DOLAR 32,7936 -0.18%
EURO 35,5980 -0.27%
ALTIN 2.527,82-0,67
BITCOIN 21606870,25%
İstanbul
29°

AÇIK

03:57

İMSAK'A KALAN SÜRE

134 okunma

Uluslararası Pazarlamada Fiyat Kırmak

ABONE OL
13/04/2022 04:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pazarlama Uzmanı Ömer Yoluk, uluslararası pazarlamada fiyat ve rekabet hakkında görüşlerini paylaşıyor.

Uluslararası Pazarlamada Fiyat Kırmak, Ulusal Zarar Anlamına Gelir!

Fiyat, tüm işlemeler için başlıca rekabet araçlarından birisi olarak kabul görür. Ancak fiyat kırarak rekabet etmek, ihracat, turizm ve özellikle sağlık turizmi gibi alanlarda ciddi milli zararların kapısını aralayabilir. Öyle ki; herhangi bir mal veya hizmet, örneğin Avrupa’ya göre ülkemizde zaten yeterince ucuz konumdadır. Bu durumda, yapacağınız her birim indirim, ülkeye girecek birim dövizin azalması anlamına gelir. Çünkü Avrupalı zaten ülkemizde büyük olasılıkla gelecek ve bu hizmeti veya ürünü satın alacaktır. 

Ülke içerisinde diğer firma veya hizmet verenlerle rekabet etmeye çalışırken, aslında ülkeye girecek dövizi bloke etmek anlamına gelen bu davranışın öncelikli sebebi ise pazarlamadaki yetersizliklerdir. Daha çabuk kitle elde etmek isteyen pazarlamacıların, verimsiz yöntemlerinin, fiyat kırarak tolore edilmeye çalışılması, ben ve firmam nezdinde kabul edilebilir değildir.

Biz ülkemizdeki sağlık sisteminin kurulu gücünü en efektif ve karlı biçimde kullanılması için sağlık turizmi pazarlaması yapıyor ve yapılan kamusal yatırımların karşılığını görebilmesi için yurtdışındaki fiyatlara en yakın, yani yüksek fiyatlarla uluslararası sağlık pazarlaması yapıyoruz.

Ayrıca son zamanlarda yaşamakta olduğumuz enflasyon sorunu, yurtiçindeki maliyetleri de arttırıyor olduğundan, fiyat kırma yolu ile rekabet ettiğini düşünen işletmelerin aslında zarar etmesine sebep oluyor. Zira yurtdışına ihraç edilen mal ve hizmetlerin fiyatları artmak bir yana düşerken, yurtiçinde iki kata varan artışlar maalesef yaşanıyor.

Fiyat Kırarak Pazarlama Yapmak Ne İşe Yarıyor?

Fiyat kırarak pazarlama yapmak, kolay ve hızlı dönüşüm kaydedilen bir yöntemdir. Fiyat kıran hizmet veren veya işletme kar da edebilir. Ancak fiyat düşürme eyleminin doğası gereği, buradan edilecek kar daha düşük, ister istemez kalite de buna bağlı olarak düşük olacaktır. Bu durumda hizmet veya ürün alanın memnuniyet ölçeği azalır ve uzun vadede sektöre veya ürün grubunun geneline ilgi düşer. Sonuç olarak örneğin, sağlık turizmi faaliyetlerinde fiyat kırma ile birlikte gelmesi muhtemel kalite düşüşü, ülkemizde beğeni toplayan sağlık sektörünün, düşük nitelikli örnekleri ile kıyaslanmaya başlanmasına neden olabilir ki, bu ciddi bir ulusal sorundur.

Bunun yanında, pazarlama maliyetlerinden kurtulmak için yapılan fiyat indirimleri, doğrudan ülke ekonomisine zarar verir. Zira pazarlama faaliyetleri için katlanacağınız her birim maliyet ülke içinde yapılır ve bunun neticesinde istihdam ve vergi geliri elde edilir. Oysa örneğin; İngiltere’den gelecek hasta için yapacağınız indirim, dövizin İngiltere’de kalması anlamına gelir ki, bu durumda ülke ekonomisine girecek kaynakları bizzat sınırlamış olursunuz.

Bir iddiaya göre, fiyat indirerek daha fazla turisti ülkeye sokmak mümkün olabilir denmektedir. Göreceli olarak bu doğru olabilir ancak bunun garantisi yoktur. Nitelikli hizmet yanında yapacağınız nitelikli pazarlama ile yüksek fiyatlarla hizmet veya ürün satmanız da mümkündür. Bunu başarabilen hizmet verenler ve onlara bu noktada destek veren pazarlama firmaları mevcuttur. Eğer bu konuda bilgi almak isterseniz, uluslararası pazarlama yapan nitelikli firmalardan, firma olarak da destek alabilirsiniz.

Kaldı ki, örneğin İngiltere yönüne yapacağınız herhangi bir satış için fiyat kırmanıza gerek de yoktur. Yeterli kitleye erişebilmeniz halinde, öngördüğünüz fiyatlara kolaylıkla satış yapabilirsiniz. Zira bizdeki fiyatlar, kırılmamış halleriyle dahi, bu ülkelerden oldukça yukarıdadır.

Düşük Fiyat Soru İşaret Oluşturur

Düşük fiyatlara satılan hizmet ürünler hakkında hepimiz şüphe ederiz. Ülkemizde satılacak herhangi bir ürün veya hizmetin çok düşük fiyatlarla satılması, yabancılar için bir soru işaretidir. Ülkemiz örneğin; sağlık turizminde, Hindistan, Mısır ve Tunus gibi ülkelerle aynı ligde değildir. Türkiye’de Avrupa standartlarında hizmet verilir ve sağlık turizmi için ülkemizi seçen hastaların seçim nedenlerinden bir tanesi de budur. Eğer fiyatlarımızı bahsi geçen ülkeler seviyesine düşürürsek, ister istemez hastanın kafasında bu soru işaretine sebep oluruz.

İstihdam ve Vergi Geliri Düşüşüne Neden Olmayın

Ülkemizdeki istihdam problemi hepimizin malumudur. Bununla birlikte ülkenin dünyanın tüm ülkeleri gibi vergi gelirlerine ihtiyacı vardır. Nitelikli pazarlama yapmayıp, ülke içerisinde üretilen pazarlama hizmetleri yerine, fiyat kırarak yabancı kaynaklara reklam ücreti ödemek yerine, ülke içerisinde pazarlama giderleri yaparak, bu firmalara gelir sağlayabilir, bu sayede vergi ödenmesini sağlayabilir ve bu firmaların istihdam yaratmasına yardımcı olabilirsiniz. Harcayacağınız her kuruş, ülke içerisinde kalacağından, sizin kazanacağınız her birim döviz milli kasaya girecektir. Orta ve uzun vadede sizin gibi çalışan firmaların milli ekonomiye katkısı milyarca doları kolaylıkla bulabilir.

Milli Fayda Sağlayın

Bireysellik, maalesef çağımızın yaygın sorunudur. Elbette herkes öncelikle kendisi ve firması için iş ve işlemlerini sürdürür. Ancak belli ölçekte, sektörümüze ve ulusumuza faydalı olmayı düşünmek de son derece önemlidir. Pazarlama faaliyetleri ile global tanıtımları kolayca yapabildiğimiz günümüzde, ülkemize sağlık veya seyahat turizmi kapsamında gelecek turistlerin, daha iyi hizmetleri Avrupa ortalamasına yakın fiyatlarla satın almasını sağlayabiliriz. Bunun için yapmamız gereken nitelikli pazarlamadır ve bu mümkündür.

Her hangi bir miktarda kar etmek sizin için yeterli olabilir. Ülkemiz için ise mümkün olan en yüksek miktarda dövizi elde etmek ve mümkün olan en az miktarda bunları dışarıya harcamak stratejisi ile çalışmak gerekir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r