DOLAR 33,0811 0.15%
EURO 36,2339 0.44%
ALTIN 2.613,86-0,29
BITCOIN 2136616-0,75%
İstanbul
33°

AÇIK

03:44

İMSAK'A KALAN SÜRE

122 okunma

Kurumların geleceğinde Liderler büyük rol oynuyor!

ABONE OL
04/07/2022 13:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya her geçen gün değişiyor ve günümüz liderlerinin bu değişime ayak uydurarak yeni yetkinlikler geliştirmesi ve bulunduğu kuruma değer katacak adımlar atması gerekiyor. Diğerlerinden farklı yetkinliklere yönelen ve yenilikçi stratejiler geliştiren liderler, kurum başarısında kilit bir rol oynuyor. Her liderin kendi tarzı doğrultusunda bir yaklaşım belirlediğini söyleyen uluslararası eğitim platformu Laba’nın Türkiye Ülke Müdürü Elif Tuzlakoğlu, etkili liderlerin kurumların geleceğinde önemli bir etkiye sahip olduğunu vurgulayarak 4 farklı liderlik türünü sıralıyor.

1. İşe yönelik sosyal odaklı bir yaklaşımın destekçisi olan sosyal liderler: Toplumdaki önemli sorunları tespit ederek yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler sunabilen liderler ‘’iyilik yaparak kazanmak’’ odaklı bir strateji izliyor. Sosyal faydayı önde tutarak faaliyetlerinin bir parçası haline getiren bu türdeki liderler, kurumun imajını güçlendirerek ürün ve hizmetlerinin satın alınma eğilimini artırıyor.

2. Veriye dayalı kararlar alan liderler: Bu tür liderler, kurumun sahip olduğu mevcut hizmeti iyileştirmek, yeni gelir kaynakları yaratmak ve satışları artırmak için stratejilerini büyük veri teknolojilerine dayandırıyor. Geleneksel yöntemlerin aksine büyük verinin sunduğu geniş bir çerçeveye odaklanan liderler, kurumlarının daha fazla kar elde etmesine olanak tanıyor.

3. Radikal yenilikler yapan liderler: Her geçen gün yeni trendler ve teknolojik yenilikler ortaya çıkıyor ve bu dönüşüme ayak uyduramayan kurumlar varlıklarını koruyamıyor. Bu nedenle denemekten ve yeni teknolojileri tanımaktan korkmayan liderler farklı bir müşteri deneyimi ve özgün bir iş modeli yaratabiliyor. Faaliyet gösterdiği alandaki dönüşüme ve yeniliklere yatırım yapan bu türdeki liderler, yeni fırsatları keşfederek hem kendisine hem de bulunduğu kuruma değer katıyor.

4. Yetenek avcısı liderler: Çalışanlara yatırım yapmaya odaklanan liderler, çalışanların hangi yetkinliklere ve becerilere sahip olduğunu doğru bir şekilde analiz ederek etkili bir şekilde yönlendirir. Çalışanlar bir kurumun en önemli varlıklarından biridir. Bu nedenle bu tipteki liderler, onların yeteneklerini keşfederek gerekli koşulları ve imkanları sağlamaya odaklanır. Böylelikle, kurum aidiyeti oluşur ve bu da kuruma başarı ve itibar katar.

Laba Hakkında:

Uluslararası eğitim platformu Laba, 5 yıldır alanında profesyonel eğitmenler ve yazarların yer aldığı benzersiz bir online eğitim sistemi ile kullanıcılarının profesyonel kariyerlerinin gelişimine katkı sağlamaktadır. “Zekiler Sevilir” sloganıyla yola çıkan Laba, özel içerikleriyle iş dünyasında çalışanlara yeni ufuklar açmayı misyon edinmektedir. Şimdiye dek 48 ülkede 35.000’den fazla kullanıcıya ulaşan eğitim platformu; insan kaynakları, iş ve finans, pazarlama, yönetim, analiz ve programlar olmak üzere 6 ana dalda 60’tan fazla online kurs içeriği sunmaktadır.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r