DOLAR 33,0755 0.02%
EURO 36,1920 -0.05%
ALTIN 2.610,15-0,14
BITCOIN 2108941-0,72%
İstanbul
34°

AÇIK

20:42

AKŞAM'A KALAN SÜRE

179 okunma

İDEALİZM VE POLİTİKA (2)

ABONE OL
11/02/2023 19:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

T.C. Ziraat Bankasındaki Müfettişlik yıllarımı hatırladım. Programdaki banka şubesini teftişe gittiğimizde ilk yaptığımız iş kasa saymaktı. Servis kasasının dışında birde müşterek kullanılan (Yani en az iki yetkili yan yana gelmeden açılmayan büyük kasa) kasanın sayımına geçilir. O gün bu şubeye paralar gelmişse miktarı da çok olurdu. Dolayısı ile paraları sadece Müfettiş değil pay edilerek diğer yetkililerle birlikte sayılırdı. Bankaya gelen paraların içinde öyleleri vardı ki buruşmuş oldukça yıpranmış nasıl taşındığı belli olmayan ama eksik olmayan paralar. Buna ‘‘Fersudeleşmiş’’ para denir. Bir daha tedavüle sokulmaz bir yere ayrılır ki Merkez Bankası’na gitsin yenisi ile değiştirilsin.

Bazı paralarda vardır ki delinmiş bir tarafı yırtılmış ve kaybolmuş. Yani eksik paralar buna da ‘‘Gabaritli’’ paralar denir.

Şöyle zamanımızda insanların hal ve hareketlerine baktığımızda, maddi düşünce, menfaat peşinde koşma da,  ister normal yolda araba sürmekten tutunda belirli bir makamda olmak, ticaret yapmakta insanların çoğunluğunda ahlak tefessüh etmiş demişkenfersudeleşmiş, yalan dolan normal hale gelmiş, ahlaklı insanlar parmakla gösterilir olmuştur. Ben bunlara ahlak fersudeleşmiş demiyor Gabaritleşmiş diyorum.

İşte ahlak Gabaritleşmiş olursa bu eksiklik nasıl tamamlanacaktır. Yenilenme nasıl olacaktır. Bu yenilenme fersudeleşmiş ahlaktan daha masraflı olacaktır.

Sil yeni baştan yeni bir nesil mi yetiştirmek gerekir! Kaç yıla mal olur? Kaç yıla mal olursa olsun, hemen başlamak mı gerekir? Nitekim kırk yıl önce nesli cedit yetişiyor diye herkes seferber olmuş maddi ve manevi destek verilmişken bu yeni nesli organize etme durumunda olanlar adeta yönlendirmeyi vatan, millet yarına hizmet etme yerine, bölme ve parçalama ve birilerine hizmet etme (ülkemiz dışındakilere) yolunu seçmişler ve bu nesil idarecilerinin ihaneti ile yok edilmiştir.

Bu hal vatanını, milletini sevenler de bir korku meydana getirmiş her hizmet bir istifam işareti ile neticelenmiştir.

Oysa bu vatana, millete hizmette yarışacak, hakkı adaleti gösterecek, devletine sahip çıkacak nesili de eğitim yetiştirecek.

Bundan sonra da eğitimle yetişecek bu nesili yetiştirmeye yetkili ve etkili kişilerde birinci yazımızda belirttiğimiz gibi vatan, millet deyip kesesini doldurma düşüncesi varsa ahlak fersudeleşmişse, ahlaklı, dürüst nesli nasıl yetiştirecek!?

Zamanımızda bu derecede ahlaken fersudeleşmiş ve hatta gabaritleşmişse o aile, çocuğunu nasıl düzgün iyi ahlaklı yetiştirir. Çünkü çocuğunun karşısındaki ahlaksızlık yapmaktadır. ( Armut dibine düşer misali.)

O halde yapılacak şey dürüst, ahlaklı hak adalet gözeten kişi veya gruplar kendi maddi imkânlarından fedakârlık ederek, özel orta dereceli ve yüksek okulların açılmasını sağlayarak, inançlarından taviz vermeden düşüncelerini okuyanlara yansıtmakla olacaktır.

M. Zeki Sayın

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250
    300x250r