DOLAR 33,0811 0.15%
EURO 36,2339 0.44%
ALTIN 2.613,86-0,29
BITCOIN 2136616-0,75%
İstanbul
33°

AÇIK

03:44

İMSAK'A KALAN SÜRE

125 okunma

TÜRK UÇURTMA TAKIMI HİNDİSTAN’DA

ABONE OL
04/07/2022 02:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 7 AYRI ŞEHİRDE, 7 AYRI ULUSLARARASI UÇURTMA FESTİVALİNDE ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK

İstanbul Uçurtmacılar Derneği başkanı ve Türk Uçurtma Takımı Kaptanı Mehmet Naci Aköz katıldığı çok sayıdaki uluslararası uçurtma festivallerinde Türkiye’yi temsil ediyor.

08-13 Ocak 2022 tarihlerinde Hindistan’ın Ahmedabad Eyaleti Hükümeti Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen Uluslararası Uçurtma Festivali kapsamında 7 ayrı şehirde düzenlenecek uluslararası uçurtma festivallerine Türkiye adına katılacak olan Türk Uçurtma Takımı uçurtma gösterileri ve uçurtma atölyeleri gerçekleştirecek.

İstanbul Uçurtma Müzesi koleksiyonunda bulunan 15 uçurtma ile festivale katılacak olan Türk Uçurtma Takımının uçuracağı uçurtmalardan biri de; dünyanın en büyük 5. bayrak uçurtması olarak kabul edilen 10x 6 metre ölçülerindeki bayrak uçurtma.

Türk Uçurtma Takımı kaptanı Mehmet Naci Aköz ve takım üyelerinden Mehmet Burak Üçay’ın katılacağı festivalde gerçekleştirilecek uçurtma atölyelerinde ise Türk Uçurtma Kültürünün uçurtma modellerinin uygulamalı eğitimler verilecek.

Türk uçurtma takımı kaptanı ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Aköz, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi;

“Sokak oyunları kültürümüzün tek canlı oyuncağı olarak bildiğimiz uçurtma, dünyadaki pek çok ülkede farklı tarihlerde dev uluslararası uçurtma festivalleriyle kutlanıyor.

Bizde Türkiye’nin tek resmi uçurtma kurumu olarak bu festivallere katılarak ülkemizi temsil etmeye çalışıyoruz.

Daha önce 4. Kez gittiğimiz Hindistan’da Udaipur, Jaipur, Ahmedabad, Teleangana-Haydarabad, Mahabubnagar festivallerine katılmış ve ülkemizi gururla temsil etmiştik. Bu sefer 08-13 Ocaktarihleri arasında Hindistan’ın Ahmedabad eyaleti merkezindeki festival dışında yine bu eyalete bağlı Surat, Kevadiya, Vadodara, Rajkot, Kutch ve White Rann şehirlerinde düzenlenecek festivallere katılacağız.

Türk Uçurtma Takımı olarakHindistan’a 15 değişik uçurtma götürüyoruz. İçlerinde oldukça özel uçurtmalarımız var, bunlardan bir tanesi 60 metrekarelik dev Türk Bayrağı uçurtma, bir diğeri ise 150 tane Türk Bayrağı uçurtmadan oluşan ve tek ipte uçurulan 240 metrelik tren uçurtma, bir diğeri ise Türkiye’nin en büyük uçurtması olan 100 m2’lik (10×10) devasa vatoz balığı uçurtma.

Bunların dışında çeşitli boylarda ve karakterlerde ilginç uçurtmalarımızı da uçurma imkanı bulacağımızı umuyoruz.

Gittiğimiz her ülkede dev boyutu ile havalarda süzülen Türk Bayrağı uçurtma herkesin ilgisini çekiyor ve pek çok uluslararası TV kanallarında haberimiz yapılıyor, Haydarabad ve diğer şehirlerde de aynı ilgi ve alakayı göreceğimizi düşünüyoruz.

Ayrıca, her festivalde olduğu gibi bu festivalde de yapacağımız uçurtma atölyelerindeHintdistan’lı çocuklara Türk Bayraklı uçurtmalar yaptırarak ülkemizin tanıtımını en üst düzeyde gerçekleştirdiğimize inanıyoruz.

Ülkemize dönüşte de farklı ülkelere ait onlarca uçurtma ve uçurtma ile ilgili ürünler getirerek ülkemizdeki tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden birisi olan “İstanbul Uçurtma Müzesi” koleksiyonuna katkılarda bulunmak istiyoruz, bu nedenle festivale katılan tüm ülkelerin uçurtma takımları ile sıkı bir iletişim halinde olacağız”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r