DOLAR 33,0841 0.16%
EURO 36,2395 0.47%
ALTIN 2.612,24-0,35
BITCOIN 2134304-0,35%
İstanbul
34°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

130 okunma

İnşaat malzemeleri sanayisinde ihracat artışı devam ediyor

ABONE OL
20/05/2022 04:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi 2022 yılı Ocak ayı sonuçları açıklandı. Dış ticarette geleneksel olarak ocak aylarında görülen yavaşlama eğilimi, 2022 yılında da devam etti. Geçen yılın ocak ayı ile karşılaştırıldığında ise ihracatta büyüme kaydedildi. İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı ocak ayında, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 33 artarak 2,4 milyar dolara ulaştı.

Şubat ayında ihracattaki artış eğiliminin sürdüğü gözlenirken, Rusya-Ukrayna savaşının inşaat malzemeleri ihracatını gelecek aylarda olumsuz etkilemesi bekleniyor.    

İnşaat malzemelerine yönelik talep artışı sürüyor

Mevcut pazarlarda inşaat sektörlerindeki toparlanmaya bağlı olarak inşaat malzemelerine yönelik talep artışı devam ediyor. Yeni yılın ilk ayında ihracat miktar olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 artarak 4,33 milyon ton oldu.

İnşaat malzemeleri yıllık (son 12 aylık) ihracatı ocak ayı itibarıyla 31,4 milyar dolara, miktar olarak ise 64,96 milyon tona ulaştı. Ortalama ihracat birim fiyatı, yıllık ortalama 0,48 dolar/kg olarak gerçekleşti.

Emtia fiyatlarındaki artış birim fiyatları yükseltti

İhracat birim fiyatları, emtia fiyatlarındaki artışa bağlı olarak önemli oranlarda yükseldi. İnşaat malzemeleri sanayi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı, ocak ayında geçen yılın ocak ayına göre yüzde 25 arttı.

2021 yılı ocak ayında 0,44 dolar/kg olan ortalama ihracat fiyatı, bu yılın ocak ayında 0,55 dolar/kg seviyesine yükseldi.

İthalat ocak ayında yüzde 18 arttı

İnşaat malzemeleri ithalatı yeni yılın ilk ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artarak 727 milyon dolara ulaştı. İthalat miktar olarak da artış kaydederek 245 bin 311 ton oldu.

Aylık ortalama ithalat birim fiyatındaki yükseliş sürerken, birim fiyat ocak ayında 2,96 dolar/kg’a ulaştı.

Alt sektörlerde ihracat değer olarak büyüdü

Ocak ayında inşaat malzemeleri ihracat performansı alt sektörler itibarıyla geçen yılın aynı ayına göre güçlendi. Alt sektörlerde birbirlerine benzer eğilimlerle; miktar, değer ve birim fiyatlar genellikle arttı. Sekiz alt ürün grubunun yedisinde ihracat birim fiyatları geçen yılın ocak ayına göre yükseldi.

2022 yılı ocak ayında demir çelik ürünlerinin ortalama ihracat birim fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40,8 yükseldi. Mineral, taş ve toprak ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı ise yüzde 12,2 arttı. Elektrik malzemeleri ve teçhizatları ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 22,4, ağaç ve ahşap ürünlerin yüzde 37,3 ve metal bazlı ürünlerin yüzde 31,8 yükseldi.   

Ocak ayında sekiz alt ürün grubunun beşinde, ihracat miktar olarak geçen yılın üzerinde gerçekleşti. Miktar olarak gerçekleşen artışlarda geçen yılın son aylarında yaşanan artışların baz etkileri izlendi.

Yılın ilk ayında en yüksek ihracat miktar artışı, yüzde 38 ile yalıtım malzemelerinde gerçekleşti. Metal bazlı ürünlerin ihracat miktar artışı yüzde 22,9 ve prefabrik yapılarda yüzde 13,9 oldu.

Miktar olarak elektrik malzemeleri ve teçhizatları, demir çelik ürünleri ile ağaç ve ahşap ürünleri ihracatı ise geriledi.  

Sekiz alt ürün grubunun tamamında ihracat değer olarak önemli artışlar kaydetti. Ocak ayında değer olarak en yüksek ihracat artışı, yüzde 61,7 ile metal bazlı ürünlerde gerçekleşirken, demir çelik ürünlerinde yüzde 41,4, yalıtım malzemelerinde yüzde 38, prefabrik yapılarda yüzde 35, ağaç ve ahşap ürünlerinde ise yüzde 26,9 oldu.

Türkiye’nin sanayi ihracatı performansı yeni yılda yavaşladı

Ocak ayı ihracatı geleneksel eğilimini koruyarak önceki aylara göre yavaşlayarak yeni yıla başladı. Ocak ayında yaşanan enerji kesintileri de ihracat performansını sınırlandıran etkilerin başında geldi. Küresel pazarlardaki talep artışı yavaşlayarak devam ederken, ülkemize yönelik ilave talep artışı ise sürüyor. Şubat ayında yüksek ihracat öngörülürken, Rusya-Ukrayna olumsuz etkilerinin gelecek aylarda hissedilmesi bekleniyor.

2022 yılı ocak ayında, Türkiye toplam sanayi ürünleri ihracatı değer olarak 13,12 milyar dolar olarak gerçekleşirken, miktar olarak 7,79 milyon ton ile ihracat önceki aylara göre geriledi.

Aynı dönemde birim fiyatlar yüksekliğini koruyarak ihracata katkısını yeni yılda da sürdürdü.

2021 yılı ocak ayında 1,29 dolar/kg olan sanayi malı ihracatı ortalama birim fiyatı, bu yılın ocak ayında 1,69 dolar/kg’a ulaştı.

İnşaat malzemeleri sanayi dışındaki sanayilerin toplam ihracatı değer olarak, 2022 yılı ocak ayında, önceki aylara göre geriledi ve 10,73 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracat bu dönemde miktar olarak da düştü.             

İnşaat malzemeleri dışındaki sanayilerin ihracat ortalama birim fiyatı geçen yıl ocak ayında 2,09 dolar/kg iken bu yıl 3,10 dolar/kg seviyesinde gerçekleşti.                  

Türkiye İMSAD Hakkında

Kuruluşundan bu yana geçen 38 yılda, Türk inşaat sanayisini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olan Türkiye İMSAD, 85 sanayici firma, 52 sektör derneği ve 3 üniversite üyesiyle, pazarda 32 binden fazla noktaya etkin bir şekilde ulaşmaktadır. Sürdürülebilir büyüme için yurt içinde ve yurt dışında iş birlikleri geliştiren Türkiye İMSAD, iç pazardaki gelişmeleri yakından izlemekte ve ihracatta ulaşılan başarının artarak sürdürülebilmesi için, dış pazarları yakından takip etmektedir. Türkiye İMSAD, inşaat sektörünün çok önemli grupları olan 35 farklı alt sektörü temsil etmektedir. 2011 yılında Brüksel, 2015 yılında ise Kamerun temsilciliğini kuran, sektörel projeler yürüten, raporlar yayınlayan Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı birçok projeye de liderlik etmektedir. 2018 yılından bu yana buildingSMART Türkiye şubesine ev sahipliği yapmaktadır.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r