DOLAR 32,8304 0.03%
EURO 35,6360 -0.01%
ALTIN 2.528,31-0,64
BITCOIN 21681200,20%
İstanbul
29°

AÇIK

03:57

İMSAK'A KALAN SÜRE

88 okunma

Türkiye İMSAD, Yeşil Mutabakat’a hazırlık için üyelerine özel eğitim programı başlattı

ABONE OL
03/07/2022 19:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İMSAD Çevre Dostu Malzeme Komitesi’nin, iki aşamalı planladığı “Yeşil Mutabakat’a Hazırlık Eğitimleri”nin ilk ayağında, Yeşil Mutabakat kapsamında öne çıkan konular 5 başlık altında ele alındı. Sonbaharda gerçekleşecek ikinci aşamada ise ‘AB Sınırda Karbon Vergisi’ ile ilgili uygulama eğitimi yapılacak.  

Türkiye İMSAD Çevre Dostu Malzeme Komitesi’nin, 2020-2021 yılı çalışmaları kapsamında Yeşil Mutabakat’a hazırlık amacıyla hayata geçirdiği iki aşamalı eğitim programının birinci aşaması 3 Haziran 2021’de başlayıp 1 Temmuz 2021’de tamamlandı. Eğitim kapsamında, sınırda karbon vergisinin dayandırılabileceği ‘Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri’, ‘Yaşam Döngüsü Analizi’, ‘Çevresel Ürün Beyanı’, ‘Kurumsal Karbon Ayak İzi’ konularında Türkiye İMSAD üyelerinin bilgilerinin tazelenmesi ve yeni gelişmelerden haberdar olmaları hedeflendi.

Birinci aşamanın ilk eğitimi ‘Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri’ başlığı altında 3 Haziran’da gerçekleşti. ERKE firmasından Başak Erik, yapı malzemelerinde kullanılan ürün sürdürülebilirliği sertifikaları ile bu sertifikaların amaç ve kapsamını anlattı.

10 Haziran tarihli ‘Yaşam Döngüsü Analizi (LCA)’ başlıklı ikinci eğitimde, yine ERKE firmasından Sezenay Arslan malzeme yaşam döngüsü analizinin amacı ve kapsamı ile ürün karbon ayak izi hakkında bilgi paylaştı.

17 Haziran’daki ‘Çevresel Ürün Beyanları (EPD) I’ başlıklı üçüncü eğitimde METSİMS firmasından Dr. Hüdai Kara, EPD belgelerinin hazırlanması, nasıl okunacağı, nasıl bir bilgi içerdiğinin yanı sıra, EPD’ler açısından ürün karbon ayak izi ve diğer etkilerini ele aldı.

24 Haziran tarihinde gerçekleşen dördüncü eğitim için yine METSİMS firmasından Dr. Hüdai Kara ‘Çevresel Ürün Beyanları (EPD) II’ başlıklı eğitimde EPD belgelerinin kullanımı, getirdiği fırsatlar, Dijital EPD kavramı, EPD ile Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) entegrasyonu ve EPD’ler ile Yeşil Mutabakat bağlantısını masaya yatırdı.

İlk aşamanın son eğitimi ise 1 Temmuz’da Altensis firmasından Emre Ilıcalı ve Berkay Somalı’nın sunumuyla gerçekleşti. ‘Kurumsal Karbon Ayak İzi’ başlıklı eğitimde ISO 14064 ve Greenhouse Gas Protocol’e uygun olarak kurumsal karbon ayak izi hesaplaması ve raporlaması yapabilen Quickcarbon yazılımı hakkındaki detaylar katılımcılarla paylaşıldı.

Türkiye İMSAD üyesi sanayicilerin ve üye dernek üyelerinin ilgiyle takip ettiği 5 eğitim toplantısında, katılımcıların soruları konuşmacılar tarafından yanıtlanarak her eğitimde gerçekleşen online oylamalar ile sektörün Yeşil Mutabakat ile ilgili durum tespitleri yapıldı. “Yeşil Mutabakat’a Hazırlık Eğitimleri”nin sonbaharda yapılması planlanan ikinci aşamasında ise önümüzdeki dönemde yoğun bir şekilde odaklanılması gerekecek ‘AB Sınırda Karbon Vergisi’ konusunda, uzmanların vereceği uygulama eğitimleri ile yol haritalarının belirlenmesi hedefleniyor.

Türkiye İMSAD Hakkında

Kuruluşundan bu yana geçen 37 yılda, Türk inşaat sanayisini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olan Türkiye İMSAD, 87 sanayici firma, 53 sektör derneği ve 3 üniversite üyesiyle, pazarda 32 binden fazla noktaya etkin bir şekilde ulaşmaktadır. Sürdürülebilir büyüme için yurt içinde ve yurt dışında iş birlikleri geliştiren Türkiye İMSAD, iç pazardaki gelişmeleri yakından izlemekte ve ihracatta ulaşılan başarının artarak sürdürülebilmesi için, dış pazarları yakından takip etmektedir. Türkiye İMSAD, inşaat sektörünün çok önemli grupları olan 35 farklı alt sektörü temsil etmektedir. 2011 yılında Brüksel, 2015 yılında ise Kamerun temsilciliğini kuran, sektörel projeler yürüten, raporlar yayınlayan Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı birçok projeye de liderlik etmektedir. 2018 yılından bu yana buildingSMART Türkiye şubesine ev sahipliği yapmaktadır.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r