DOLAR 33,0880 0.17%
EURO 36,2468 0.48%
ALTIN 2.611,09-0,40
BITCOIN 2134409-0,37%
İstanbul
34°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

131 okunma

Rusya’ya ihracatta para transferi engeli zirveyi gölgelemesin

ABONE OL
01/03/2022 11:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Ticaret Odası Dış Ticaret İhtisas Komitesi; Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya ile ticarette yaşanan sorunları, çözüm önerilerini, navlun ücretlerindeki son durumu ve uygulanan tebliğlerin yansımalarını değerlendirmek için bir araya geldi.

Başkanlığını İTO Yönetim Kurulu Üyesi Levent Taş’ın yaptığı toplantıya, 20 farklı Meslek Komitesi’nden 13 üye katıldı
Levent Taş, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle hem uygulanan ambargolar hem de ödeme yöntemleri yüzünden Türk firmaların etkilendiğini vurguladı. Taş, “Bölgede Rusya ve Ukrayna’nın yanı sıra Beyaz Rusya’nın duruma müdahil olması ticaretimizi de etkiliyor. Savaş durumunun bir an önce sonlanmasını, çözüm yoluna gidilmesini bekliyoruz” diye konuştu.
 
EYLÜLDE ZİRVE
Ambargolar ve navlun maliyetinden dolayı Rusya’nın ticaret rotasını Türkiye’ye çevirdiğini belirten sektör mensupları, iki ülkedeki ticari gidişat hakkında şunları kaydetti: “Ukrayna ile ticaretimiz dönem dönem durma noktasına gelse de Rusya ile ticaretimiz arttı. Eylül ayında birçok sektörün, Rusya ile ticarette zirve noktayı göreceğini öngörüyoruz. Rusya’ya ilk 6 ayda 2.6 milyar dolarlık ihracat yaptık. İlk 6 ayda yapılan ihracat rakamını sadece eylül ayında yapacağımızı öngörüyoruz. Bu ticaretin önündeki en büyük engel ise para transferi. Bankalar para transferi konusunda prosedürleri artırdı. Bu yüzden ticaretimizin en parlak döneminde zorluk yaşamaya başladık. Bunun bir an önce çözülmesi gerekiyor.”
 
TEDARİKİN MERKEZİ OLUYOR
 
Türkiye’nin ihracatta rekorlar kırdığını hatırlatan sektör temsilcileri, “Türkiye, hem AB’nin hem Rusya’nın hem de Körfez ülkelerinin ana tedarikçisi oldu. Son günlerde navlun sorunları azaldı. Konteyner fiyatlarında yüzde 20’ye yakın bir düşüş gözlemlendi ve pandemi süreciyle birlikte sektör hava kargodan da oldukça yararlanmaya başladı” dedi.
 
“Türkiye’nin ihracatı artarken, Çin’in de ihracatı artıyor” diyen sektör temsilcileri, Türkiye’nin Çin’e rakip olma yolunda ilerleyen bir tedarik merkezi olduğunu söyledi.

HABER: BARIŞ CABACI – itohaber.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r