DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21996983,43%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

97 okunma

Tesadüf yok Tevafuk vardır

ABONE OL
11/02/2023 21:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL

          Tasadüf en basit anlamıyla rastlaşma tevafuk ise bir irade tarafından rastlaştırılma anlamına gelmektedir. Tesadüfler amaçsız ve şuursuz tevafuklar bir amaca yöneliktir.

          Eminim herkesin başından geçen ilginç tesadüfler veya tevafuklar vardır.
Ben hiç bir şeyin tesadüf olmadığına inananlardanım. Dilimizde kullandığımız birçok kelime vardır ki mânasını kesinlikle bildiğimizden kullanıyoruz değiliz. Kimi kelimeleri aslında ifade ettiği mânanın aksine bir niyetle kullanmaktayız. Sözünü edeceğimiz (tesadüf) kelimesi de bunlardan biridir.
Tesadüfte şuursuzluk, hesapsızlık ve başıboşluk vardır.Şu hâdise tesadüfen şöyle oldu, bu hâdise tesadüfen böyle oldu gibi. Bunu söyleyen zâta sorsanız, Siz kâinatta başıboşluk olduğunu kabul edebiliyor musunuz? Hadiseler, vak’alar başıboşluktan mı zuhur ediyor, yoksa hepsinde ince bir hikmet, kesin bir maksat mı vardır? Muhatabımız hemen diyecektir ki asla, kâinatta başıboşluk yoktur. Her hâdisenin altında bilmediğimiz nice hikmet ve maslahatlar vardır. Öyle ise hikmetsizlik ve başıboşluk mânasına gelen tesadüfü neden kullanıyorsunuz?  Canım, ne bileyim herkes kullanıyor, ben de kullanıyorum. Alışmışız bir defa.Bir âyeti kerîme bizlere ışık tutuyor,Denizde, karada ne cereyan ediyorsa, Allah’ın ilmi dâhilinde cereyan ediyor.Bir yaprak düşmez ki Allah’ın ilmi dâhilinde olmasın.” (En’am suresi 59. Ayet)”

        Anlaşılan, tesadüfî sandığımız kâinat hâdiselerinin hiçbirinde tesadüf yoktur. Bir yaprağın düşüşünde dahi. Ya ne vardır? Tevafuk. Muvafık olmak, münasip düşerek cereyan etmek, bir İlâhî maksat, bir İlâhî hikmet için cereyan etmiş olmak.Bunun içindir ki kelimeleri yanlış mânada kullanmak istemeyenler tesadüfü terk eder, tevafuku tercih ederler. Tevafuken böyle oldu, tevafuken şöyle cereyan etti, diyerek her hâdisenin altında bir İlâhî hikmet, Rabbanî maksat ararlar. Yaratandan alâkasını kesmek gibi bir dalgınlığa düşmezler.İnsan, tesadüfen iyi kötü iş yapabilir.Tevafuk,uyma uygun gelme demektir.İnsan sevmediği biriyle karşılaşınca,tevafuk etti demek tuhaf olur.Hiçbir dini kitapta raslantı anlamındaki tesadüf yerine tevafuk kullanmak gerekir diye yazmaz.Tesadüf yerine tevafuk,nakli değil de,aklı esas alanların uydurduğu bir bid’attir.Tesadüfen Ali beyle karşılaştım demek ve tesadüf kelimesini böyle yerlerde kullanmak caizdir.Bu alem tesadüfen olmuştur demek caiz olmaz.Çünkü her şeyi yaratan Allahü tealadır.Bu ikisini karıştırmamaktır.Allah’a emanet olunuz Şairin dediği gibi

Aç kapılarını ey mutluluk

  Hüzünden yana miladım doldu.

  Tesadüf değil

  Artık,

  Tevafuk zamanı..    Selam,sevgi ve dua ile

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r