DOLAR 32,7988 0.89%
EURO 35,2502 0.71%
ALTIN 2.486,482,23
BITCOIN 21307791,15%
İstanbul
28°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

kurbanumraniye
Avrupa’ya ihracat artışında fırsat penceresi Almanya
2079 okunma

Avrupa’ya ihracat artışında fırsat penceresi Almanya

ABONE OL
05/02/2023 20:58
Avrupa’ya ihracat artışında fırsat penceresi Almanya
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanya’nın tedarikçilerine yönelik hazırladığı Tedarik Zincirleri Özen Yükümlülüğü Yasası’nın yürürlüğe girdiğini belirten İTO Başkanı Şekib Avdagiç, bu yasanın Avrupa’ya ihracat artışında yeni bir fırsat penceresi olabileceğine işaret etti.

İTO’nun ocak ayı olağan Meclis Toplantısı’nda söz konusu yasayı da değerlendiren Başkan Avdagiç, “Türk ihracatçısına bazı sorumluluklar yüklendi. Yasanın gerekliliklerine bakıldığında rakip ülkelere göre daha avantajlıyız. Bu fırsatı iyi değerlendirelim” dedi.

Marketlerin başlattığı fiyat dondurmanın tüm sektörlere örnek olmasını dileyen Avdagiç, “Kamunun, bütçe olanakları ölçüsünde fiyat artışlarından kaçınarak fedakârlık göstereceğine inanıyoruz” diye konuştu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Oda’nın ocak ayı olağan Meclis Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada; yeni yılla birlikte Türkiye’nin temel ticaret ortağı olan Avrupa ile ticarette yeni bir fırsat kapısının aralandığına işaret etti. Avrupa ekonomisinin lokomotifi olan Almanya’nın 2023 itibariyle Tedarik Zinciri Özen Yükümlülüğü Yasası’nı uygulamaya koyduğunu hatırlatan Başkan Avdagiç, “Bu yasa, Almanya’ya iş yapan Türk sanayicileri etkileyecek” dedi.

AVANTAJI DEĞERLENDİRELİM

Yasanın, Alman şirketlerle birlikte tedarikçilerinin de çevre, insan hakları, adil ücret ve insani çalışma koşullarını gözetmelerini önemli bir kriter haline getirdiğini hatırlatan Başkan Avdagiç, şöyle konuştu: “Başlangıçta büyük şirketlerin tabi olacağı bu yükümlülük, ilerleyen dönemde diğer şirketleri de kapsayacak. Almanya’nın bu uygulamasını, riske dönüşmeden bir fırsata çevirebiliriz. Bu uygulama, Türk ihracatçılar için bir fırsat penceresi de açıyor. Her şeyden önce Türkiye olarak biz, yasada sözü edilen kriterlerde Asya ve Afrika’daki rakiplerimize göre daha avantajlıyız. Ayrıca, Alman şirketlerin kendi tedarik şirketlerini kurmaları için de Türkiye, rakip ülkelere göre çok daha avantajlı bir konumda bulunuyor.”

TEK HANE ENFLASYON

Başkan Avdagiç, zincir marketlerin enflasyonla mücadeleye verdiği fiyat dondurma tepkisinin, tüm kesimlerde yüksek enflasyon beklentilerini kırmasını, bozulan fiyatlama davranışlarını ortadan kaldırmasını ve enflasyona karşı topyekûn bir mücadeleyi kalıcı kılmasını temenni ettiklerini söyledi. Avdagiç, “Bu kırılmayı, enflasyondaki kalıcı tek haneli seviyeye gidiş için bir başlangıç olarak görmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

KAMUNUN DA YAPACAKLARI VAR

Enflasyonla mücadele için kamunun da yapacakları olduğunu kaydeden İTO Başkanı Avdagiç, “Kamunun da yönetilen ve yönlendirilen fiyatlar üzerinden bütçe olanakları ölçüsünde fiyat artışlarından kaçınarak fedakârlık göstereceğine inanıyoruz. Ancak bu şekilde, yılın ilk yarısını yüzde 50’ye yakın, ikinci yarısını ise yüzde 20’nin altında bir enflasyonla kapatma şansını yakalayabiliriz” dedi.

EYT İLE YENİLENME

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorununun çözüldüğünü hatırlatan Şekib Avdagiç, “Hem 2023 yılında uygulanacak yeni asgari ücret artışını hem de EYT’ye getirilen çözümü, iş barışı ve toplumsal refah tesisi bakımından önemli adımlar olarak görüyoruz. Çalışanların enflasyon karşısında kaybettikleri alım gücü, mutlaka korunmalı ve üstüne makul oranda da refah payı verilmeli. EYT’yi de çalışma hayatımız için bir tazelenme fırsatı olarak görüyoruz. Şirketlerimiz EYT’yi en uygun şekilde yürütürken, işlerin devamını sağlayıp üretimde sürdürülebilirliği temin edecek tedbirleri alacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

EN ÖNEMLİ MİSYONUMUZ: GENÇLERİMİZE UMUT VERMEK

“2023’ü; mesleki eğitim ve girişimcilik, yeni vizyon ve hamle dönemi olarak değerlendireceğiz” diyen Avdagiç, şöyle konuştu: “Bu hedef doğrultusunda, 2022’nin son haftası, en büyük girişimcilik projemiz olan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezimizde, girişimcilerin girişimleriyle görücüye çıktığı Sahne XL etkinliğimizi düzenledik. Böylece 2023 yılında yapacaklarımız hakkında önemli bir ipucu vermiş olduk. Üyelerimizin; BTM’li, Teknopark İstanbul’lu gençlerimizin projelerini takip etmesini isterim. Gençlerimize umut verelim ki, yarınlara umutla bakalım.” 

KGF LİMİTİ ARTABİLİR

EYT’lilerin emeklilik tazminatlarıyla ilgili olarak işverene KGF desteği verilecek olmasını da memnuniyetle karşıladıklarını belirten İTO Başkanı Avdagiç, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile yaptıkları birebir görüşmeden de şu özel detayı paylaştı: “Görüşmemizde KGF’ye talebin çok olması durumunda ayrılan limitlerin arttırılabileceğini bizlere iletti. Ayrıca, KGF’ye başvuracak firmalarımız sadece bir destek paketinden değil, 14 desteğin hepsinden yararlanabilecek.”

141 KERE MAŞALLAH

Cumhuriyet’in 100. yılında İTO’nun 141. yaşını kutladığını hatırlatan Başkan Avdagiç, şöyle konuştu: “14 Ocak itibariyle Odamız 141. yılını kutluyor. Türk ticaretini ve ekonomisini güçlendirmek için büyük gayret gösteren Odamıza 141 kere maşallah diyorum. Her yılımız bir öncekinden daha ileri gidecek; İstanbul ve Türkiye için öncü faaliyet ve projelerimizle ülkemizin ve üyelerimizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle Kurucumuz Sultan II. Abdülhamid Han başta olmak üzere 1882’den bu yana Odamızda görev yapan her kişiyi, çalışanından başkanına kadar bütün mensuplarımızı, rahmet ve minnetle anıyorum.” 

DÜNYA EKONOMİSİNDE ÜÇ ÖNEMLİ GELİŞME

Küresel ekonomide tehlikelerin henüz geçmiş olmadığını, bununla birlikte iyi gelişmelerin de olduğunu kaydeden Avdagiç, dünyada iyi gelişmelerin en önemlilerini şöyle sıraladı:

  • Tedarik zincirlerindeki sıkışıklık, önemli ölçüde ortadan kalktı. 
  • Enerji ve diğer sanayi emtialarının fiyatları düştü. 
  • Enflasyon ivme kaybetti ve yeni yılın ilk çeyreğinden başlayarak aşağı yönlü bir seyir izlemesi bekleniyor.

ÖNCELİKLİ PROJELERDE YENİ GÜNDEM

Başkan Avdagiç, İTO’nun öncelikli projelerindeki son gelişmeleri de şöyle özetledi:

  • Hamilik projesi genişletilecek, Mesleki Eğitim Merkezleri (MEM) de hamilik kapsamına alınacak.
  • BTM’nin 3 startupının yerli ve yabancı yatırımcıdan önemli düzeyde yatırım alması bizi mutlu etti.
  • İstanbul Fuar Merkezi (İFM), 96 bin metrekareden 225 bin metrekareye büyüyecek.
ERHAN ERKEN: “BARDAĞA DOLU TARAFINDAN BAKALIM”
ERHAN ERKEN: “BARDAĞA DOLU TARAFINDAN BAKALIM”

ERHAN ERKEN: “BARDAĞA DOLU TARAFINDAN BAKALIM

İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Dr. Erhan Erken, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana tam 100 yıl geçtiğine dikkat çekti. Dr. Erken, “İnşallah devletimiz nice yüzyıllara refah ve huzur içinde erişir” dedi. Geçen 100 yıl içinde Türkiye’nin gidişatına birkaç açıdan bakılabileceğini belirten Erken, “Bardağa boş tarafından baktığımızda, dikkatimizi çok sayıda sorunlu noktaya yoğunlaştırabiliriz. Tabii bu bakış açısı hatalardan ders alabilmek için önemlidir. Fakat bu dönemde önemli kazanımlar elde edildiği çok net görülecektir” diye konuştu. Erken, şöyle devam etti: “Önümüzde her alanı etkilemesi beklenen Beşinci Sanayi Devrimi var. Türkiye, Milli Teknoloji Hamlesi, yeni nesil savunma sanayi ürünleri, Togg, teknoparklar ve Ar-Ge merkezleriyle bu sürece hazırlanıyor. Ancak dünya rekabet dünyası. Noksanlıklara bakarak ders almak ve geleceğe yönelik sağlam temeller oluşturmak mecburiyetindeyiz.”

Erhan Erken, konuşmasında, kitapları Türkçe’ye de çevrilen yazar Erich Fromm’un en çok bilinen eseri, ‘To have or to be-Sahip olmak ya da olmak’ kitabındaki‘olmak’ ilkesine dikkat çekti. Erken, bu konuda şunları söyledi: “Çağımız insanının ‘sahip olmak’ merkezli bir yaşamdan ‘olmak’ merkezli bir anlayışa geçmesi daha iyi olmaz mı? Yaradılışımıza uygun yüksek duygulara sahip insan olmanın gereği şudur; kendi dışımızdaki varlıkları da düşünebilmesi, paylaşabilmeyi bilmesi, bu dünyada daha kalıcı bir iz bırakabilmesidir. Yoksa birbirini acımasızca sömürür, zulmeder. 1700’lerin sonunda yaşamış Şeyh Galip ne demiş? ‘Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen. Merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen’. 

(Ey insan evladı! Kendine saygıyla/hürmetle yaklaş; çünkü sen kâinatta yaratılmışların özü/göz bebeği olan insansın.) İnşallah yeni yüzyılda bu kalitede insanlar olarak güzel örnekler olabiliriz.”

MECLİS’TEN YANSIMALAR

Yerli tekstil makinasına sahip çıkmalıyız

Adil Nalbant-Makina ve Ekipmanları Meslek Komitesi: Sektörün yetişmiş personel ihtiyacı için Topkapı’da daha önce 70 dönümlük araziye Tekstil Meslek Lisesi kuruldu. Daha sonra orada 6 okul konuşlandı. Tekstil Meslek Lisesi’nde 10 dönüm civarında yer kaldı. Ancak 2.5 yıl önce binanın depreme dayanıklı olmaması gerekçesiyle okul, Zeytinburnu’nda başka bir binaya taşındı. Bu taşınma sebebiyle öğrenci sayısı 980’den 250’ye düştü. Diğer bir konu, yılda 2.5 milyar dolarlık tekstil makinası ithal ediyoruz. Bugün tekstilde söz sahibi ve önde gelen ülkeler arasında isek tekstil makinalarının yerli olması konusuna da sahip çıkmalıyız. 

Komiteler arası işbirliğini artırmalıyız

Dr. Mehmet Çağrı Gündoğdu-Gözlükçülük ve Saatçilik Meslek Komitesi: Cumhuriyetimizin 100. yılında güzel işler başaracağımıza inanıyoruz. Geçtiğimiz hafta, Cemile Sultan Korusu Tesisleri’nde bir toplantı gerçekleştirdik. Hem saatçilik hem de gözlükçülük için bir istişare toplantısıydı. Görüş ve önerileri aldık. Komiteler arasında işbirliği artırılırsa daha başarılı çalışmalar ortaya çıkacağını düşünüyoruz. 

Ara eleman ihtiyacına çözüm bulunmalı

Ahmet Gediz Tatar-Restorasyon ve İzolasyon Meslek Komitesi: Esnafın en büyük sorunu ara eleman eksikliği. Mimar ya da mühendis iseniz bilgi gerekir ama ara eleman için pratik önemli. Üniversite sayısı çok fazla ve herkes üniversite okuyor. Herkes üniversite okursa duvarı kim örecek? Kalifiye eleman için tüm yaşlara bakılmalı. 30-40 yaşında da insanlara eğitim verilebilir. Atölyelerde işi öğrenene kadar çırak, sonra usta olmaları sağlanabilir. 

Mobilya fuarına herkesi bekliyoruz

Ali Ekber Özkan-Mobilya Meslek Komitesi: 24-29 Ocak tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi ve İstanbul Fuar Merkezi’nde İstanbul Mobilya Fuarı düzenleyeceğiz. Herkesi davet ediyoruz.

Özel güvenlikte taban fiyat uygulanmalı

Salih Dursun-İşletme Destek Hizmetleri Meslek Komitesi: Özel güvenlik kurumları arasında haksız rekabetin önüne geçmek için taban fiyatı uygulamasına geçilmeli. Bu vesileyle kaliteli eğitim sağlanır, kaynaklar verimli kullanılır, haksız rekabetin de önüne geçilirse devletin vergi gelirleri artar. Taban fiyat, Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda uygulanıyor. 

Şu anda İstanbul’da 80 özel güvenlik kurumu var. Yılda 6 sınav yapılıyor. Yılda en az 50 bin kişi sınava giriyor. Taban fiyat konusunun ilgili bakanlıklara iletilmesini talep ediyoruz. 

Sigorta risklere karşı en büyük güvence

Levent Korkut-Sigortacılık Meslek Komitesi: Geçtiğimiz ay bütçe meclisinde servis taşımacılığı yapan arkadaşlar, kasko sigortalarındaki son birkaç aylık prim artışlarından bahsetti. Bizler de bu işin tarafları olarak hoşnut değiliz. Ancak bazı gerçekler var. Araç fiyatları son üç yılda yüzde 360 arttı. Enflasyon, asgari ücret ve diğer gider artışları var. Tahsil edilen ortalama prime bakıldığında ise binde 14 seviyesinden binde 12 seviyesine düştü. Araç değer artışlarından kaynaklı artışlar ve şirketlerin giderlerindeki yükseliş göz önüne alındığında, artış sınırlı durumda. Önümüzdeki dönemde enflasyonun ve dövizin kontrol altına alınması, trafik kazalarında azalma gibi parametreler sigorta poliçelerini de elbette etkileyecek. Unutmayalım, sigorta risklere karşı en büyük güvencedir. 

Değerleme uzmanları dikkate alınmalı

İbrahim Cihan Kurtulan-Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi: Türkiye değerleme uzmanları çok değerli bir birlik olmasına rağmen tanınmıyor. Gayrimenkul değerlemede herkes kendince sorunları çözmeye çalışıyor. Son iki yıldır değer değişimleri öngörülebilir bir piyasa yok. Değer, fiyat değildir; verilere dayanan bilimsel bir çalışmadır. Bunun için acil bir şekilde alınacak en büyük önlem, Türkiye’de taşınmaz mal pazarının oluşturulması ve değer barışının sağlanmasıdır.

Enerji verimliliği için yatırım yapın

Bülent Şen-Enerji Meslek Komitesi: Enerji Verimliliği Haftası’nda bir kez daha dile getirmeliyiz ki, enerjiyi verimli kullanmak zorundayız. Enerji verimliliği ile ilgili her bir girdinin 4 kat çıktısı var. Güneş, rüzgar gibi enerji sistemleri 3-4 yılda kuruluyor. Ancak 2040’a kadar güneş-rüzgar panel yatırımcıları ciddi kazanç elde edecek.

Doğalgazda eski tarifeye dönülmeli

Ali Bakaner-Demir Dışı Metaller Meslek Komitesi: Sektör olarak önemli miktarda doğalgaz kullanıyoruz. Tarifemiz daha önce yüzde 60 normal tarife, yüzde 40 üst kademe tarifesi şeklindeydi. Sonra bu durum değiştirildi. Şu anda tarifeyi yüzde 100’ü en üst kademeden ödüyoruz. Doğalgaz tarifesinde eski uygulamaya geri dönülmeli. Almanya’dan sonra en fazla alüminyum kullanan ülkeyiz, yani büyük bir üretim kapasitemiz var. Ancak ülkemizde LME deposu yok. Böyle bir depo açılırsa hem lojistik hem üreticiler hem finans sektörü kazanacak. Sanayiciler olarak yenilenebilir enerjide GES için başvuruyoruz. Ancak trafo güçleri yeterli olmadığı için talebimiz karşılanamıyor. GES için trafo güç artırımı talep ediyoruz.

Sporda başarı için KDV yüzde 1 olmalı

Ramazan Hakan Yılmaz-Kültür ve Spor Meslek Komitesi: Spor ticareti yapanlar; spor eğitimi, tesis kiralama, spor malzemeleri üretim ve satışı, spor pazarlama-medya, spor organizasyon olmak üzere beş alanda çalışıyor. Yani sektörün birçok paydaşı var. Ancak yüzde 18 KDV ile devam ediyoruz. Oysa KDV eğitim ve tekstilde yüzde 8, basın ve yayında yüzde 1 ila yüzde 8 arasında. KDV konusunda bu karışıklığın giderilmesini talep ediyoruz. “Spor alanında biz niye dünya şampiyonalarına katılamıyoruz?” diye soruluyor. Sporda başarı için KDV oranının yüzde 1’e çekilmesi konusunda çalışma yapılmalı. Ayrıca şirketlerin sponsorluk yapmaları desteklenmeli. 

Leonardit ürününü kamu ile paylaşalım

Hüseyin Akarçeşme-Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi: Son günlerde leonardit çok popüler oldu. Kömürün ham hali olarak değerlendirilebilir. Tarımda tamamlayıcı bir ürün olarak kullanılıyor. Ülkemizde bu ürünün nimetini değerlendirmemiz lazım. Leonerdit, kozmetik, ilaç sanayi, hayvan yemlerine kadar pek çok değişik alanda kullanılır. Bunu kamu ile paylaşmak gerekiyor. 

İTO bilim, kültür ve sanat ödülleri vermeli

Erdal Cesar-Basım-Yayın Meslek Komitesi: Kültür, ekonominin önemli ayaklarından biri. Komitemiz genel ekonomik sorunlara çözüm arıyor. Ara eleman ve döviz sorunları sektörümüzü zorluyor. Rami Kütüphanesi’nin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Cumhuriyetin 100. yılı için İTO Bilim Kültür ve Sanat Ödülleri’nin Odamıza çok yakışacağını düşünerek yapılmasını öneriyorum.

İşçi-işveren davaları için çalışma yapılmalı

Şevket Aydın-Tekstil Yan Sanayi Ürünleri Meslek Komitesi: İşçi-işveren davalarında mahkemeler ücret tespiti için komitemize görüş soruyor. Davalar daha çok orta ve küçük işletmelerde görülüyor. Oda olarak bu konuda bir çalışma yapmalıyız. Son dönemde davalar arttı. İş ortamında barışın artırılması için bizim yapacağımız çalışma da katkı sağlayacaktır.

Daha çok Türkçe daha doğru Türkçe

Dr. Orhan Albayrak-Eğitim Meslek Komitesi: SoftITo Projesi önemli bir proje. İstihdama önemli katkı sağlayacaktır. Başvuru için hazırlanan internet sitesini inceledim. Ancak yazılımla ilgili bölüm tanımlarında İngilizce isimler olması dikkatimi çekti. Oysa Türkçe kullanılmalı. Diliniz kimliğinizi yansıtır. Hayal edersiniz fakat ufkunuzu kelimelerle yazıya dökersiniz. Yazılımla ilgili bölümlerde de Türkçe tanımlar kullanılırsa daha faydalı olacaktır. Bu konuda da örnek olmalıyız. Daha çok Türkçe ve daha doğru Türkçe diyorum. 

Küçük esnafı korumalıyız

Yavuz Altun-Perakende Ticaret Meslek Komitesi: Sektör olarak enflasyonla mücadele noktasında taşın altına elimizi koyuyoruz. Et ve süt arzı ile ilgili sıkıntılarımız var. Bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Tarlada, tohumda başlayıp hep beraber hareket etmemiz gereken bir dönemdeyiz. 7’den 70’e herkes fiyatlardan etkileniyor. Perakende yasası önümüzdeki dönemde gündeme gelecek. Küçük esnafı korumamız gerekiyor. Bu yüzden önerimiz; zincir marketler pazar günleri kapatsın ve tekel ürünlerini bakkallar satsın.

100. yıl kutlamalarını değerlendirelim

Dr. Kayıhan Özdemir Turan-Taşımacılık ve Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi: Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları için bütçe ayıran İTO’ya çok teşekkür ediyoruz. Bu kutlamalar bütçesinin nasıl değerlendirileceği konusunda 81 meslek komitesinin önerilerinin alınmasını talep ediyorum. 

İTO Başkanımıza teşekkür ederim

Melek Yıldız-Mimarlık ve Mühendislik Meslek Komitesi: Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da azalan su rezervleri ve su tasarrufu konusunda açıklama yapan İTO Başkanımıza hassasiyeti için teşekkür ediyorum. İklim ve çevre konusunda atılan adımların önemli olduğunu düşünüyoruz.

HABER: MÜGE BİBER – ŞEREF KILIÇLI – BARIŞ CABACI-İTOHABER.COM

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r