DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19809693,29%
İstanbul
28°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İTO Meclis Başkanı Dr. Erhan Erken ve Yardımcısı Mustafa Büyükdede’ye “Hayırlı Olsun” ziyareti
1496 okunma

İTO Meclis Başkanı Dr. Erhan Erken ve Yardımcısı Mustafa Büyükdede’ye “Hayırlı Olsun” ziyareti

ABONE OL
01/01/2023 16:01
İTO Meclis Başkanı Dr. Erhan Erken ve Yardımcısı Mustafa Büyükdede’ye “Hayırlı Olsun” ziyareti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Esnaf Dergisi Kurucusu ve Yazı İşleri Müdürü Eşref Küçükateş, İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) yeni Meclis Başkanı seçilen Dr. Erhan Erken’i ve Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Büyükdede’yi ziyaret etti.

Haber: Burcu ALTUN

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç önderliğinde yayınlanan Dr. İlhami Fındıkçı’nın “Soru ve Cevaplarla Aile Şirketleri” kitabının tanıtım toplantısı Eminönü Merkez Binası’nda gerçekleşti. Tanıtım toplantısına çok sayıda iş insanları, akademisyenler ve basın mensupları katıldı.  Esnaf Dergisi adına Eşref Küçükateş katıldı. Devamında İTO’nun yeni Meclis Başkanı Dr. Erhan Erken‘e ve Yardımcısı Mustafa Büyükdede’ye “Hayırlı Olsun” ziyaretinde bulundu.

Ziyarette önümüzdeki dönemlerde yapacakları çalışmalara ilişkin istişarelerde bulunurken aynı zamanda yazılı kaynakların dijital çağdaki dönüşümlerine de konuşmasında yer verdi.

Erhan Erken; “10 sene önce oğlumun arkadaşı evimize geldi. Bizim evin üst katının yarısı kitap doludur. Adeta kütüphane oldu orası. Ben onları okumayı çok seviyorum yıllarca okudum topladım. Sonra benim odayı görünce çok şaşırdı. “Ben bütün kitaplığımı dijitale dönüştürdüm hepsini de attım şu an da kütüphanem elimde” dedi. Şaşırdım kaldım… Ben bu kitaplarımı nasıl atarım, ömrümü vermişim. Hatta bir kat bile ayırmışım. Sonradan anladım ki benim kitaba, gazeteye, dergiye bakış açım ile genç bir neslin bakış açısı çok farklı. Ben kitapları adeta kutsuyorum. Gerek dokunmak, koklamak olsun her yönden korumak istiyorum. Dünya böyle bir nesile doğru gidiyor. Her şey tıklanma üzerine kurulu. Bizler hayatta olduğumuz müddetçe yazılı basın kurallarını korumaya devam edeceğiz, ortadan kaldırmayacağız” ifadelerini kullandı.

AİLE ŞİRKETLERİ KİTABINI HERKES OKUMALIDIR

“Soru ve Cevaplarla Aile Şirketleri” kitabının yazarı Dr. İlhami Fındıkçı konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Ülkemizde her 100 aile şirketinden sadece 20’si ikinci kuşağa, sadece 4-5’i de üçüncü kuşağa geçebiliyor. Bu cümlenin önemine dikkat çeken Eşref Küçükateş “Bence oranın artması için kesinlikle herkesin kitabı okuması gerektiğini bu sayede kurumsal anlamda bilinçlenir” dedi.

Konuya istinaden Aile konusunun önemine değinen Mustafa Büyükdede; “Aile de herkes birbirine yük atıyor ama hiç bir şey yapmadan da geçinip gitmektedir. Bu ortamı iş yerine taşıdığımızda ise belli başlı sorunlar da karşımıza çıkabilir. Örneğin bir yere gittiğin de bile haber vermesine gerek yoktur. Rahat bir ortam da olsa işini yapmaktadır. Olumsuz anlamda söylemek gerekirse hiç çalışmayanlar da vardır. Hatta bu durum o şirkette çalışanın şevkini kırmaktadır.

Sonra da sorunlar, çekişmeler oluşmaktadır. Bazı durumlarda ise aile içerisinde zenginlik arttıkça sorunları da artanlar vardır. Bu sebeple konuşanla iş yapanın dengesini iyi kuramayanlar küçülüyor o dengeyi iyi kuranlar ve karıştrmayanlar yükseliyor. Pastayı büyüttüğün takdirde dilimlere ayırıp görev dağılımı yapılması gerekmektedir. Başarı ve başarısızlığa göre dağılım yapıldığında kontrol etmek daha kolay hale gelmektedir” açıklamalarında bulundu.

KÜÇÜĞÜN BÜYÜĞE YOL GÖSTERMESİ PROFESYONELLİKTİR

Bazı aile şirketleri firmasına özel anayasalar olduğuna dikkat çeken Büyükdede; “Konya da bilinen bir markanın sahiplerinden olan ortanca kardeş bu konuya çok hâkim. Büyük abilerini ise aile anayasası kuraları çerçevesinde yönlendirerek şirketi başarıyla yönetiyor. İşin özü küçüğün büyüğe yol göstermesi tamamen profesyonelliğin göstergesidir. Bu durum benim çok hoşuma gitti. İtalya da 150 yıllık firma gördüm. Dedesinin neredeyse 4. gömleğini görmüş. Düşünce yapısı ise aynı dedesine benziyor. Öyle bir aktarım yapılmış ki hiç değişim yaşanmamış. Bizim de bu şekilde güçlü aktarımlara ihtiyacımız var.” sözlerine yer verdi.

Eşref Küçükateş, Meclis Başkanı Erken’nin ve Başkan Yardımcısı Mustafa Büyükdede’nin seçilmesini kutladı, sağlıklı ve başarılı çalışmalar diledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r