DOLAR 32,8337 0.03%
EURO 35,2122 0%
ALTIN 2.448,38-0,37
BITCOIN 21903141,09%
İstanbul
27°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

kurbanumraniye
136 okunma

Ağaç İşleme Makinesi sektörü dış ticaret fazlası vermeye devam ediyor

ABONE OL
08/03/2022 02:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan dış ticaret verilerine göre derlenen 2021 Yılı İkinci Çeyrek Ağaç İşleme Makinesi (AİM) Özet Sektör Raporu AİMSAD tarafından yayımlandı. Buna göre; pandemi koşullarında büyük bir özveriyle çalışmaya devam eden AİM sektörü üretimi bir önceki döneme göre %48 artarak 147 milyon dolar, ihracatı %45 artarak 62 milyon dolar, ithalatı ise %68 artarak 31 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde; ihracatın ithalatı karşılama oranı %198 olurken, AİM sektörü yeniden önemli bir başarıya imza atarak dış ticaret fazlası vermeye devam etti.

Raporda yer alan ihracat verilerine bakıldığında, 2021 ilk 6 ayında en fazla diğerleri grubunda bulunan makinelerin ihracatı gerçekleştirildi. En fazla ihracat ise 3 milyon 917 bin 588 dolar ile Irak’la yapıldı. Irak’ı sırasıyla Rusya, Cezayir, Bulgaristan, Birleşik Krallık, BAE, Özbekistan, Kosova, Romanya ve Polonya takip etti.

Rapora konu olan dönemdeki ithalat verilerine bakıldığında ise, Türkiye’ye en fazla diğerleri grubunda yer alan makinelerin ithal edildiği görüldü. Yılın ilk 6 ayında Türkiye’nin en fazla ithalat yaptığı ülke ise Çin oldu. Türkiye, bu dönemde Çin’den 11 milyon 030 bin 169 dolarlık makine ithalatı gerçekleştirdi. Çin’i ise sırasıyla; 9 milyon dolar ile İtalya ve 5.7 milyon dolar ile Almanya takip etti.

34 yıllık gelenek sürüyor, AİM sektörü WoodTech’te buluşuyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve beraberinde tüm iş yapış şekillerini değiştiren Covid-19 pandemisine rağmen, bir kez daha dış ticaret fazlası veren AİM sektörünün buluşma noktası 34 yıldır olduğu gibi bu yıl da AİMSAD iş birliği ile Reed TÜYAP tarafından organize edilen Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı WoodTech olacak. Pandemi nedeniyle son iki yıldır yurtiçi ve yurtdışında birçok fuar iptal edilirken, WoodTech geleneği bozmayarak tüm sektör paydaşlarını 9-13 Ekim 2021 tarihleri arasında TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde bir araya getirecek.

AİMSAD tüm üyeleriyle WoodTech’te olacak

Her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm üyeleriyle fuara katılım sağlayacak olan AİMSAD, bünyesinde bulunan sektörün en güçlü ve büyük firmalarıyla WoodTech’e yön verecek. Geçen yıl da iptal kararı alınmayarak pandemi koşullarında TÜYAP çatısı altında yüz yüze gerçekleştirilen yurtiçi ve yurtdışındaki ilk makine fuarı olarak adını tarihe yazdırmayı başaran WoodTech, tüm katılımcılardan tam not almayı başarmıştı.

AİMSAD üye firmalarına yoğun ilgi

Pandemi şartlarında nasıl fuar düzenleneceği konusunda dünyaya örnek olan WoodTech, geçtiğimiz yıl edindiği tecrübeyle, bu yıl çok daha başarılı bir organizasyona imza atacak. AİMSAD önderliğinde organize edilen fuarda, yeni nesil fuarcılığın ne demek olduğu bir kez daha net bir şekilde ortaya konulacak. WoodTech Fuarı’na katılım sağlayacak olan AİMSAD üyesi firmalar son teknolojilerle üretilmiş ürün ve hizmetleriyle geçmiş yıllar da olduğu gibi yine fuarın en çok ziyaret edilen stantlarına sahiplik edecek.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r