DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21992293,50%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

610 okunma

“Türkiye Girişimci Buluşması”na “Metaverse’te İş ve Girişimcilik Fırsatları” Damga Vurdu

ABONE OL
29/11/2022 17:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Girişimci İş İnsanları Vakfı (GİV) tarafından Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, “Türkiye Girişimci Buluşması” ile “9. GİV Girişimcilik Ödülleri” geçen hafta yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen zirvenin açılışına video mesaj gönderdi. GİV Genel Başkanı Mehmet Koç ve protokolün açılış konuşmalarını yaptığı, “Fikirden Girişime” sloganlı buluşmada paneller, B2B görüşmeler gerçekleştirildi. İş ve sanayi dünyasından temsilciler, akademisyenler, kamu kurum yetkilileri girişimcilerle bir araya geldi. 9. GİV Girişimcilik Ödülleri töreninde 10 kategoride 14 ödül dağıtılırken Proje Fikir Ödülleri ve İş Planı Ödülleri kapsamında girişimci gençlere toplam 400 bin lira değerinde ödül takdim edildi.

Basın/Yayın/Medya” kategorisindeki ödül, BENGÜ TÜRK TV Teknoloji ve Gelecek Programı Yapımcısı ve Moderatörü, Dijital Biz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Vatansever’e verildi.

Türkiye Girişimci Buluşması’nda, 2 gün boyunca süren 7 oturumda girişimcilik farklı başlıklarda masaya yatırıldı. “Metaverse’te İş ve Girişimcilik Fırsatları” panelinin moderatörlüğünü, aynı zamanda Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı Şenol Vatansever üstlendi. Panelde Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat KırıkMULTIVERSERA Teknoloji Yatırımları A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Sefa Karcıoğlu ile Blokzincir ve Kripto Varlık Derneği Başkanı Avukat Oğuz Evren Kılıç konuşma yaptı.

“Yerli Metaverse’ü geliştirmeyi hedefliyoruz”

BİDER Başkanı Şenol Vatansever, Metaverse’te tüketicilerin sosyal, eğlence, oyun, seyahat ve alışveriş gibi aktivitelere ilgi duyduğunu söyledi. Şirketlerin ise pazarlama kampanyası ve girişimleri, çalışanlar için öğrenme ve gelişim, toplantılar, etkinlikler ve konferanslar, ürün tasarımı ve dijital eşleştirme gibi uygulamaları kullandığını aktaran Vatansever, “Metaverse alanında 2022’nin ilk 5 ayında 120 milyar dolar yatırım yapıldı. 2021 yılında ise yatırım tutarı sadece 57 milyar dolardı. Bu yatırımlar büyük teknoloji şirketleri, risk ve özel sermayeleri tarafından gerçekleştirildi.” dedi.

Metaverse’ün potansiyel ekonomik değerinin 2030 yılında 5 trilyon dolar olmasının beklendiğinin McKinsey raporunda belirtildiğine dikkati çeken Vatansever, şunları kaydetti: “Oyuna 108-125 milyar dolar, pazarlamaya 144-206 milyar dolar, akademik sanal eğitime 180-270 milyar dolar, e-ticarete ise 2-2,6 trilyon dolar büyüklüğünde potansiyel etkisi olacağı tahmin ediliyor. Raporda yer alan anket sonucunda, Metaverse’ü benimseyen şirketlerin oranı ise %57 ve günlük aktivitelerini Metaverse’te geçirme heyecanı olan tüketicilerin oranı %59 olarak ortaya çıkmış. Metaverse’te hemen hemen tüm sektörler ve girişimler için fırsatlar var. Şirketler ve kurumlar Metaverse’te kendileri için ne gibi fırsat alanları olabileceğini danışmak üzere her zaman bizimle iletişime geçebilirler. Türkiye’nin bu alanda üretici olması için gerekli çalışmaları yapmaya başladık. Yönetim Kurulu Başkanı olduğum MULTIVERSERA Teknoloji Yatırımları olarak Türk Alman Üniversitesi ile Metaverse alanında Ar-Ge iş birliği yapıyoruz. Globale açacağımız yerli Metaverse’ü geliştirmeyi hedefliyoruz. Nihai olarak da hedefimiz gerçek dünyada 5 duyumuzu kullanarak hologramlarımız ile yer alabilmek. Bu gerçekleştiğinde ulaşım ve turizm sektörü başta olmak üzere her sektörü ve her ülkeyi etkileyecek.”

“Metaverse’te olmazsak fırsatları kaçırabiliriz”

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, Metaverse’ün sosyal medya ve internetin çok ötesinde bir yapı olduğuna değindi. Bunun içerisinde arttırılmış, karma ve sanal gerçeklik olacağının altını çizen Kırık, “Bugün nasıl e-ticaret sitelerinde alışveriş gerçekleştiriyorsak aynı durumun Metaverse platformlarında da var olacağını söyleyebilmek mümkün. Çünkü artık yeni bir ekosistem var. Bu ekosistem içerisinde Türkiye’nin de var olması gerekiyor. Neden Metaverse’te olmak zorundayız? Metaverse’te olmazsak fırsatları kaçırabiliriz. Çünkü gerek iş dünyasında gerek sağlıkta gerek ekonomide gerek kültürde, sanatta gerekse de eğitimde Metaverse’ün etkilerini göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Zamanında nasıl şirketler yalnızca fiziksel olarak satış yapıyorsa, sosyal medya ve e-ticaret siteleri çıktıktan sonra bir dönüşüm yaşadılarsa şimdi de Metaverse’te olmaları elzem.” diyen Doç. Dr. Kırık, şu önerilerde bulundu: “Eğer şirketler giriş için geç kalırlarsa ciddi kayıplarla karşı karşıya kalabilir. Ancak hemen Metaverse’ye girmek, ön bir araştırma yapmadan dahil olmak da doğru değil. İnternette yaptığımız birçok işlemi ve ötesini artık avatarlarımız aracılığıyla Metaverse’te yapabileceğiz. Şimdi bu alanda çok fazla proje var. Bunların bazılarının dolandırıcılık amacıyla kurulduğunu görebiliyoruz. Bu nedenle ciddi bir araştırma yapılmadan şirketlerin bu alana girmesi doğru değil. Projelerin devlet destekli olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle Türkiye açısından bu son derece önemli.”

“Şirketleri Metaverse’te tek başlarına bırakmıyoruz”

MULTIVERSERA Teknoloji Yatırımları Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Sefa Karcıoğlu ise Metaverse’te girişimcilerin, kişisel verilere, özel hayatın gizliliğine, marka ve telif hakkı ile ilgili düzenlemelere uygun davranması gerektiğini anlattı. Aksi halde olası bir davada, beklediği gelirin çok daha fazlasını tazminat olarak ödemek zorunda kalabileceklerini vurgulayan Karcıoğlu, girişimcilerin, fikirlerini yatırımcı ya da bir başkası ile paylaşmadan önce mutlaka bir gizlilik sözleşmesi imzalatmasını, her görüştüğüne tüm ayrıntıları ile proje açıklanmamasını tavsiye etti.

Avukat Karcıoğlu, bir projenin uygulanması sürecine ilişkin şunları söyledi: “Projenin hayata geçmesi için sermaye veren kişinin haklarının yanında, işin ve projenin yapısına uygun, fikir ve emek sahibinin de haklarını koruyan, adil ve ileride doğacak olası uyuşmazlıkların çözümünü içeren bir ortaklık sözleşmesi, şirket esas sözleşme ve rekabet sözleşmelerinin yapılması için, tecrübeli bir avukattan danışmanlık hizmeti alınmalı, projenin geleceği hukuki zeminde sağlama alınmalı. MULTIVERSERA Teknoloji Yatırımları olarak şirketleri ve kurumları Metaverse’te tek başlarına bırakmıyoruz, onlara ihtiyaç duyabilecekleri her konuda danışmanlık ve projelendirme desteği veriyoruz. Hedef kitlelerinin hangi Metaverse’lerde yer aldığının tespitinden başlayıp gerekli tüm entegrasyonlarla beraber anahtar teslimi projeye kadar yanlarında yer alıyoruz.”

“Metaverse, ülkemizin öncüsü olması gereken yeni bir trend”

Blokzincir ve Kripto Varlık Derneği Başkanı Avukat Oğuz Evren Kılıç da Metaverse’ün mutlaka regülasyonla düzenlenmesi gereken bir alan olduğunu söyledi. Metaverse üzerinde gayrimenkul satımı gibi gösterilen bazı uygulamalarla kullanıcılarda gayrimenkul satın alıyormuş algısı yaratıldığını ifade eden Kılıç, şu uyarılarda bulundu: “İnsanların mağdur edilmemesi için bu hususta mutlaka düzenlemeler yapılmalı. Metaverse, gerek kamu gerek özel sektöründe büyük imkanlar sunuyor. Hukuk eğitiminde kurgusal duruşma ve benzeri pratik eğitimlerle kullanılabilecek olan Metaverse, yargılamaların uzaktan yapılabilir hale getirilmesini de daha etkinleştirecek. Ayrıca hukuk alanında faaliyet gösteren kurum ve şirketler arasında gerçek zamanlı ve etkileşimli eğitim, iletişim ve operasyon imkanları sunacak. Metaverse, ülkemizin öncüsü olması gereken yeni bir trend. Ülkemizim bu alanda küresel bir öncü olması için bu alanın ilk yasal düzenleyicilerinden de olması gerekiyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r