DOLAR 32,2984 -0.04%
EURO 35,1402 0.51%
ALTIN 2.406,71-0,33
BITCOIN 2179807-0,14%
İstanbul
28°

AÇIK

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
Anti-Kanser Özellikli Aronya, Çağın Hastalıklarına Meydan Okuyor
73 okunma

Anti-Kanser Özellikli Aronya, Çağın Hastalıklarına Meydan Okuyor

ABONE OL
07/05/2024 14:19
Anti-Kanser Özellikli Aronya, Çağın Hastalıklarına Meydan Okuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuzey Amerika’nın gizli hazinelerinden biri olan aronya meyvesi, son zamanlarda sağlık bilincine sahip bireyler arasında hızla popülerlik kazanıyor. Antioksidan zenginliğiyle bilinen aronyanın sağlık alanında bir devrim yarattığının altını çizen Agronomist Aylin Kalafatoğlu, “Anti-kanser özelliği ile beraber aronya meyvesi, çağın getirdiği tüm hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan görevindedir. Yediğimiz gıdaların azalan değerleri karşısında aronyanın sunduğu şifa, kalp rahatsızlıklarından sindirim sorununa kadar birçok önemli rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sistemini destekleyen antioksidanlarla dolu olan aronya, vücudu hastalıklara karşı güçlendirirken, hücre yenileme özelliği ile anti-aging etkisine sahiptir” açıklamasında bulundu.

Son yıllarda sağlık bilincinin artmasıyla birlikte, insanlar doğal ve besleyici gıdalara olan ilgilerini artırmış durumda. Bu bağlamda, Kuzey Amerika’nın gizli hazinelerinden biri olarak kabul edilen aronya meyvesi, sağlık ve şifa arayışında olanların dikkatini çekiyor. Kuzey Amerika’nın yerlileri tarafından şifa kaynağı olarak bilinen bu süper meyve, güçlü antioksidan özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Besin Değerlerindeki Azalma Alarm Veriyor, Aronyanın Önemi Artıyor

Tükettiğimiz gıdaların her geçen yıl besin değerlerinin düştüğünü belirten Agronomist Aylin Kalafatoğlu, “1985 yılında 1 muzun B6 değeri 330 mg’ın üzerindeyken, günümüzde 1650 adet muz tükettiğimizde bile B6 değeri sadece 0.2 mg olabiliyor. Bu yüzden besin değeri yüksek gıdaları tüketmek ve aronyanın kullanım alanlarının yaygınlaşması büyük önem arz ediyor. Aronya meyveleri, fenolik asitler, antosiyaninler ve flavanolleri içeren bir antioksidan grubu olan mükemmel bir polifenol kaynağıdır. Polifenol değeri açısından baktığımızda 1 kilo aronya, 25 kg limona eşdeğer olduğunu görüyoruz. Aronya aynı zamanda yüksek antioksidan özelliği ile iyi bir savaşçıdır. Antioksidanların faydalarından yararlanmak ve dokuları antioksidanlarla doyurmak için günde en az 3000 ORAC birimine ihtiyaç vardır. Maksimum koruma sağlamak için 5000 ORAC biriminin alınması gerektiği Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirtilmiştir. Aronyanın ORAC değeri ise 16.062’dir” dedi.

Çağın Hastalıklarına Doğal Çözüm Yolu

Çağın vebası ile tanışmadan aronya ile tanışmanın önemli olduğuna vurgu yapanbaşarılı kadın girişimci Dr. Aronia Kurucusu Aylin Kalafatoğlu, “Aronya meyvesi güçlü antioksidan özellikleri ile kanserden kalp rahatsızlıklarına, sindirim sorunlarından metabolizmayı düzenlemeye kadar geniş bir yelpazede sağlık sorunlarına çözüm sunuyor. Anti-kanser özelliği ile meme kanserinden kolon kanserine kadar birçok kanser çeşidine karşı olumlu etki sağlıyor. Aronya aynı zamanda kalp sağlığını destekleyen bileşenler içerir. Özellikle, yüksek lif içeriği ve potasyumun yanı sıra flavonoidler ve antosiyaninler, kan basıncını düşürür, kolesterol seviyelerini dengeler ve damar sağlığını iyileştirir” dedi.

Kalafatoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bu küçük ama güçlü meyve, vücudu zararlı etkilerine karşı korurken, aynı zamanda hücre yenileme sürecini destekleyerek genç ve sağlıklı bir cilt için de zemin hazırlar. Ayrıca sindirimi düzenleyerek metabolizmayı hızlandırır ve genel vücut sağlığını iyileştirir. Bağışıklık sistemini destekleyen antioksidanlarla dolu olan aronya, vücudu hastalıklara karşı güçlendirirken, diş ve diş eti hastalıkları ve ağız içi aft gibi rahatsızlıklarına önemli bir çözüm sunar. Çağımızın önemli rahatsızlıklarından olan yüksek tansiyon, şeker, demans ve alzheimera karşı koruma sağlar. Aynı zamanda tokluk hissi sağlayarak kilo kontrolü sunar ve cinsel performansı artırıcı özelliklerine sahiptir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r