DOLAR 33,0841 0.16%
EURO 36,2395 0.47%
ALTIN 2.612,24-0,35
BITCOIN 2134304-0,35%
İstanbul
34°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

126 okunma

MOSDER: Mobilyada İç Piyasayı Canlandırmak İçin Taksit Sayısı Artırılmalı

ABONE OL
25/05/2022 12:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başkan Mustafa Balcı: “Mobilyada taksit sayısı en az 18 ay olmalı”

8 ayda 3,1 milyar dolarlık mobilya ihracatı gerçekleşti

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, enflasyon etkisiyle birlikte tüketicilerin satın alma gücünde düşüş olduğuna değinirken “İç piyasada genel olarak mobilya satışlarında adetlerin düştüğünü görüyoruz ancak yıl içerisinde firmaların ürünlere uygulamış oldukları fiyat artışlarıyla cirolarda önceki yıllara göre bir yükselişte var” dedi.  

Başkan Mustafa Balcı, tüketici finansman kredilerinde 36 aya kadar taksitlendirilebilen kredilerin kullanıcılara kolaylık sağladığını ancak bireysel kredi kartlarında da taksit sayısının en az 18 ay olmasını istediklerini söyledi. Balcı, mobilya alışverişlerinde kredi kartı taksit sayısının artmasının hem kullanıcılara destek olacağını hem de perakende sektörüne katkı sağlayacağını ve satışlarda ekstra bir hareketlilik olacağını kaydetti. MOSDER Başkanı Balcı, sonbaharla birlikte okula dönüş sezonunun da başlamasıyla, evinde yenilik yapmak isteyenler ve genç odası almak isteyen kullanıcıların mağazalara alışverişe geldiklerinde daha çok taksit yapılması yönündeki ihtiyaçlarını dile getirdiklerini de ifade etti.

Hammadde ihracatına kota sınırlaması getirilmesinin iç piyasaya olumlu yansımalarının devam ettiğini belirten Mustafa Balcı, “Fabrikalarda üretim hızla devam ederken, kullanıcılara da ürünler zamanında teslim ediliyor. Yılın ilk aylarında termin sıkıntısı yaşayan sektörümüzde bu anlamda normalleşme görülüyor” diye ifade etti.   

Mustafa Balcı: “Mobilya ihracatı yüzleri güldürüyor. Enerji krizi yaşayan Avrupa rotasını Türkiye’ye çeviriyor”

MOSDER Başkanı Mustafa Balcı “Mobilya sektörümüz 2022 Ağustos ayında toplam 407 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Mobilya sektörünün yılın ilk 8 ayındaki ihracatı ise toplamda 3,11 milyar dolara ulaştı” diye belirtti. Sektör yılın 8 ayında 337 milyon dolar ile en çok Irak’a ihracat gerçekleştirirken, ikinci sırada Almanya ve üçüncü sırada İsrail yer aldı. İhracatta heyecanlandıran ülkeler arasında dördüncü sırada ABD bulunurken, Birleşik Devletler’e 169,3 milyon dolar, beşinci sıradaki Fransa’ya ise 141,7 milyon dolar değerinde ihracat yapıldı” dedi. Mustafa Balcı küresel çapta yaşanan enerji sorunu nedeniyle başta Avrupa ülkeleri çözüm arayışına girmişken mobilya alımı konusunda rotayı en yakın lokasyon olarak Türkiye’ye çeviriyor” diyerek sözlerini noktaladı.  

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r