DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19452961,20%
İstanbul
29°

AÇIK

20:45

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ulusal Ürün Konseyleri Mersin’de bir araya geliyor
90 okunma

Ulusal Ürün Konseyleri Mersin’de bir araya geliyor

ABONE OL
23/06/2024 10:38
Ulusal Ürün Konseyleri Mersin’de bir araya geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım kanununa göre kurulan ve Tarım Bakanlığı görev alanında faaliyet gösteren Ulusal Ürün Konseyleri ilk defa bir araya geliyor. 28 Haziran’da Mersin’de gerçekleştirilecek buluşmada, 9 ürün konseyi başkanları ürün gruplarında sunumlar yapacak.

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün koordinesinde, Mersin Ticaret Borsası ev sahipliğinde ve Güvenilir Ürün Platformu işbirliği ile 5488 Sayılı Tarim Kanununa göre kurulan, Tarım ve Orman Bakanlığı görev alanında faaliyet gösteren Ürün Konseyleri Buluşması 28 Haziran’da Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın katılımı ile gerçekleşecek.

Türkiye’nin ulusal tarım politikalarının belirlenmesindeki en etkin kurumları olan ve tarım kanunu kapsamında kurulan Ulusal Hububat Konseyi, Ulusal Çay Konseyi, Ulusal Fındık Konseyi, Ulusal Süt Konseyi, Ulusal Turunçgil Konseyi, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, Ulusal Kırmızı Et Konseyi, Ulusal Pamuk Konseyi ve Ulusal Baklagil Konseyi başkanlarının sunum yapacağı buluşma bugüne dek düzenlenen ilk ortak konseyler toplantısı olacak. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Mersin Ticaret Borsası ve Güvenilir Ürün Platformu işbirliği ile düzenenecek etkinlikte konsey başkanlarının sunumları sonrası, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın bakanlığın güncel çalışmalarını paylaşması bekleniyor.

Ürün konseylerinin önemine değinen etkinliğin ev sahibi Mersin Ticaret Borsası ve Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Abdullah Özdemir; “Özellikle içerisinden geçtiğimiz son 3-4 yıllık süreçte pandemi, Rusya ve Ukrayna savaşı, başta kuraklık olmak üzere iklim değişikliği, ülkemiz coğrafyasında yaşanan gelişmeler tarım ve gıda sektörünün stratejik önemini açıkça göstermiştir. Ürün konseylerimiz oldukça zengin bir donanıma sahiptir, çünkü üreticiden tüccar, ihracatçı ve sanayicisine, araştırma enstitülerinden üniversitelere kadar her kesimi kapsamaktadır. Bu yapı ile ürün konseyleri, tarım politikalarımızın etki analizinin tespiti için en doğru adrestir. Ürün Konseylerinin kuruluş amacı ‘ulusal tarım politikaları çerçevesinde çalışmalar yapılması’ olarak Tarım Kanunu’nda belirtilmiştir. Bizler de bu süreçte daha aktif yer almak istiyoruz. Bugüne kadar Bakanlığımız nezdinde böylesi bir buluşma ilk kez gerçekleşiyor. Ana hedefimiz Bakanlığımızın son dönemde hayata geçirmeyi hedeflediği Tarımsal Üretimin Planlanması ve en son 2001 yılında gerçekleştirilen tarım sayımına katkı sunmaktır. diye konuştu.

Üreticiye teşekkür edilecek

Etkinlikte yer alacak Özkan Taşpınar (Ulusal Hububat Konseyi Başkanı),  Yusuf Ziya Alım (Ulusal Çay Konseyi Başkanı), Hamza Bölük (Ulusal Fındık Konseyi Başkanı), Hamit Can (Ulusal Süt Konseyi Başkanı), Atay İşimtekin (Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı), Dr.Mustafa Tan (Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı), Ahmet Hacıince (Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı), Bertan Balçık (Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı) ve Abdullah Özdemir (Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı) kendi ürün gruplarının güncel durumu ile ilgili sunumlar yapacak. Konsey sunumları ve ortak toplantı sonrası her konseyin önerisi ile en az iki kuruluşa ödül verilecek. Ödül alanların tarım bakanlığının desteklerinden yararlanan kuruluşlar olması hedefleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r