DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22043760,01%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ALİ KOPUZ; “SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GIDA EKOSİSTEMİ KURMALIYIZ”
347 okunma

ALİ KOPUZ; “SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GIDA EKOSİSTEMİ KURMALIYIZ”

ABONE OL
11/04/2023 23:21
ALİ KOPUZ; “SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GIDA EKOSİSTEMİ KURMALIYIZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Ticaret Borsasının Nisan ayı meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, Türkiye’nin gıda sorunu yaşamaması için yapılması gerekenleri sıralayarak, “Sürdürülebilir bir gıda ekosistemi kurmalıyız. Bunu çocuklarımız için, geleceğimiz için yapmalıyız” dedi.

Son zamanlarda özellikle kırmızı et ve kuru soğan ekseninde, gıda ürünlerinde yaşanan fiyat dalgalanmalarına dikkat çeken İSTİB Başkanı Ali Kopuz, bu durumun tarımsal üretimde planlamanın, spekülatörlerle mücadelenin ve gıda arz güvenliğinin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

Tarım ve gıdanın bugün olduğu gibi dün de önemli olduğunu belirten Başkan Ali Kopuz, gıdanın öneminin gelecekte daha da artacağına inandığını belirterek şöyle konuştu:

“Deprem bölgesinde tarım ve sanayi üretiminde devamlılığın sağlanması gerektiğini bu sebeple gündeme getiriyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çabalarıyla açılan “Tahıl Koridorunun” sadece Türkiye için değil tüm dünya için hayati önemde olduğunu bu yüzden tekrarlıyoruz…

Gıda dünyanın en stratejik ürünü olduğu için; her fırsatta modern sulama sistemlerine dikkat çekiyoruz, lisanslı depoculuk ve sözleşmeli üretim yaygınlaşmalı, tarımsal teknoloji geliştirilmeli, tarımsal destekler tarlaya değil, çıkan mahsule verilmeli diyoruz. Stratejik ürünle, ekonomik ürün ayrımının yapılması gerektiğine inanıyoruz. Arazi toplulaştırma, ölçek ekonomisi, bioçeşitlilik ve tohum ıslahına önem atfediyoruz.

Yani özetle tüm bu konular sayesinde sürdürülebilir bir ekosistem oluşturmak mümkündür ve bu doğrultuda çalışmalıyız diyoruz. Türkiye’nin gıda sorunu yaşamayan bir ülke olabilmesi için planlı tarım ve gıdaya her geçen gün daha fazla değer vermeliyiz ve bu konuyu sürekli geliştirmeliyiz, diyoruz.

Nitekim geçtiğimiz günlerde TBMM’de kabul edilen 422 sayılı Kanun, odağına planlı üretimi alarak, tüm bu konularda içeren önemli düzenlemeler getiriyor. Bundan sonra kamu otoritesinden beklentimiz, kanunun gereklerine tüm paydaşların uymasını sağlamasıdır.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r