DOLAR 32,8793 0.12%
EURO 35,7668 0.28%
ALTIN 2.530,680,08
BITCOIN 2155255-0,55%
İstanbul
29°

AÇIK

03:57

İMSAK'A KALAN SÜRE

241 okunma

Trafik kazasında kusurlu olmak, Tazminat almaya engel değil

ABONE OL
09/05/2022 23:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trafikte yer alan araç sayısının her geçen gün artmasıyla günlük hayatta trafik kazasıyla karşılaşma ihtimalimiz de arttı. Bu noktada sürücülerin haklarını bilmesi ise büyük önem arz ediyor. Kaza anında ne yapılması gerektiğini artık herkes bilse de asıl önemli olan kaza sonrası neler yapılabileceğini bilmek. Sigorta hukuku ve sigortacılıkta tahkim alanında uzman Avukat Hüseyin Onur Özer, trafik kazasında kusurlu gözükmenin tazminat almaya engel olmayacağını ifade ederek her kazanın, kaza sonrası tutulan tutanak ile birlikte Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine ihbar edildiğini söylüyor. Daha sonra Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi’nde kazaya karışan araçlara bir kusur dağılımı yapıldığını belirten Özer, “Kusursuzluğunuz oranında tazminat hakkına sahip oluyorsunuz ancak kusurunuz çoğu zaman bu kayıtlarda yanlış tespit edilebiliyor.” uyarısında bulunuyor.

“Kazadaki Kusur Oranı Tekrar Tespit Ediliyor”

Bugüne kadar binlerce kazanın kusur durumunu değiştirerek vatandaşların tazminat haklarına kavuşmasını sağladıklarını ifade eden Özer, “Biz bu durumda kazaya karışan araçların kazadaki kusur oranlarının yeniden tespit edilmesi için Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruyoruz. Sigorta Tahkim Komisyonu, yalnızca sigortacınız ile aranızdaki uyuşmazlıkları inceleyen bir kurum. Komisyonun kararları, mahkeme kararı hükmünde ve 4 ay gibi kısa bir sürede yargılama yapılarak karara bağlanıyor.“ açıklamasını yapıyor.

“Kazadan Sonra Mutlaka Kusur Durumunuzu İnceletin”

Vatandaşları bu gibi durumlarda daha dikkatli olmaya davet eden Av. Hüseyin Onur Özer, “Sürücülere, kazada kusurlu gözükseler dahi muhakkak kusur durumlarını bir uzmana inceletmelerini tavsiye ediyoruz. Kusurunuzun değişmesi halinde aracınızın hasar ve değer kaybı tazminatını kusurlu olan taraftan ya da sigortacısından tahsil edebiliyorsunuz.” diyor.

Av. Hüseyin Onur Özer Hukuk Hizmetleri Hakkında:

2010 yılından bu yana İstanbul’da avukatlık faaliyetine devam eden Av. Hüseyin Onur Özer tarafından kurulmuş olan Av. Hüseyin Onur Özer Hukuk Ofisi, müvekkillerine en hızlı ve etkin hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Ofis; avukat, uzman ve destek personellerinden oluşan alanında yetkin, genç ve dinamik bir ekip ile hizmet vermektedir. Sigorta Hukuku alanında ülkenin önde gelen isimlerinden olan Özer, uzman kadrosu ile sigorta sözleşmelerinden doğan ihtilaflar başta olmak üzere tüm hukuki uyuşmazlıklarda müvekkillerine destek vermektedir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r