DOLAR 32,9257 -0.45%
EURO 35,8606 -0.3%
ALTIN 2.535,37-0,60
BITCOIN 22379230,43%
İstanbul
31°

AÇIK

03:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

TGTV ÖNCÜLÜĞÜNDE, “MÜLTECİ ALGISI ÇALIŞMA GRUBU” TOPLANTISI YAPILDI
278 okunma

TGTV ÖNCÜLÜĞÜNDE, “MÜLTECİ ALGISI ÇALIŞMA GRUBU” TOPLANTISI YAPILDI

ABONE OL
14/12/2022 20:51
TGTV ÖNCÜLÜĞÜNDE, “MÜLTECİ ALGISI ÇALIŞMA GRUBU” TOPLANTISI YAPILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Mülteci Algısı Çalışma Grubu” toplantısı, TGTV öncülüğünde 13 Aralık 2022 Salı Saat 10.00’da TGTV genel merkezinde yapıldı. TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Mehmet Yıldız ve  TGTV  İcra Kurulu üyesi, Orhan Demir’in yönetiminde yapılan toplantıya, mülteciler ile ilgili hizmet yapan TGTV ve İDSB üyesi gönüllü kuruluşların yöneticileri ve temsilcileri katıldı. TGTV  İcra Kurulu üyesi Metin Uçar, müzakere öncesinde TGTV’nin başlattığı  GİP (Gönüllü Teşekküller Arası İş Birliği Programı) hakkında katılımcılara bilgi verdi. 

Toplumdaki mülteci algısı konusunda yapılabilecekler hakkında 28- 30 Ekim 2022 tarihinde yapılan Gönüllü Teşekküller Zirvesi  sonuç raporu değerlendirildi. TGTV’nin teklif ettiği; “Mülteci Danışma Kurulu”, “Mülteci STK Ziyaret Programı” ve “Sosyal Medyada Mülteci Algısı Çalışması” programları müzakereye edildi.
Mülteci algısının, Türkiye’nin gündemine yeni giren bir mesele olduğu ve maksatlı olarak siyasallaştırıldığına değinildi. 

Mülteciler hakkında ortaya atılan ve üretilen bilgi ve belgelerin, sağlamasının yapılabileceği bir platformun bulunmadığı, özellikle sosyal medya üzerinden yaymaya çalışılan olumsuz mülteci algısına karşı, etkili bir bilgilendirme yapılamadığı değerlendirilmesinde bulunuldu.
Ülkemizde bulunan mültecilerin, kendileri üzerinde yapılan manipülasyonları engelleyecek imkanlarının olmadığı, bu konuda Türkiyeli STK’ların iş birliği yapmalarına ihtiyaç olduğu savunuldu.

Türkiye’de mülteci problemleri üzerinden toplumda huzursuzluk çıkarmak isteyenlerin olduğu ve seçim mahallindeki sosyal yapımız üzerinden bir takım hesaplar peşinde olanlara karşı dikkatli olunması gerektiği öne sürüldü.

Mülteci algısının, aklı selim ile yönetilmesinin önemine dikkat çekilen toplantıda, gönüllü teşekküllerin iş birliği içinde, mülteciler hakkında doğru bilgi ve veri üretmek üzere “mülteci danışma kurulu”  teklif edildi.

 Ayrıca, mülteci STK ziyaret programı kapsamında, tespit edilen kuruluşların ziyaret edilerek temas sağlanması hususu da önemli bir başlık olarak not edildi.
Gönüllü teşekküllerin, kurumsal çabalarının yanında kendi üye ve gönüllülerine, yakınlarındaki mülteci ailelerle komşuluk, arkadaşlık ilişkilerini canlandırmaya yönelik adım atmalarını sağlayacak tavsiyeler yapmaları hususuna dikkat çekildi.
Kamu ve gönüllü kuruluşların, mülteci faaliyetlerinde eşgüdüm içinde olmalarının da bir ihtiyaç olduğu ve yapılacak temaslarla karşılıklı bilgi akışının sağlanmasının gereği üzerinde duruldu.

Mülteci algısı meselesinde iş birliğinin genişletilmesi için daha fazla kurumunun destek vermesine ihtiyaç olduğu görüldü. Bu alanda başlayan öncü çalışmalar olduğu, bunlardan da istifade edilerek daha güçlü ve yaygın bir algı çalışması yapılmasında fikir birliği oluştu.

TGTV öncülüğünde yapılan “Mülteci Algısı Çalışma Grubu” toplantısı sonunda “Mülteci Danışma Kurulu Programı” ve “Mülteci STK’larla Tanışma Ziyaretleri Programı” olmak üzere iki alanda ön çalışma yapılması konusunda prensip kararı alındı.
Toplantı kapanış konuşmasında, TGTV Din Eğitimi Çalışma Grubu Yöneticisi Orhan Demir, gönüllü kuruluşların temsilcilerine, ortak irade göstermek üzere toplantıya katıldıkları için teşekkür etti. 

TGTV Başkanı Mehmet Yıldız da gönüllü kuruluşların, toplumumuzun ortak meselelerinde bir araya gelerek iş birliği içine girmelerinin özlenen bir tablo olduğunu, yapılan bu toplantıların ülkemiz ve İslam dünyası için önemli olduğunu söyledi. 

Mülteci Algısı Çalışma Grubu toplantısı aile fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r