DOLAR 32,8455 0.22%
EURO 35,2199 0.35%
ALTIN 2.443,22-0,59
BITCOIN 2147762-1,60%
İstanbul
28°

AÇIK

20:45

AKŞAM'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
190 okunma

Birbirinden Renkli Okula Dönüş Ürünleri ve Satın Alma Rehberi

ABONE OL
11/06/2022 03:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okul alışverişi, çocukları heyecanlandıran ve okula başlangıç motivasyonlarını etkileyen bir süreçtir. İlk kez okula başlayacak çocuklar için ihtiyaç listesi daha kalabalıkken bir üst sınıfa geçen öğrenciler önceki yıl sahip oldukları eşyaları kullanarak ihtiyaç listelerini minimuma düşürebilirler.

Okul alışverişi sürecinde ebeveynlere de çok iş düzer. Planlı bir alışveriş, gereksiz harcama yapmaktan kaçınmanın birincil kuralıdır. Okul alışverişi planlaması yaparken anne ve babaların dikkat etmeleri gereken belli detaylar vardır. Okul alışverişi öncesinde dikkat edilmesi gerekenlerin başlıcaları şunlardır;

Okul Alışverişi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okul alışverişinde uzun vadeli ihtiyaç listesi oluşturulur. Öğrencilerin o yıl boyunca kullanacağı ürünler bu liste sayesinde satın alınmış olur. Dolayısıyla anne ve babaların okul için çocuklarının nelere ihtiyaç duyduğunu mutlaka alışveriş öncesinde not almaları oldukça önemlidir. İhtiyaç listesi oluşturmak, eksiksiz bir alışverişin altın kuralıdır. Liste yaparak alışveriş yapmak aynı zamanda gereksiz ürün satın almanın da önüne geçer. Böylelikle ebeveynler listenin dışına çıkmayarak, çocuklarına sadece ihtiyaç duyabileceği ürünleri satın almış olurlar. Satın alınacak okula dönüş ürünleri öğrencilerin ihtiyaç durumuna göre farklılık gösterir. Okul üniforması, okul ayakkabısı, okul çantası, suluk, defter, kalem, kalemlik, silgi, not kâğıdı, kalem ucu, kalemtıraş, cetvel ve ataç gibi ürünler öğrencilerin ihtiyaç duyduğu en temel eşyalardır.

Anne ve babalar, okul alışverişi öncesinde ihtiyaçlar listesini hazırladıktan sonra genel bir piyasa araştırması yapmaya özen göstermelidir. Satın alacakları ürünler tercih edecekleri markaya ve kalite durumuna göre farklılık gösterir. Aynı kalitedeki ürünü daha uygun fiyata bulabilmenin ya da toplu alımlarda daha ucuza satın alma işlemi gerçekleştirebilecek olmanın mümkün olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli detay ise defter satın alma işlemini okullar açıldıktan sonraki sürece bırakmalarıdır. Çünkü her öğretmen kendi dersine özel olacak şekilde defter talebinde bulunabilmektedir. Defterin kareli, çizgili ya da çizgisiz olması detayına göre, okuldan talep edildiği şekilde satın alınması isabet olacaktır.

Çocukların Motivasyonunu Artıracak Renkli Okula Dönüş Ürünleri
Okulların açılmasına az bir zaman kalması durumunda çocukların da heyecanlarının arttığı gözlemlenir. Yeni bir eğitim öğretim dönemi hem keyifli hem de stresli bir dönemin habercisidir. Çocukların oyun oynayıp eğlendikleri tatil döneminden, derslerine odaklanmaları gereken bir döneme girecek olmaları disipline olmalarını gerektirdiği için motivasyonlarının azalmasına sebep olabilir. Tam da burada eğlenceli okula dönüş ürünleri devreye girer! Çocukların yeni eğitim öğretim dönemine keyifli bir başlangıç yapabilmesinin püf noktaları arasında birbirinden renkli okula dönüş ürünlerine sahip olmaları yer alır. Günümüzde kırtasiye ürünlerinde, çocukların sevdiği çizgi film karakterlerinin baskılarının yer aldığı görülür. Renkli ve birbirinden eğlenceli bu baskılar sayesinde çocuklar için okula başlayacak olmak daha keyifli bir hal alır. Bu baskıları; okul çantalarında, kalemliklerde, kalemlerde, silgi ve kalemtraşlarda görmek mümkün. Ders çalışırken öğrencilerin çalışma motivasyonunu artıracak renkli not kağıtları, stickerlar ve forforlu kalemler de alınacaklar listesine eklenmesi gereken ürünler arasında yer alır. Kız çocukları için simli, ponponlu ve bebek baskılı ürünler mevcutken; erkek çocukları için de araba temalı, ışıklı birçok kırtasiye ürünü bulmak mümkün. Okul alışverişi yaparken ebeveynler çocuklarının seçimlerini de ön planda tutmalıdır. Çocukların ders çalışırken keyif alacakları ürünleri kendilerinin seçmeleri hem özgüvenleri hemde motivasyonları için oldukça önemli bir detaydır. Malzeme kalitesi iyi olan ürünlerden birkaç seçenek çıkarıp çocuğunuzun bu ürünler arasından istediğini seçmesi fırsatını ona sunabilirsiniz.

Okul Çantası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Okul çantası satın alırken dikkat edilmesi gereken belli başlı detaylar vardır. Öncelikle ebeveynler çocuklarının yaşına göre çanta seçimi yapmaya özen göstermelidir. İlkokul çantası ile ortaokul çantası ebat olarak farklılık gösterir. Okul çantası seçiminde çanta ağırlığını eşit olarak dağıtacak çok gözlü ve cepli çanta almaya dikkat etmek oldukça önemlidir. Özellikle okul ile evi arasında mesafe olan ve yürümek durumunda kalan öğrenciler için bu detay büyük önem taşır. Satın alınacak olan çantanın konforlu olması, sırt ve omuz kısımlarında ergonomik pedlerin bulunması da sağlık açısından dikkat edilmesi gereken detaylar arasında yer alır.

Ebeveynler satın alacakları çantaların malzemelerinde kanserojen ya da alerjen bir madde olup olmadığını araştırmalı ve seçimlerini bu doğrultuda yapmalıdır. Omuz askıları ayarlanabilen çantaları tercih etmek, çantanın ilerleyen yıllarda da kullanılması açısından önemli bir detaydır. Çocuklar her yıl gelişim gösterip büyürler. Çanta askılarının ayarlanabilir olması, gelişim gösteren çocukların boylarına göre omuz askılarını uzatma avantajı sunar. Çanta satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise çanta askısının modelidir. Çantalar tek askılı ve iki askılı olmak üzere iki farklı tasarımdan oluşur. Çift askılı çantalar, çantanın yükünün eşit dağılımının yapılabilmesi açısından daha avantajlıdır. Tek askılı çantalarda yükün sadece omuzda toplanması, ağrılara sebep olabilir. Bu nedenle de çanta seçiminde kullanım rahatlığı göz önünde bulundurulmalıdır. Çanta seçeneklerinden bir diğeri de tekerlekli çantalardır. Tekerlekli çantalar alt tabanında yer alan tekerlekler sayesinde kolay ve pratik taşıma imkânı sunan çanta modelleridir. Sırt çantası olarak da kullanılabilen bu çantalar, çocukların yorulması durumunda valiz gibi tekerlekli olarak da taşınabilme avantajı sunar.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r