DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22153800,71%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

SİTELERDE GÜNÜBİRLİK KİRALAMA EZİYETİ BİTİYOR
166 okunma

SİTELERDE GÜNÜBİRLİK KİRALAMA EZİYETİ BİTİYOR

ABONE OL
16/11/2023 10:39
SİTELERDE GÜNÜBİRLİK KİRALAMA EZİYETİ BİTİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Site yönetim hizmetleri veren Timtaş Yönetim AŞ’ nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akay, “Airbnb Kanunu” olarak da anılan Kanun’un, sitelerde hayatı bazen çekilmez hale getiren ve site sakinlerini canından bezdiren günübirlik kiralamayı eziyet olmaktan çıkaracağını söyledi.

Timtaş Yönetim AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akay, “Airbnb Kanunu” olarak da bilinen 7464 Sayılı Kanun’a ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Akay, Resmi Gazete’ de yayımlanan Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un, “Günübirlik Kiralama” uygulamasını önemli bir toplumsal sorun olmaktan çıkaracağını belirtti.

İstanbul Adliyesi’nde Bilirkişi olarak da görev yapan Akay, “Bu düzenleme son zamanlarda sitelerde hayatı çekilmez hale getiren ve site sakinlerini adeta canından bezdiren günlük hatta saatlik kiralama uygulamasını eziyet olmaktan büyük ölçüde çıkaracak.” dedi.

“Her önüne gelen kafasına göre kiralama yapamayacak”

Kanunla günübirlik ya da kısa süreli kiralamalara ciddi düzenlemeler getirildiğini hatırlatan Akay, “Artık her önüne gelen kafasına göre dairesini ya da odasını kısa süreli kiraya veremeyecek. Özellikle büyük sitelerde daha yaygın olarak uygulanan kısa süreli kiralamalar neticesinde siteye girip çıkan belli olmuyordu.” diye konuştu.

“Vergi kaybı ve amaç dışı kullanım önlenecek”

Akay, genellikle kayıt dışı olan eski uygulamanın hem büyük bir vergi kaybına yol açtığını hem de bazen konaklama amacının dışında kullanılmaya başlandığını dile getirdi. Bazı kişilerin günübirlik kiralamayı ahlak dışı amaçlar için kullandığına dair şikâyetlerin de kamuoyuna yansıdığını anımsatan Akay, şunları kaydetti:

“Bu da ailelerin yaşadığı sitelerde ve küçük apartmanlarda sıkıntı ve problemlere yol açıyor, komşular arasında huzursuzluklara neden oluyordu. Bazı kiracılar da bu uygulamayı istismar ederek evlerini ya da odalarını ev sahiplerine sormadan yeniden kiralıyordu. Bütün bunlar bazen polis merkezlerinde ve hatta adliyelerde gereksiz bir iş yüküne de neden oluyordu. Bu Kanun’la hem vergi kaybı hem de günübirlik kiralama nedeniyle komşular arasında çıkan anlaşmazlıklar büyük ölçüde engellenecek.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r