DOLAR 32,9149 -0.4%
EURO 35,8950 -0.17%
ALTIN 2.532,79-0,70
BITCOIN 22232220,27%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

TGTV  Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Mehmet Yıldız, Doğu Türkistan Maarif Derneği Yönetim Kurulu  Başkanı Hidayet Oğuzhan’ı ziyaret etti. Yıldız’a, TGTV İcra Kurulu üyeleri Abdulkadir Yazıcı, Metin Uçar ve Hikmet Yıldırım eşlik etti.

TGTV Başkanı, TGTV’nin üyelerine karşı sorumluluklarını yerine getirmeyi sürdüreceğini söyledi. Yeni yılın ilk ziyaretini Doğu Türkistan Maarif Derneğine yapmalarının özel bir anlamı olduğuna değinen Yıldız, Doğu Türkistan meselesine kendimizden başlayarak önem verilmesini ve gündemde tutulmasının gerektiğinin altını çizdi. TGTV başkanı ziyaretten sonra bir açıklama yaptı.

Doğu Türkistan Maarif Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Oğuzhan, Doğu Türkistan’ın, Osmanlıya tabi olan, mavi hilalin doğudaki en uç bölgesi ve islam toprağı olduğunu hatırlattı. Doğu Türkistan’ın da bir gönül coğrafyası olduğuna değinen Oğuzhan, Türkiye’ye coğrafya olarak en uzak, ama tarihi, dini ve milli bağları ile en yakın beldenin Doğu Türkistan olduğunu söyledi.

Türkiye’nin güçlü olduğunu ve Doğu Türkistan meselesinde de sözünün ağırlığını hissettireceğine inançlarının tam olduğunu aktaran Oğuzhan, Doğu Türkistanlılar, Türkiye’yi vatan bilmişler ve gelecek nesillerini bu mübarek topraklar üzerinde ezan sesleri ve kardeşlik bağları ile yetiştirdiklerini aktararak Uygur topluluğu adına, Türkiye’ye teşekkür ettiklerini ifade etti.    

 TGTV yönetim ve icra kurulu başkanı Yıldız, dünyanın, Doğu Türkistan meselesinde, Çin tarafından yapılan, tarihin en büyük sistematik zulmüne şahitlik ettiğini, TGTV’nin bir çatı kuruluş olarak bu zulmü her platformda hatırlatmasının insani ve İslami bir görev olduğunu söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r