DOLAR 33,0776 0.15%
EURO 36,2631 0.5%
ALTIN 2.615,75-0,21
BITCOIN 2136306-0,26%
İstanbul
33°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

118 okunma

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi ‘Yeniden Birlikteyiz’ Temasıyla 16 Kasım’da Başlıyor

ABONE OL
10/05/2022 05:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyadan ve Türkiye’den ünlü uzman ve liderlerin konuşmacı olacağı Kongre’de 35 panelin yanı sıra 28 farklı başlıklarda eğitim programları da yer alacak.

Covid-19 salgını nedeniyle tarihte eşine pek rastlanmayan bir dönemden geçiyoruz. Salgının bulaşma riskini azaltmak ve salgını kontrol altına almak için alınan karantina önlemleriyle son iki yılda ekonomiye ve sosyal yaşama ilişkin tüm faaliyetler durduruldu. Üretim-tüketim dengesinde, tedarik zincirlerinde, iş hayatında, kısaca küresel ekonomide yaşanan bozulmalar karşısında hükümetler ve merkez bankalarının sağladığı destekler 25 trilyon doları buldu. Aşılama çalışmalarının belli bir aşamaya geldiği bugünlerde tüm dünyada normale dönüşün ne zaman olacağı merak ediliyor. Salgın koşulları, hızlanan dijitalleşme ve salgından bağımsız olsa da yaşanan iklim krizi ile bir arada düşünüldüğünde; sağlıktan, sosyal hayata, eğitim-öğretime; iş yapma yöntemlerinden, çalışma modellerine, üretimden tüketime, tasarruftan yatırım alışkanlıklarına kadar köklü bir değişimin yaşanacağı yeni bir döneme mi giriyoruz? Sermaye piyasalarının Türkiye ekonomisine, şirketlere, şehirlere ve bireylere sunduğu katma değere odaklanan Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği 16-17 Kasım 2021 tarihlerinde “Yeniden Birlikteyiz” temasıyla gerçekleştireceği Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde bu sorunun cevabını arayacak.

Dört ana tema çerçevesinde konular tartışılacak

Kongre’de; “Koronavirüs Sonrası Ekonomi ve Finansal Piyasalar”, “Sürdürülebilirlik”, “Dijital Dönüşüm ve Gelecek Senaryoları” ile “Yeni Nesil Girişimcilik ve Sermaye Piyasası Olanakları” olmak üzere dört ana konu tartışmaya açılacak.

Aşılanmaya rağmen riskin devam ettiği pandemi nedeniyle hibrit olarak gerçekleştirilecek Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin açılışı, 16 Kasım 2021 tarihinde gerçekleşecek. Fiziki olarak gerçekleştirilecek açılışın ardından Kongre kapsamında, iki gün boyunca online olarak 35 panelin yanı sıra 28 farklı başlıklarda eğitim programları gerçekleştirilecek. İki gün boyunca devam edecek panellerde dünyadan ve Türkiye’den ünlü uzmanlar, liderler ve iş insanları fikirlerini paylaşacak.

‘Pandemi sonrası ekonomi ve finansal piyasalar’ın geleceği masaya yatırılacak

Kongre’de; “Koronavirüs Sonrası Ekonomi ve Finansal Piyasalar” başlığında sekiz panel yapılacak. Panellerde pandemi sonrasındaki süreç iktisatçıların gözünden değerlendirilecek. Dünyayı etkisi altına alan pandeminin makro ekonomik görünüme etkileri konunun uzmanları tarafından tartışılacak. Çok yakında faaliyete geçecek olan İstanbul Finans Merkezi’ne yönelik son gelişmeler konuşulacak.  Davranışsal finans açısından yatırımcı davranışları da uzmanlar tarafından masaya yatırılacak.

Sürdürülebilirlik tüm yönleriyle ele alınacak

İklim krizinin büyüdüğü ve kaybedilecek zamanın kalmadığı bir dönemde küresel sistem çözüm arıyor. Paris İklim Anlaşması ile 2050 yılında karbon-nötr ekonomiye geçiş öngörülüyor. TSPB bu noktada gerçekleştireceği Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde ‘Sürdürülebilirlik’ konusunu 11 panelle tüm yönleriyle ele almayı hedefliyor. Sürdürülebilir kalkınma için yapılması gerekenler, sürdürülebilirlik yol haritası, yeşil ihraçlardaki başarı hikâyeleri, düşük karbonlu ekonomiye geçişin önemi gibi gündemdeki konularda politika yapıcılar ve uzmanlar sürdürülebilirlik kavramını geniş hatlarıyla tartışacak.

Hızlanan dijitalleşme ile ekonomi ve endüstrinin geleceği tartışılacak

Yeni dönemin getireceği değişimin bir başka itici gücü ise dijitalleşme. Pandemiyle hızlanan dijitalleşme, endüstrileri köklü değişime zorluyor. Dönüşümün önemine dikkat çekmeyi hedefleyen TSPB, ‘Dijital Dönüşüm ve Gelecek Senaryoları’ başlığında dokuz panel gerçekleştirileceği Kongre’de, dijitalleşmenin başta finans olmak üzere endüstrinin ve ekonominin geleceğini nasıl şekillendireceğini masaya yatıracak. Kripto borsalardaki işleyişler, dijital dönüşümde hukuki süreçler, yatırımcının dijital dönüşümü ve gelecek senaryoları gibi konularda uzmanlar fikirlerini ve gelecek tasarımlarını paylaşacak.  

Dijitalleşme ile gelen yeni nesil girişimcilik ekosistemi  

Çok yönlü değişimin yaşandığı günümüzde start-up veya inovatif girişimcilik olarak da anılan yeni nesil girişimcilik, ülkeler arası ve şirketler arası rekabeti yeniden şekillendiriyor. Her geçen gün yeni bir unicornun sahneye çıktığı Türkiye’de yeni nesil girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesinde sermaye piyasası olanaklarının daha etkin nasıl kullanılabileceği konusunu ana gündemlerinden biri haline getiren TSPB, 16-17 Kasım’da gerçekleştireceği Kongre’de bu konuya da geniş yer verecek. ‘Yeni Nesil Girişimcilik ve Sermaye Piyasası Olanakları’ başlığı altında gerçekleştirilecek yedi panelde, yeni nesil girişimciler, sermaye piyasaları uzmanları, akademisyenler konuyla ilgili deneyim ve fikirlerini paylaşacak.

James Rickards’tan ekonomi ve sermaye piyasalarına yönelik gelecek senaryoları…

Kongre’nin ana konuşmacılarından James Rickards, pandeminin finansal küresel ekonomilere etkisini ve sermaye piyasalarının geleceğini anlatacak. Finansal konularda haber yapan Strategic Intelligence Gazetesi’nin editörlerinden olan James Rickards Türkçeye çevrilen ‘Yeni Büyük Çöküş’ ve ‘Kur Savaşları’ gibi dünyada ses getiren kitapların da yazarı. Yatırım danışmanı, avukat, mucit ve ekonomi uzmanı olan Rickards; Financial Times, Evening Standard, The Telegraph, New York Times ve Washington Post gazetelerine de yazılar yazıyor. Rickards; Johns Hopkins Üniversitesi, Georgetown Üniversitesi, Trinity College Dublin, ABD Harp Akademisi, ABD Ulusal Savunma Üniversitesi ve İleri Düzey Uluslararası Çalışmalar Fakültesi’nde küreselleşme ve finans konularında misafir öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Risk konusunda Uygulamalı Fizik Laboratuvarı ve Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’nda makale sunumları gerçekleştiren James Rickards, sermaye piyasaları konusunda danışmanlık da yapıyor.

Sürdürülebilirliği dünyaca ünlü sürdürülebilir kalkınma lideri anlatacak

Kongre ana konuşmacılardan biri olan Prof. Dr. Jeffrey D. Sachs, sürdürülebilir kalkınma konusunda katılımcılara ilham verecek.  ‘Sürdürülebilir Kalkınma Çağı’ kitabının da yazarı olan Sachs, 2002’den 2016’ya kadar Dünya Enstitüsü’nde ve Columbia Üniversitesi’nde, Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Direktörlüğünü yürüttü. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı Başkanı ve Lancet Covid-19 Komisyonu Başkanı olan Sachs lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini aldığı Harvard Üniversitesi’nde yirmi yıldan fazla bir süre profesör olarak çalıştı. Birçok kitabı en çok satanlar arasında olan Sachs, Time dergisinin iki kez en etkili 100 dünya liderinden biri olarak seçildi. Prof. Dr. Jeffrey D. Sachs The Economist dergisi tarafından da yaşayan en etkili üç ekonomist arasında gösterildi.

Kongreye katılım ücretsiz

T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi ile Sermaye Piyasası Kurulu’nun desteklediği, Borsa İstanbul A.Ş., İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.’nin ana sponsor olduğu Kongre kapsamında düzenlenecek panel ve eğitimler tüm katılımcılara açık olup, kayıtlar Kongre web sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde yapılabiliyor. Kongreyle ilgili detaylı bilgilere https://www.sermayepiyasalarikongresi.org.tr/ adresinden ulaşılabiliyor.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r