DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21682460,16%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Çamburnu Tabyası’nın Restorasyonu Yapı Merkezi Tarafından Yapıldı
166 okunma

Çamburnu Tabyası’nın Restorasyonu Yapı Merkezi Tarafından Yapıldı

ABONE OL
02/08/2023 14:54
Çamburnu Tabyası’nın Restorasyonu Yapı Merkezi Tarafından Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1915 Savaşları’ndan 26 yıl önce inşa edilen ve savaşta Boğazın kuzeyinden sorumlu olan meşhur Çamburnu Tabyası’nın restorasyonu Yapı Merkezi tarafından bir sosyal sorumluluk projesi olarak tamamlanarak 28 Temmuz tarihinde “1915 Şehit ve Gazilerimizin” aziz ruhlarına ithaf edilmek üzere Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanlığı’na teslim edildi.

Dünya çapında dev projelere imza atan Yapı Merkezi, 1915 Savaşları’ndan 26 yıl önce inşa edilen ve savaşta Çanakkale Boğazı’nın kuzeyinden sorumlu olan Çamburnu Tabyası’nın restorasyonunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak 28 Temmuz tarihinde tamamlayarak  Alan Başkanlığı’na teslim etti ve “1915 Şehit ve Gazilerimizin” aziz ruhlarına ithaf etti.

Yapı Merkezi Kurucusu rahmetli Dr. Ersin Arıoğlu’nun değerli katkıları ve vizyonuyla başlayan proje, Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mimar Köksal Anadol tarafından yönetilerek tamamlandı. Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu konuyla ilgili şunları belirtti: “Alan Başkanlığımız ile birlikte Yapı Merkezi olarak, Ata yadigarı bu eseri de ülkemizin kültür varlıkları envanterine kazandırmış olmanın kıvanç ve mutluluğunu her zaman duyacağız. Tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha saygıyla anarak Çamburnu Tabyası’nın milletimize hayırlı olmasını diliyor; projeye emek veren tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz’’. Başar Arıoğlu tarafından tabyanın anahtarı Alan Başkanlığı’na teslim edilmiş ve Müze 28 Temmuz tarihinde ziyarete açılmıştır.

Tabyanın içinde Seyit Onbaşı’nın savaşta tek başına kaldırdığı 120 kilogramlık merminin eşi sergilenmekte olup, ayrıca tabyanın dışında 1915Çanakkale Köprüsü’nün ve Boğazı’nın izlenebileceği muhteşem bir seyir terası bulunmaktadır.

 Çamburnu Tabyası Projesi Hakkında:

2019 yılında çalışmalara başlanan ve 2022 yılında tamamlanan Çamburnu Tabyası projesi genelinde detaylar şu şekildedir: Alan Başkanlığı  ve Yapı Merkezi arasında yapılan toplantılar ve görüşmeler ile alınan kararlar doğrultusunda Alan Başkanlığı tarafından 2 hafif top temin edilerek toprak seddelerin arkasında, 1 Krupp tipi top mermisi (Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı merminin tipinde) temin edilerek topçu odasında sergilenmesi sağlanmış, Yapı Merkezi tarafından topçu odasının içinde teşhir ve tanzim çalışmaları kapsamında karşılıklı iki duvarda canlandırma düzenlenmiş, cephane sandıkları, bilgi panoları monte edilmiş ve sergilenmesi sağlanmış, ayrıca dışarıda 1915Çanakkale Köprüsü’ne ve Boğaz’a nazır bir seyir terası inşa edilmiştir. Tabya’nın ziyarete açılması için gerekli tüm alt yapılar ve destek üniteleri Yapı Merkezi tarafından temin ve inşa edilmiş, elektrik enerjisi Alan Başkanlığı tarafından getirilmiştir.

Yapı Merkezi hakkında:

1965 yılında kurulan Yapı Merkezi uluslararası arenalarda dev projelere imza atan bir Türk inşaat firması olarak demiryolu, ulaşım, altyapı ve genel müteahhitlik alanlarında global öncü oldu. 2021 yılı sonu itibariyle 3 kıtada 4.200 kilometrenin üzerinde demiryolu ve 63 raylı sistem projesini başarıyla tamamlayan firma, dünyada günde 3,5 milyondan fazla yolcunun güvenle taşınmasını sağlıyor. Yapı Merkezi, 2016 yılında Asya ve Avrupa kıtalarını deniz tabanının altından karayolu tüneli ile birleştiren Avrasya Tüneli Projesi’ni tamamladı. 2017 yılında ise dünyanın en uzun (2.023m) orta açıklıklı asma köprüsü olan 1915Çanakkale Köprüsü ihalesini alarak 18 Mart 2022 tarihinde köprüyü hizmete açtı.

Yapı Merkezi’nin, Tanzanya, Etiyopya, Senegal, Zambiya, Cezayir, Fas, Sudan, Slovenya, Macaristan, Romanya, Bosna Hersek gibi ülkelerde devam eden ve tamamlanmış ulaşım projelerinde imzası bulunuyor.

19.000’den fazla çalışanıyla Yapı Merkezi, aranan ve güven duyulan bir “dünya markası” olma vasfını gittikçe pekiştirmeyi, Türkiye’nin ve dünyanın bayındırlık tarihindeki seçkin konumunu sürdürmeyi hedefliyor. Engineering News-Record – ENR tarafından her yıl belirlenen TOP 250 Global Müteahhitler Listesi’nde 2022’de 58. sırada yer alan Yapı Merkezi, Raylı Sistemler-Toplu Taşıma Listesi’nde de 8. sırada yer aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r