DOLAR 33,0984 0.21%
EURO 36,2492 0.53%
ALTIN 2.633,470,46
BITCOIN 21419641,42%
İstanbul
33°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

119 okunma

Prof. Dr. Nazife Güngör: “İletişimde iş ve istihdam alanı gelişiyor”

ABONE OL
03/03/2022 23:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör, içerisinde bulunduğumuz tercih sürecinde öğrencilerin önemli bir karar aşamasında olduklarını söyledi.

Prof. Dr. Nazife Güngör, “Bugünlerde gençler üniversite tercih sürecinin stresini yaşıyorlar. Onlar için zor bir karar süreci. Çünkü yapacakları tercih ve yerleşecekleri bölüm onların bundan sonraki tüm hayatına yön verecektir.  Bu nedenle de üniversite tercih sürecinde olan gençler hayatlarının en önemli karar eşiklerinden birindeler.” dedi.

Dönemsel koşullar tercihlerimizi etkiler

Üniversite ve bölüm tercihlerinde elbette ki içerisinde bulunulan genel konjonktürün de etkisi çok büyüktür. Bu yılki tercih dönemi ne yazık ki salgına denk geldi ve gençlerin tercih sürecini elbette etkiliyor. Belki de öğrenim hayatları boyunca tüm planlarını tıp okumak üzerine yapan gençler salgın nedeniyle bu yöndeki kararlarında şu an bir duraksama yaşıyorlar. Bu elbette ki normal bir durum, ancak genç arkadaşlarıma şunu söylemek isterim ki bu tür dönemsel durumlar uzun vadeli planları etkilememelidir. Çünkü dönemsel koşullar kalıcı değil, geçicidir. Tıp okumak isteyen bir genç için bugün belki salgın nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşanıyor olabilir, ancak bunun geçici olduğu ve sürecin bir süre sonra normalleşeceğini de unutmamak gerekir.” diye konuştu.

Dijital teknolojiler geleceği şekillendirecek

Gençlerin tercihlerini yaparken dünyanın genel ve uzun soluklu gidişatına da dikkat etmeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Nazife Güngör, “Bu noktada bakıldığında dünyanın gidişatı dijital teknolojiler üzerinden ilerliyor. Görünen o ki geleceğin dünyasında yaşamın tüm boyutları dijital teknolojilerin olanaklarıyla biçimlenecektir. O halde geleceğin iş ve meslek alanlarının da dijitalleşme temeli üzerine inşa edileceğini düşünmek gerekir.  Bu yönden bakıldığında özellikle de dijital teknolojilerle biçimlenen iş ve meslek alanlarının çekiciliğinin de hızla artacağını tahmin edebiliriz.” diye konuştu.

İletişim alanı iş ve meslek seçenekleri sunuyor

Prof. Dr. Nazife Güngör, iletişim alanının önemli iş imkânları sunduğunu belirterek “Dijital teknolojiler üzerinden geleceğin iş ve meslek alanlarına bakıldığında bilgisayar, yazılım, iletişim, yapay zekâ gibi alanların hem akademide hem de profesyonel anlamda öne çıkmakta olduğunu gözlemliyoruz. Bu noktada eğitim sürecini sayısal kulvarda yönlendiren gençlerin bilgisayar, yazılım, yapay zekâ gibi alanlara yönelmeleri beklenebilir. Eğitimini daha çok sözel kulvarda yönlendirmekte olan gençlerin ise yine dijital teknolojilerle biçimlenen iletişim alanına yönelmeleri iş ve mesleki tatmin açısından tercih edici olabilir.” diye konuştu.

Dijital çağın parlayan yıldızı iletişim

“İletişim alanı, kapsadığı alt dallar açısından oldukça çeşitli ve zengin bir iş ve meslek alanı olarak gelişiyor” diyen Prof. Dr. Nazife Güngör, “İletişim fakültelerinde bugün verilmekte olan eğitim dijital teknolojilerin de etkisiyle bir yandan bilimsel, diğer yandan da teknik bir karaktere sahip bulunmaktadır. Bilimsel ve entelektüel bilgiyle beslenen halkla ilişkiler, gazetecilik, iletişim bilimleri gibi alanların yanında teknik ve de teknolojik bilgiyle beslenen televizyon, sinema, yeni medya gazeteciliği, görsel tasarım, animasyon gibi alanlar da dikkat çekici biçimde öne çıkıyor.” dedi.

Bilimin ve sanatın sentezi iletişim

Prof. Dr. Nazife Güngör, “Görsel tasarım, animasyon, televizyon, sinema gibi alanların bilimsel bilginin yanı sıra sanatsal ve estetik bilgiyle de desteklenmesi bu akademik ve meslek alanlarının aynı zamanda bu alanlarla ilgilenecek kişilerin yapacakları işten haz almalarını da sağlayacaktır.” diye konuştu.

İş ve istihdam alanı genişliyor

İletişim alanının, kapsadığı alt alanlar itibarıyla dijitalleşen dünyada dikkat çekici bir ivmeyle gelişmeye devam ettiğini kaydeden Prof. Dr. Nazife Güngör, “İletişim eğitimi kapsamında radyo, televizyon, sinema, görsel iletişim tasarım, animasyon, halkla ilişkiler, reklamcılık, gazetecilik, yeni medya gazeteciliği alanlarında akademisyen ve meslek insanı yetiştirilmektedir. Bu akademik ve mesleki alanların tümü dijital teknolojilerin de getirdiği olanaklarla bütün zamanlarda olduğu gibi gelecekte de en dikkat çekici, ihtiyaç duyulan ve talep edilenler kategorisinde yer alacaktır.” diye konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r