DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19765523,36%
İstanbul
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Suudi müteahhitler yol ve geri dönüşüm projeleri için Türk müteahhitlerle buluştu
27 okunma

Suudi müteahhitler yol ve geri dönüşüm projeleri için Türk müteahhitlerle buluştu

ABONE OL
08/07/2024 15:53
Suudi müteahhitler yol ve geri dönüşüm projeleri için Türk müteahhitlerle buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk müteahhitlik firmaları, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) organizasyonunda Suudi müteahhitlik firmalarıyla bir araya geldi. Dünyanın en büyük inşaat pazarı olmaya hazırlanan Suudi Arabistan’da önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan projeler ve işbirliği fırsatları ‘Türkiye – Suudi Arabistan İnşaat Forumu’nda değerlendirildi. Forum sırasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Dünyanın en büyük inşaat pazarı olmaya hazırlanan Suudi Arabistan’ın kamu ve özel sektör temsilcileri, yol, atık yönetimi ve geri dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi için Türk müteahhitler ile bir araya geldi. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) organizasyonunda İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye-Suudi Arabistan İnşaat Forumu’nda, yol ve geri dönüşüm projelerinde uzmanlaşan 35 Türk müteahhitlik firmasının temsilcileri, bu konularda işbirliği için gelen 23 Suudi firma temsilcileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdiler.

Her iki ülkenin kamu temsilcileri ve müteahhitlik firmaları yetkilerinin katılımıyla gerçekleştirilen forumun kapanış konuşmalarını Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut (MOMRAH) Bakanı Majed bin Abdullah Al-Hogail, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren ve Suudi Müteahhitler İdaresi Başkanı Zakariya Al-Abdulqader gerçekleştirdi.

Yol ve geri dönüşüm için 60,5 milyar dolarlık bütçe

Forum kapsamında Suudi yetkililer ülkede yapılması planlanan projeler hakkında bilgi verdiler. Verilen bilgilere göre; Suudi Arabistan’da Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanlığı’nın yürüteceği yol, atık yönetimi ve geri dönüşüm projelerine de gelecek 5 yılda 60,5 milyar dolarlık bütçe ayırılması hedefleniyor. 2026 yılına kadar gerçekleştireceği inşaat projeleri için ise 281 milyar dolarlık bütçe ayıracak. Vizyon 2030 kapsamındaki Neom, Kral Salman Enerji Parkı, Qiddiya, Kızıl Deniz Global gibi mega projelere toplamda ise 1,2 trilyon dolarlık bütçe ayrılması planlanıyor.

Türk müteahhitlere Vizyon 2030 daveti

Forumun kapanışında konuşan Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut (MOMRAH) Bakanı Majed bin Abdullah Al-Hogail, Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 projelerinden bahsederek, Türk firmalarını bu projelerde görmek istediklerini vurguladı. Gerçekleştirilen forumun iki ülke arasındaki süregelen ilişkileri daha da ileri taşıyacağına işaret eden Al-Hogail, karşılıklı gerçekleşen ziyaretlerin daha fazla somut işbirliğine dönüşeceğine inandığını söyledi.

Müteahhitlik ilişkileri hızla gelişiyor

Gerçekleştirilen forumun müteahhitler için mevcut işbirliğini ve iki ülke arasındaki işbirliğini  daha ileri taşımak adına büyük bir fırsat sunduğunu kaydeden Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ise iki ülke arasındaki ticaretin bu yıl rekor seviyeye çıkmasının beklendiğini belirtti. Müteahhitlik hizmetleri alanındaki ilişkilerin de hızla geliştiğini aktaran Tuzcu, Türk müteahhitlik firmalarının Suudi Arabistan’ın mega altyapı ve üstyapı projelerinde aktif rol almaya hazır olduklarını vurguladı.

Türk müteahhitlerin altıncı büyük pazarı

Forum sırasında potansiyel ortaklık ve işbirliği fırsatlarını teşvik eden ikili toplantılarının başarıyla gerçekleştiğine dikkat çeken TMB Başkanı Erdal Eren, “Türk müteahhitler, yüksek kalite ve maliyet etkin çözümleri ile tanınmakta ve zorlu projeleri zamanında tamamlama yetenekleri ile öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, EPC-F, Kamu-Özel Ortaklığı ve Yap-İşlet-Devret projeleri gibi çeşitli finansman modellerinde önemli deneyime sahiplerdir. Türk müteahhitler, inşaat projelerinin ötesine geçerek enerji, turizm, sağlık ve ulaştırma alanlarında önemli yatırımlar yapmaktadır. Müteahhitlerimiz bugüne kadar beş kıtada 136 ülkede toplam 12 bin projeyi, 509 milyar dolarlık bir hacimle üstlenmiştir. Özellikle, Suudi Arabistan, Türk müteahhitlik şirketlerinin toplamda 27,8 milyar dolar değerinde 402 proje üstlendiği altıncı en büyük pazar olarak öne çıkmaktadır. Firmalarımız Suudi Arabistan’da yol-köprü-tünel, demiryolu, havaalanı, liman, kentsel altyapı, boru hattı, konut, iş merkezi, sağlık ve turizm tesisleri, baraj, enerji ve petrokimya tesis projelerini başarıyla gerçekleştirmiştir. Müteahhitlerimizin Suudi Arabistan’daki gelecek projelerde aktif rol almayı heyecanla beklediklerini vurgulamak isterim” dedi.

49 potansiyel işbirliği görüşüldü Suudi Müteahhitler Otoritesi Başkanı Zakariya Al-Abdulqader de, “İki ülke arasında daha güçlü işbirliklerinin temelini attık. Bu forum, inşaat sektöründe, atık yönetimi ve geri dönüşümde ortaklık ve işbirliğinin önemini vurgulamıştır. Suudi Arabistan ve Türkiye arasındaki bilgi ve uzmanlık alışverişi, sadece mükemmelliğe olan ortak bağlılığımızın bir kanıtı olmakla kalmayıp, aynı zamanda altyapı geliştirme ve sürdürülebilir büyüme konusundaki ortak hedeflerimize ulaşma yolunda önemli bir adımdır. İkili görüşme oturumu sırasında yaklaşık 49 potansiyel işbirliğinin görüşüldüğü bilgisi verildi. Yakın gelecekte işbirliği çabalarımızın meyvelerini görmeyi dört gözle bekliyorum” ifadelerini kullandı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r