DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21637951,05%
İstanbul
26°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

kurbanumraniye
Bir Şehrin Dönüşüm Hikayesi: Gaziosmanpaşa
489 okunma

Bir Şehrin Dönüşüm Hikayesi: Gaziosmanpaşa

ABONE OL
08/12/2023 09:50
Bir Şehrin Dönüşüm Hikayesi: Gaziosmanpaşa
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin en büyük yerinde kentsel dönüşümün gerçekleştirildiği Gaziosmanpaşa’da, kentin kaderi gibi görünen gecekonduların yerini modern ve güvenli konutlar aldı. İlçede son 10 yılda yaşanan büyük değişim ve dönüşümün başarılarla dolu hikayesini, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ile konuştuk.

Ülkemizi yasa boğan 17 Ağustos 1999 Depremi’nin üzerinden 24 yıl geçti ancak yaşanan felaketin acısı hiçbir zaman unutulmadı. Aynı acıların tekrarlanmaması adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları, bugün Türkiye’nin en önemli gündem maddesi. Kentsel dönüşümün hayati önem taşıdığı İstanbul’da kurum ve kuruluşlar tedbirler almayı sürdürürken, yerinde dönüşümün öncü ilçesi Gaziosmanpaşa’nın son 10 yıldaki değişimi, depremle mücadele çalışmalarını en iyi örneği olarak gösteriliyor.

“SESİMİ DUYAN VAR MI? ÇIĞLIKLARINI BİR GÜN OLSUN UNUTMADIM”

Gaziosmanpaşa’da yaşanan büyük değişim ve dönüşümün mimarı Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ile ilçenin dününü ve bugününü konuştuk. Başkan Usta, 1999 depreminin ardından kentsel dönüşüm alanında eğitim alıp, uzmanlaşmış ve ülkemizdeki kentsel dönüşüm süreçlerinde aktif görevlerde bulunmuştu. O yıllarda hafızalarımıza kazınan “Sesimi duyan var mı?” çığlıklarını bir gün olsun unutmadığını ve bu acının yeniden yaşanmaması için o gün kendine bir söz verdiğini ifade eden Usta, “Bizim mesleğimiz ile Gaziosmanpaşa‘nın sorunun birleşmesi, bu işin kaderi oldu. İkimizin kaderi burada birleşmiş oldu. Tabii ben bunu yaşadığım şehre borcum olarak gördüm ve önemsedim. Sayın Cumhurbaşkanımızın da özellikle Van Depremi sonrası, ‘Bu kentsel dönüşüm, siyasi hayatıma mal olsa bile bunu yapmalıyız’ sözü hiçbir zaman aklımdan gitmedi. Hep onu kendime şiar edindim ve mutlaka kentsel dönüşümü yapmalıyız ve sonuç almalıyız diye iddialı bir şekilde onu tamamlamaya gayret ettik” dedi.

“ASLA PES ETMEDİK, ASLA KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ KARARIMIZDAN VAZGEÇMEDİK”

Usta sözlerine şöyle devam etti: “Van Depremi sonrası 6306 sayılı yasal düzenleme çıkmış ve akabinde kentsel dönüşüm startı Gaziosmanpaşa ilçemizde Sarıgöl Mahallemizde verilmişti. İlçemizin üçte birinin yani toplam yaklaşık 4 buçuk milyon metrekarelik bir alanının riskli alan ilan edilmiş olması, Gaziosmanpaşa‘nın bir kentsel dönüşüm merkezi olduğunu gösteriyordu. Tabii ki işi yapmak, planlamak kolay olan kısmıydı ama zor olan kısmı işin ilerlemesinde karşımıza çıkan engellerdi. Bu engellerin başında kuşkusuz kentsel dönüşümü yanlış anlayan, yanlış anlatan vatandaşların kafasını karıştıran gruplar, kesimler vardı, siyasiler vardı, odalar vardı. Bu grupların açtığı mahkemeler şu ana kadar bin 500’ü buldu. Şuna inandık; inançla, inatla ve kararlılıkla kentsel dönüşümün üzerine gitmek ve bunu yapmak zorunda olduğumuza inandık. Asla pes etmedik, asla kentsel dönüşümle ilgili kararımızdan vazgeçmedik.”

“YERİNDE EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM MERKEZİ GAZİOSMANPAŞA İLÇEMİZDİR, GAZİOSMANPAŞA BELEDİYEMİZDİR”

Açılan davaların tamamının düşmesinin veya belediye lehine sonuçlanmasının ardından 1950’lerden bu yana kentin kaderi gibi görünen gecekonduların yerine modern konutlar yükselmeye başlamıştı. Gelinen noktayı değerlendiren Başkan Usta, “Ülkemizde yerinde en büyük kentsel dönüşüm merkezi Gaziosmanpaşa ilçemizdir, Gaziosmanpaşa Belediyemizdir. Bunu iddialı bir şekilde söyleyebiliriz. Çünkü tüm altyapı çalışmalarımız bunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Türkiye’nin her yerindeki kurumlara, belediyelere kentsel dönüşümle ilgili oldukça fazla destek olmaktayız. Biz bu projeleri vatandaşımız için yapıyoruz, yerinde yapıyoruz ve yerinin değerini en az on kat artırıyoruz. Gaziosmanpaşa’ya bugüne kadar yaptığımız yatırım maliyeti neredeyse 10 milyar TL’yi buldu. Bu inanılmaz bir kıymet Gaziosmanpaşa için ve bunun ekonomik anlamdaki katkısı da sosyal katkısı da bu şehirde kalıyor, bu vatandaşın oluyor” ifadelerini kullandı.

“GAZİOSMANPAŞA’YI 5 YIL SONRA İNŞALLAH DEPREM KORKUSU OLMAYAN BİR ŞEHİR HALE DÖNÜŞTÜRMEK EN BÜYÜK HAYALİMİZ”

Başkan Usta sözlerini şöyle tamamladı: “Sesimi duyan var mı? sorusuna cevap arıyorsak, mutlak suretle evlerimizi yenilemek, güçlendirmek, sağlam evlerde oturmak zorundayız. Bugüne kadar hak sahiplerimize 7 bine yakın konut teslim ettik. Niyetimiz, amacımız, hedefimiz, 2024 yıl sonuna kadar bunu 15.000’e tamamlamak. Diğer taraftan da aslında riskli yapılarla da bir o kadar daha konut yenileniyor. Gaziosmanpaşa’yı 5 yıl sonra inşallah deprem korkusu olmayan bir şehir hale dönüştürmek en büyük hayalimiz.”

https://www.youtube.com/watch?v=nYhMfvbV01s

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r