DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19881912,45%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

177 okunma

İNSAN YÖNETİMİNDE GÜNCELLENME ZAMANI

ABONE OL
21/05/2022 23:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın içinde bulunduğu değişim, kurumsal yaşamın dinamiklerini de derinden etkiliyor. Teknoloji, kurumsal yaşamın her adımında daha çok kullanılmaya başlanırken, Yakın gelecekte bazı mesleklerin yok olacağı, bazılarının da ciddi değişim göstereceği öngörüsü gerçekleşmeye başladı. İş gücünün ve liderlerin beceri/yetkinliklerinin geliştirilmesi ve yenilenmesi işin ve refahın sürdürülebilirliği için mutlak gereksinim. Bu doğrultuda çalışan deneyimi ve insan kaynakları stratejilerinin kısa, orta ve uzun vadeli planlarla gözden geçirilmesi gerekiyor. PERYÖN – Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin iş yaşamı ve insan kaynakları dünyasının nabzını tutan Popüler Yönetim Dergisi (PY) son sayısında (94. Sayı) bu değişimi tüm yönleriyle inceledi.

Yeni beceri ve yetkinlikler önem kazandı

Salgın öncesinde organizasyonların gündeminde yer alan ve dijitalleşmeyle beraber öngörülen değişimlerin çoğu pandemi sürecinde beklenenden daha hızlı gerçekleşmeye başladı. Bu süreçte gündeme oturan ekonomik belirsizlik, geleceğe yönelik çalışma modellerindeki dönüşümü ve buna bağlı stratejilerin hayata geçiş ivmesini etkiledi. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre 2020’de, 114 milyon işlik küresel istihdam kayıpları yaşandı. Göreli olarak, kadınların istihdam kayıpları erkeklerden (%5,0) ve gençlerin istihdam kayıpları yaşlı çalışanlardan (%8,7) daha yüksek gerçekleşti.

PERYÖN – Popüler Yönetim Dergisi (PY)’de yer alan bilgilere göre bu süreçte, değişen koşullara uyum sağlayabilmek amacıyla, kişisel, mesleki ve teknolojik bilgi, yetkinlik ve becerilerin artırılması (upskilling) ve ortaya çıkacak yeni meslek/iş alanlarına dahil olabilmek üzere yeni beceri ve yetkinliklerin kazanılması (reskilling), önemini artırdı.

İnsan yönetiminin öncelikleri

PERYÖN – Popüler Yönetim Dergisi (PY) tarafından derlenen dosyada Mercer, 2021 Küresel Yetenek Yönelimleri Araştırması’nın Türkiye sonuçlarına da değinildi. Bu sonuçlara göre; 2021 ve sonrasında insan kaynakları alanında şirketlerin gündemini meşgul edecek ana eğilimler; şirketlerin gelecek stratejilerine uyumlu kritik yetkinlikleri belirlemesi (reskilling ve upskilling), çalışan deneyimi ve ödüllendirme sistemlerini dijital dönüşüme adapte etmeleri, yan hakların yönetimini çalışan beklentileri doğrultusunda esnek yan haklar gibi çözümlerle esnekliğe uygun hale getirmeleri, yetenek ve beceri açıklarını eğitimlerle kapatmaları olarak sıralanıyor.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği derinleşti

PERYÖN – Popüler Yönetim Dergisi (PY)’de görüşleriyle yer alan tüm uzmanlar, pandeminin toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorununu büyüttüğüne dikkat çektiler. İnsan refahı ve ekonomik göstergelerin iyiye gitmesinde kadının ekonomiye olan katkısının önemi vurgulanırken, pandemi döneminde birçok şirketin uyguladığı uzaktan ve esnek çalışma sistemlerinin kadınlar için bir çözüm olduğu da ifade edildi. Toplumsal eşitsizlik sorunun dışında, teknoloji okur yazarlığının önemi, uzaktan çalışma sistemlerinin geliştirilmesi, dijital öğrenme verimliliğinin artırılması gibi trendler de dosya kapsamında ele alındı.

Dönüşüm İK liderliğinde mümkün

PERYÖN – Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Buket Çelebiöven kurumsal yaşamın dönüşümüne insan yönetimi departmanlarının liderlik ettiğini vurgulayarak, teknolojinin hayatı kolaylaştırması insanın teknoloji ile olan ilişkisinin kalitesine bağlı oldugunu ifade etti. Çelebiöven “Kurumsal yaşamın dinamiklerini insan belirler ve hayata geçirir. Teknoloji bu yönden bakılırsa insanın en çok kullandığı araçtır. Dijital dönüşümle birlikte yeni meslekler, yeni unvanlar ve dolayısıyla yeni yetkinliklerden söz ediyoruz. Güncellenme gereği ortada. Fakat bu güncellemeleri yaparken, insanın, başta kadınlar olmak üzere tüm dezavantajlı grupların haklarını da gözetmeliyiz. Çünkü her bir insanın katacaklarına ihtiyacımız olan bir dönemden geçiyoruz” dedi.

PERYÖN – Popüler Yönetim Dergisi (PY), 2005 yılından bu yana okurlarıyla iki ayda bir buluşuyor. Tüm ulusal ve uluslararası şirketlerde yöneticilik yapan PERYÖN üyelerine gönderilen en yaygın dergi olma özelliğini de taşıyan PY, ortalama 5 bin kişiye ulaşıyor. PY, toplumsal iyilik için çalışan kariyer sahibi insanların başarılı girişimlerini okuyucularıyla buluşturuyor, ortak bir sinerji yaratıyor.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r