DOLAR 32,8304 0.06%
EURO 35,7350 0.2%
ALTIN 2.531,830,11
BITCOIN 2159646-0,32%
İstanbul
29°

AÇIK

03:57

İMSAK'A KALAN SÜRE

144 okunma

İHRACAT, 5 YIL İÇİNDE 300 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

ABONE OL
04/03/2022 23:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜGİAD’a konuk olan TİM Başkanı İsmail Gülle, yıllık 200 milyar dolar hedefinin aşıldığını ihracatta 2026’da 300 milyar dolara ulaşmayı amaçladıklarını söyledi. TÜGİAD Başkanı Nilüfer Çevikel de 50 milyar dolar ticaret hacmini yöneten üye portföyü ve 13 dış temsilcilik ile bu yolda kritik rol üstleneceklerini dile getirdi.

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği’nin (TÜGİAD) düzenlediği ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ konulu webinarda birbirinden önemli isimler bir araya geldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin konuk olduğu, TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel’in ev sahipliğindeki webinarın moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ gerçekleştirdi. Ekonomist Emre Alkin, Gazeteci Metehan Demir, TÜGİAD Üyesi ve Genç TİM Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem Değirmencioğlu da etkinliğin konukları oldu.

GÜLLE: İHRACAT KİLOGRAM FİYATIMIZ 1,3 DOLARIN ÜSTÜNE ÇIKTI

TÜGİAD’ın üye profilinin ihracat odaklı olmasının iş dünyası için çok önemli olduğunu kaydeden TİM Başkanı İsmail Gülle, “TÜGİAD Genel Başkanı Sayın Nilüfer Çevikel’i böylesine verimli bir buluşmayı organize ettiği için kutluyorum. Dış ticaret fazlası veren Türkiye mottomuza ulaşmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Ülke için tek kurtuluşun ihracat olduğunu, döviz krizi döneminde anladık. İthalat ve ihracatın dengelenmesinin ardından ürettiğinin fazlasını veren Türkiye hedefine ulaşmayı temenni ediyoruz. Eğer bu hedefe ulaşırsak bugün sorun olarak gördüğümüz pek çok şeyin ortadan kalkacağını ve ülkemizin bir modele dönüştüğünü göreceğiz. Pandemide ‘Dünya durdu, biz de duralım’ demedik. 2023 hedeflerine doğru hızla ilerlediğimizi görüyoruz. İhracat, Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir döneminde bu kadar heyecanla yapılmadı. Biz bu heyecanı sahadan alıyoruz. Hammadde fiyatlarının artması, ihracat birim fiyatlarımızda yüzde 30’luk artışa sebep oldu. Şu anda kilogram birim fiyatımız 1,3 doların üzerine çıktı. Değer açısından bu, çok önemli. İhracatta bu yıl 200 milyar dolar hedefi aşıldı. Eğer bu artış hız kesmezse önümüzdeki 5 yıllık süreçte 300 milyar dolarlık ihracata ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

ÇEVİKEL: 13 TEMSİLCİLİK İLE ÜLKEMİZİ GURURLA TEMSİL EDİYORUZ

35 yıllık geçmişi ve 50 milyar dolar ticaret hacmi ile TÜGİAD’ın, Türkiye’nin ihracata dayalı ekonomik büyümesinde stratejik konumda olduğunu belirten TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, “Pandemi ve doğal afetlerin hayatımızı alt üst ettiği bir dönemde özellikle ihracat cephesinden gelen rekor haberleri, iş dünyamızın geleceğe dair umutlarını diri tuttu. Büyüme rakamlarının da desteklediği olumlu tablonun ana mimarları arasında elbette ihracatçımız var. Ekonomik takvimin yoğunlaştığı bir dönemde Türkiye İhracat Meclisi Başkanı Sayın İsmail Gülle’yi konuk ettiğimiz etkinliğimiz ile ihracat cephesinde yaşanan gelişmeleri enine boyuna masaya yatırma fırsatı bulduk. Hem gençliğin verdiği dinamizmle, hem de vizyoner başkanlar ile görüş açımızı genişletmeyi sürdüreceğiz. Sayın Gülle’nin de üzerine basa basa belirttiği gibi ihracatta hedef büyütmeye devam edeceğiz. Ancak fiyat ve finansal istikrarın yapısal reformlara eşlik etmesi gerektiğini bir kez daha altını çizmek istiyorum. Lojistik ve navlun noktasında yaşanan sorunların da ekonomi yönetimince daha etkin adımlarla azaltılmasını talep ediyoruz. Biz TÜGİAD olarak 13 dış temsilciliğimizin de katkılarıyla ülkemizi küresel ticaret arenasında gururla temsil etmeye devam edeceğiz” dedi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r