olduğuna dikkat çekildi.

Nart: Nihai hedefimiz 1 milyon B2B buluşmasına aracılık etmek

WORLDEF Başkanı Ömer Nart, Türkiye’deki girişimcilerin bu iki unsura fazlasıyla sahip olduğunu ifade etti. Nart, İstanbul’da 9. kez düzenlenen World E-Commerce Forum’un Türk girişimcisine bu kanalı sunmak için her yıl kapsamını genişlettiğini belirti. Bu amaçla global e-ticaret ekosistemine katkı sunmak amacıyla düzenledikleri World E-Commerce Forum’da, tüm dünyadan ve Türkiye’den e-ticarette lider markaları ve e-ticaret paydaşlarını bir araya getirdiklerini belirten Nart “Foruma katılan pazaryerlerinin e-ticaret pastasındaki payı, 250 milyar dolar civarında. Foruma özel olarak geliştirdiğimiz DealMaker B2B eşleştirme uygulaması ile önemli iş birliklerine aracılık edeceğiz. Gelecek yıllarda düzenleyeceğimiz forumda nihai hedefimiz 1 milyon B2B iş görüşmesine aracılık etmek.” dedi. Nart, bu hedef doğrultusunda World E-Commerce Forum’da bu yıl 10 global pazar yeri ve yatırımcı fonunu da girişimcilerle bir araya getirdiklerini kaydetti. 

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r