DOLAR 32,5110 -0.02%
EURO 34,9582 0.19%
ALTIN 2.434,32-0,03
BITCOIN 21186250,17%
İstanbul
29°

AÇIK

17:09

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
Dünya Şehirleri Zirvesi 31 Ekim’de Üsküdar’da
184 okunma

Dünya Şehirleri Zirvesi 31 Ekim’de Üsküdar’da

ABONE OL
26/10/2023 18:39
Dünya Şehirleri Zirvesi 31 Ekim’de Üsküdar’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üsküdar Belediyesi bir ilki başarıp dünyanın önde gelen birçok şehrini geride bırakarak Birleşmiş Milletler Habitat Dünya Şehirler Günü Zirvesini Üsküdar’da gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Bugüne kadar dünyanın sayılı metropol şehirlerinde gerçekleştirilen zirve ilk kez bir ilçede yapılacak. Zirve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin teşrifleriyle gerçekleşecek. 

Geri sayımın başladığı zirvede etkinlikler, Üsküdar’da bulunan çeşitli mekânlarda gerçekleştirilecek. Birleşmiş Milletler Dünya Şehirler Günü Zirvesi Emine Erdoğan’ın destek ve himayelerinde gerçekleşecek. 140 ülkeden devlet başkanları, belediye başkanları ve şehircilik uzmanları İstanbul Üsküdar’da buluşacak.

Üsküdar Belediyesi, dünyanın en önemli şehircilik zirvesi olan Dünya Şehirler Günü Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Dünyanın en önemli şehirlerinin ardından bu yıl ilk kez bir ilçe belediyesi olarak Üsküdar’da gerçekleştirilecek olan zirve, 31 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşecek. Zirveye, 140’dan fazla ülkeden devlet başkanları, bakanlar ve şehir yöneticileri katılacak.

Zirvenin Ana Teması ‘Sıfır Atık’ Olacak

Zirvenin ana teması, ‘’Sıfır Atık’’ olacak. Bir başka önemli başlıkta ise  “Herkes İçin Sürdürülebilir Kentsel Geleceğin Finansmanı” gündeme gelecek. Bu temalar kapsamında, sıfır atık, sıfır atık da süreklilik, kentsel kalkınmanın finansmanı, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması, sürdürülebilir ulaşım ve altyapı, sosyal uyum ve kapsayıcılık gibi konular ele alınacak. Zirve, Birleşmiş Milletler, hükümetler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve özel sektör temsilcileri gibi farklı kesimlerden katılımcıların görüş ve deneyimlerini paylaşacağı bir platform oluşturacak.

Zirveye Emine Erdoğan Ev Sahipliği Yapıyor

Zirvenin Türkiye’ye kazandırılmasında önemli rol oynayan Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen zirve, Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen’in ev sahipliğinde yapılacak. Dünya Şehirler Günü Zirvesi, dünya şehirleri ilk kez bir ilçede buluşacak olan tarihi bir etkinlik olacak. Zirve, Üsküdar’da bulunan çeşitli mekânlarda gerçekleştirilecek.

Hilmi Türkmen: ‘’Çok heyecanlıyız!’’

31 Ekim 2023’te İstanbul Üsküdar Belediyesi olarak Habitat Dünya Şehirler Günü etkinliğine ev sahipliği yapacak olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu söyleyen Hilmi Türkmen, “Bu özel etkinlik, temel sorunları örnek çözümlerle çözmüş şehirlerin önemini vurgulamak ve dünya açısından sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamak için bir fırsat sunuyor. İstanbul Üsküdar Belediyesi olarak, sürdürülebilir şehirleşme hedeflerimize ulaşmak için kararlılıkla çalışıyor, şehrimizi daha yaşanabilir ve kapsayıcı hale getirmek için büyük adımlar atıyoruz. Dünya Şehirler Günü, şehirlerimizin geleceği için önemli bir platform oluşturuyor ve bu platformda bu deneyimlerimizi, başarılarımızı paylaşmak istiyoruz. Bunun da ötesinde, dünyanın birçok ülkesinden devlet adamlarının, metropol şehirlerin üst düzey yöneticilerinin katılacağı zirvede yapılacak tecrübe paylaşımlarını ülkemiz adına da çok değerli buluyoruz” ifadelerini kullandı.

Üsküdar Tarihi Mekanlarıyla Vitrine Çıkacak

Bu tema doğrultusunda, kentsel kalkınmanın finansmanı, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması, sürdürülebilir ulaşım ve altyapı, sosyal uyum ve kapsayıcılık gibi konular ele alınacak. Etkinliklere, Birleşmiş Milletler, hükümetler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve özel sektör temsilcileri gibi farklı kesimlerden katılımcılar bekleniyor. İki gün sürecek zirve ve etkinlikler boyunca Üsküdar’ın önemli tarihi ve özel da mekanları kullanılacak. Zirveye gelen yüzlerce yönetici Üsküdar ve İstanbul’u yakından tanıma imkanı bulacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r