DOLAR 32,7449 -0.08%
EURO 35,0540 -0.16%
ALTIN 2.440,80-0,69
BITCOIN 21701350,07%
İstanbul
27°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
148 okunma

BEBKA, SOGEP BAŞARI ORANINDA TÜRKİYE 2.Sİ

ABONE OL
07/06/2022 04:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Program kapsamında uygulanacak projeler ile bölgede istihdam çalışmalarına ivme kazandırılması, yenilikçiliğin artırılması ve sosyal içermenin sağlanması amaçlanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda bölgemizde proje geliştirme süreci Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından yürütülen 2021 Yılı SOGEP kapsamında desteğe hak kazanan projeler açıklandı. TR41 Bölgesi adına SOGEP çerçevesinde sunulan 11 projeden 8’i başarılı bulundu. Bu sonuçla BEBKA, başarı oranına göre en başarılı 2. ajans oldu.  Bakanlık değerlendirmesi sonucunda bölgemizden seçilen projeler 12,7 milyon TL tutarında hibe desteği almaya hak kazandı. Başvuru sahiplerinin katkılarıyla birlikte yaklaşık 19,3 milyon TL’lik kaynak bölgede harekete geçirilirken, uygulanacak projeler ile sosyal kalkınmaya ivme kazandırılması hedefleniyor.

BÖLGEYE ÖNEMLİ İSTİHDAM KATKISI

2021 Yılı SOGEP kapsamında desteklenmesi uygun görülen projeler sayesinde, bin 228 kişiye mesleki bilgi ve becerilerin artırılmasına yönelik eğitimler verilerek istihdam edilebilirlik artırılacak. Projelerle, 39’u kadın olmak üzere toplamda 64 kişi doğrudan istihdam edilirken, aynı zamanda 3 âtıl binaya da işlerlik kazandırılacak.

Desteklenmesi uygun görülen projeler arasında; Bursa’dan “İpek Şehri Bursa: Kırsal Kalkınma Projesi”, “Engelsiz Tarım”, “Keles Kirazı Kadın Eliyle Can Buluyor”, “Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Mutfak Akademi ‘Gelecek Mutfakta’; Eskişehir’den “Bağımsız Yaşam; Mesleki Eğitim, Üretim ve Rehabilitasyon Merkezi”, “İnönü Manda Oteli ile Girişimcilik Destekleniyor”, “Üretim ve Beceri Odaklı Kadın Sosyal Gelişim Atölyesi” ve Bilecik’ten “Gölpazarı’nda Ürünleri Değerleniyor Çiftçiler Kazanıyor” projeleri bulunuyor.

SOSYAL İHTİYAÇLARI KARŞILIYOR

Yerel dinamiklerin harekete geçirilerek yoksulluk, göç ve kentleşmenin doğurduğu sorunlara çözüm bulmayı amaçlayan program çerçevesinde, bölgede sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık verilecek. Sosyal gelişmenin sürdürülebilir kalkınmanın en önemli bileşenlerinden biri olduğunu kaydeden BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, “Ajansımız öncülüğünde vatandaşlarımıza sosyal anlamda yüksek nitelikte hizmetler sunacağız. Programımız ile uyumlu bir şekilde sürdürülebilir iş modellerini desteklemeyi, ortaklıkları ve kurumsallaşmayı güçlendirmeyi hedefliyoruz. SOGEP ile bölgemizdeki dezavantajlı kesimin ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını artırmayı, istihdam niteliklerini güçlendirmeyi ve bölgemizdeki diğer sosyal sorunların çözümüne katkı sağlamayı amaçlayan kurumların projelerini destekliyoruz” açıklamasını yaptı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r