DOLAR 32,1895 0.08%
EURO 34,8404 -0.43%
ALTIN 2.461,12-1,66
BITCOIN 2236085-0,31%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Beni Hafife Alma projesi zirve ’ye damga vurdu…
753 okunma

Beni Hafife Alma projesi zirve ’ye damga vurdu…

ABONE OL
10/11/2022 22:17
Beni Hafife Alma projesi zirve ’ye damga vurdu…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gıda ve tarım sektörü Türkiye’nin en kapsamlı etkinliğinde bir araya geldi. Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin açılışını yaptığı Güvenilir Ürün Zirvesi’nde Beni Hafife Alma Projesi zirve’ye damga vurdu.

Güvenilir Ürün Platformu tarafından gıda güvenilirlik ve sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen Güvenilir Ürün Zirvesi Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirşci’nin açılış konuşması ile başladı.

1 Ekim itibariyle çiftçi kayıt sistemini E- Devlete taşıdıklarını ifade eden Kirişçi, ‘’1 Ekim’de başlayan bu uygulama dün itibariyle 400 bine yaklaştı. Sistemden çiftçi kayıt belgesi alındığında 100 liralık bir harcama yapıldığını düşünün. Bu ortalama 40 milyon liraya tekabül ediyor. Ayrıca üreticiyi yorulmaktan kurtarıyor. Bu para kendi cebinde kalıyor ve daha çevreci bir uygulamanın hayat buluyor” dedi.

“ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ BAŞVURUSU SAYISI 1 EKİM’DEN BU YANA 400 BİNE YAKLAŞTI”

“1 Ekim itibariyle çiftçi kayıt sistemini E- Devlete taşıdıklarını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Prof. Vahit Kirişçi, “Artık çiftçimiz, üreticimiz traktörünün üzerinde iki gün değil, iki dakikada bütün iş ve işlemlerini yapabilmekte. Sistem yüz yüze ve fiziki olarak yapılan bir işlem olmuş olsaydı burada harcanacak yakıt, emek, zaman, para ve de işinin başında olmak yerine bu işleri yapmak için mesai harcıyor olmaya devam edecekti. 1 Ekim’de başlayan bu uygulama dün itibariyle 400 bine yaklaştı. Sistemden çiftçi kayıt belgesi alındığında 100 liralık bir harcama yapıldığını düşünün. Bu ortalama 40 milyon liraya tekabül ediyor. Ayrıca üreticiyi yorulmaktan kurtarıyor. Bu para kendi cebinde kalıyor ve daha çevreci bir uygulamanın hayat buluyor” şeklinde konuştu.

Açılışın ardından Programın Sürdürülebilir Ürünler için Beni Hafife Alma isimli ilk panelinde T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen Beni Hafife Alma Projesi masaya yatırıldı. Moderatörlüğünü Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak’ın yaptığı panelde Migros A.Ş. İcra Başkanı Ömer Özgür Tort, Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu Başkanı Alp Önder Özpamukçu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ve Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurulu Başkanı Erkan Gürkan konuşmacı olarak yer aldı. Panel sonrasında ise Beni Hafife Alma Protokol imza töreni gerçekleştirildi. Halen sürdürülmekte olan ve yerel ekonomiye destek amaçlayan Beni Hafife Alma Projesi’nin tüm Türkiye’ye yayılması adına Güvenillir Ürün Platformu ile güçlerini birleştirme kararı alan taraflar arasında protokol sözleşmesi imzalandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r