DOLAR 32,8625 0.25%
EURO 35,2199 0.31%
ALTIN 2.451,34-0,26
BITCOIN 2165045-0,64%
İstanbul
28°

AÇIK

17:09

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
Bakan Bilgin, Erzurum’da Ziyaretlerde Bulundu
1165 okunma

Bakan Bilgin, Erzurum’da Ziyaretlerde Bulundu

ABONE OL
19/12/2022 07:33
Bakan Bilgin, Erzurum’da Ziyaretlerde Bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, temasları kapsamında çeşitli programlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere Erzurum’a gitti.

Bakan Bilgin, AK Parti Erzurum İl Başkanlığı ziyaretinde, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 3. toplantısının 20 Aralık salı günü yapılacağını anımsatarak “Emekçilerimizin beklediği, işverenlerimizin de ödeyebileceği bir ücret seviyesinde uzlaşma sağlayacağız. Asgari ücret sosyal devletin çalışanları koruduğu bir ücrettir. Evet asgari ücreti devlet vermez, işverenler verir ama işçilerini koruyacak bir asgari ücret rakamında uzlaşmayı devlet belirler. Bizim de burada temel fonksiyonumuz budur. Birçok sorunu çözdük, bunları da çözeceğiz.”dedi.

Asgari ücret konusunda salı gününden sonra Türkiye için olumlu bir uzlaşma haberini paylaşacaklarını ümit ettiklerini ifade eden Bakan Bilgin,  “Emekçilerimizi koruyan, onları tatmin eden onların hayat şartlarını aşmalarına katkı yapacak bir ücret seviyesinde, Türkiye rahat bir nefes alır diye düşünüyorum” dedi.

Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi ve işveren arasında rakamlarda farklılık olduğunda ve uzlaşma durumu olmadığında devlet olarak kendilerinin konuya müdahale ettiklerini ve tarafları uzlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

“EYT’ de Teknik Sorunlar Çözülüyor”

3600 Ek Gösterge sorununu çözdüklerini ve Ocak ayından itibaren uygulamaya geçeceğini hatırlatan Bakan Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusuna da değinerek “EYT’yi de bu ay sonuna kadar tamamlayıp bitireceğimizi kamuoyuyla paylaştık. Bazı teknik sorunlar var, o sorunlar çözülüyor. Eskiden dijital ortam yoktu, emeklilerimiz ya da emekli olacağını düşünen yurttaşlarımız şimdi müracaat ediyorlar, dosyalarını buluyoruz. Dijital ortama taşınmamış dosyalar var, bir yerde çalışmış oradan ayrılmış, ara vermiş ya da vermemiş gibi birçok sorun var. Bütün bu bilgilerin ve verilerin ortaya çıkmasından sonra toplu değerlendirmesini yapacağız. O zaman da o sorunun nasıl çözüleceğine dair karar verilecek. Çalışmamızı ayın sonuna kadar inşallah meclis gündemine intikal ettirecek hale getireceğiz” bilgilerini paylaştı.

Bakan Bilgin, istihdam yaratacak ve yeni iş imkanları meydana getirecek her türlü çabaları desteklediklerini aktararak, istihdam yaratacak kabiliyette işler yapan belediye şirketlerini de destekleyeceklerini kaydetti.

“Emeklilerimizi Mağdur Etmeyecek Düzenlemeyi Açıklayacağız”

Emeklilerle ilgili çalışmaların devam ettiğinin altını çizen Bakan Bilgin, “Emeklilerimizle ilgili her yıl aralık ayında çalışmamızı tamamlıyoruz. Enflasyona onları da mağdur etmeyecek, enflasyonun negatif etkisini ortadan kaldıracak düzenlemeyi Sayın Cumhurbaşkanımızla paylaşacağız. Onu da açıklayacağız” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin bu sene dünyanın en hızlı büyüyen iki ülkesinden birisi olduğunu anlatan Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani Çin’den sonra pandemi krizi başladı, oradan en güçlü çıkan birkaç ülkeden biriyiz ve büyüme konusunda dünya ölçeğinde ikinci sırada olan ülkeyiz. Bu fevkalade önemli bir şey. Türkiye yüzde 7 büyüdüğü zaman yaklaşık 1 milyon 250 bin istihdam yaratıyor. Türkiye’nin dış ticareti katlanıyor ve gelişiyor. Türkiye aylık ortalama 20 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Dolayısıyla Türkiye’nin yoluna devam etmesi ve bu gücü artırması gerekiyor. Bu ancak demokrasiyle ve millet iradesiyle olur. Milletin iradesi güçlendikçe Türkiye güçleniyor.”

Dünyayı açlık krizinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurtardığını ifade eden Bilgin, dünya siyasetinde Türkiye’nin merkezi konum aldığı bir dönemden geçildiğini belirtti.

Bilgin, bu gelişmelerden rahatsız olanların bulunduğunu söyleyerek, “Türkiye’yi kendi coğrafyasında etkisiz hale getirmek isteyenler, Akdeniz’den uzaklaştırmak isteyenler, Libya’da, Suriye’de, Irak’ta, Kafkaslarda işin ne diyenler var. Türkiye barışı kuran ve inşa eden bir ülke. Bütün bunlar Türkiye’nin gücünün ifadesi. Dostlarımızı çoğaltacağız. Kendi kültür coğrafyamızdaki ülkelerle ilişkilerimizi daha da sağlamlaştıracağız” değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu coğrafyasını parçalayıp bölmek isteyenlerin batılı emperyalistlerin temsilcileri olduğunu ifade eden Bilgin, “Türkiye güçlendikçe bu bölgede de barış kuracaktır. Bölgedeki istikrarı sağlayacaktır. Bu istikrar bizim de gelişmemize katkı yapacaktır. Netice itibarıyla Türkiye’nin sorunlarının çözümü mümkün olan sorunlardır. Önümüzdeki her sorun çözülebilir sorundur. Yeter ki Türkiye’de demokrasi işlesin, yeter ki Türkiye’nin esas gücünü oluşturan millet iradesi işlesin. Biz bu iradenin temsilcileri olarak her sorunun üstesinden geliriz” şeklinde konuştu.

Bakan Bilgin, partililerle buluşmasının ardından beraberindekilerle Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Vali Okay Memiş’i makamlarında ziyaret edip bir süre görüştü.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r