DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21996983,43%
İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE GÖZLER İLK EVİM KAMPANYASI’NDA
172 okunma

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE GÖZLER İLK EVİM KAMPANYASI’NDA

ABONE OL
09/09/2023 18:16
GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE GÖZLER İLK EVİM KAMPANYASI’NDA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gayrimenkul sektöründe artan maliyetler nedeniyle konut fiyatları zirve yaparken, artan fiyatlar ve kısılan kredi imkanları, sektörün yavaşlamasına neden oldu. Hükümetin bu sorunu çözmek amacıyla Ekim ayında İlk Evim Kampanyası’nı duyurması beklenirken, yeniden hareketlenmek için umudunu kampanyaya bağlayan gayrimenkul sektöründe konut fiyatlarının akibeti yeniden tartışılmaya başlandı.

Gayrimenkul Danışmanı ve İSTOÇ İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şenay Araç Demir, kampanyanın ev sahibi olmak isteyenlere destek olarak piyasayı canlandıracağını söyledi. Şenay Araç Demir, “Ancak konut fiyatlarında kalıcı bir düşüş beklemiyorum, çünkü bunun için öncelikle konut üretiminin artırılması gerekiyor.” dedi.

Yatırım amaçlı konut talebi yavaşlar

Son 1 yıldır bankaların konut kredilerini kısıtlamasından dolayı piyasada kredili satışların önemli ölçüde gerilediğini belirten Şenay Araç Demir, “BDDK’nın açıkladığı yeni konut kredisi tebliği, ikinci, üçüncü konutunu alacak olanlara ayrı faiz oranları uygulanmasını ve kısıtlı kredi verilmesini öngörüyor. Bu durum yatırım amaçlı talepleri, dolayısıyla konut fiyatlarını geçici bir süre frenleyecektir. Aşırı yükselen fiyatlar bir süre yatay seyirde devam edecektir.” dedi.

Bu Shot on GM 27 pm amaçlı talepleri, dolayısıyla konut fiyatlarını geçici bir süre frenleyecektir. Aşırı yükselen fiyatlar bir süre yatay seyirde devam edecektir” dedi.

Gayrimenkul Danışmanı Şenay Araç Demir, konut fiyatlarının seyri hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Son 1 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşen konut satışlarının yaşandığı bu dönemde inşaat firmaları dolardaki artışı maliyetlerine ekleyip, yeni fiyatlandırma yaptılar ve satışlarında kendi imkanlarını kullanarak vadelendirme yaptılar, kendi sistemlerini kurmak durumunda kaldılar. Enflasyonist ortamda her ay gelen zamlara karşılık, konutta döviz bazında bir rakam belirlenerek, müşteriden onun karşılığı olan TL istenmekte. Bir anlamda dövizdeki artış otomatik olarak fiyatlara yansıtılmakta. Piyasadaki konutların yüzde 80’ini nakit alım yapan vatandaşlar satın almaktalar. Bu nedenle konut fiyatlarında gevşeme yaşanmıyor. Devletimizin TOKİ, Emlak Konut, Belediyeler aracılığıyla finanse ederek satışa çıkardığı konutlar var ama bunlar orta ve alt gelir grubunun talebine yeterli olamıyor. Türkiye’de her yıl ortalama 800 bin ile 1 milyon konuta ihtiyaç var. İnşaat maliyetleri, arazi sıkıntısı,  pandemi koşulları nedeniyle yeterli üretim yapılamadı. Bu durum da piyasada olan konutların fiyatının şişmesine neden oldu. Dünyada konut fiyatlarındaki artış sıralamasında Türkiye birinci sırada. Bu da konutlardaki fiyat artışlarının ne kadar yüksek olduğunu doğruluyor.”

“Hiç evi olmayanlar için 20 yıla yakın vadelendirme yapılacak”

Şenay Araç Demir sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekim ayında açıklanması planlanan İlk Evim Kampanyası merakla bekleniyor. Düşük faizle 15 ve 20 yıl vadelerde yapılacak kampanya, hiç evi olmayan vatandaşlar için hazırlanıyor. Devletimizin vatandaşına ev sahibi olma hakkını sağlaması piyasanın hareketlenmesini sağlayacaktır. Konut sektörüyle bağlantılı 174 sektör var, bu sektörler konut inşaatlarından bitimine kadar birbiriyle bağlantılı sektörleri temsil beslemektedir. Bu nedenle konut imalatı çok önemli, ama konut fiyatlarında düşme olmasını beklemiyorum. Keşke düşse de her vatandaş ev sahibi olsa, belki birkaç ay dolar yükselmezse konut fiyatları yatay şekilde seyredebilir…”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250
300x250r